Każdy chyba kojarzy co stanie się, jeżeli wrzucimy do Coli kilka Mentosów – nagrania z takich eksperymentów nietrudno znaleźć w Internecie (a ciągle pojawiają się nowe). Czasami nawet nauczyciele decydują się wykonać go z dziećmi w szkołach. Cóż, w końcu każdego fascynuje ten efektowny i nagły gejzer, który wytryśnie z butelki Coli po wrzuceniu do niej choć kilku Mentosów.

Czy jednak zastanawialiście się kiedyś na czym dokładnie polega ta reakcja?

Wszystko wedle… praw fizyki

Wiele osób, patrząc na eksperyment z Coca-Colą i Mentosami zastanawia się, czy gwałtowna erupcja napoju nie wynika z jakichś procesów chemicznych, jakie zachodzą między składnikami obydwu produktów. Prawda jest taka, że całe zjawisko opiera się bardziej na fizyce, niż na chemii. Punktem wyjścia jest fakt, iż gaz gromadzi się na elementach porowatych. A powierzchnia Mentosów jest chropowata (czyli porowata), choć nie widać tego gołym okiem. W Coca-Coli mamy znowu gaz – dwutlenek węgla. To jest podstawa dlaczego mamy do czynienia z taką reakcją pomiędzy Colą a Mentosem.

No to dodajmy szczyptę chemii

Reakcje chemiczne nie są głównymi przyczynami powstania „gejzeru”, ale swoją rolę wspomagającą również odgrywają. Jaką dokładnie? Coca-Cola zawiera jeden szczególny składnik – kwas ortofosforowy, który znowu znacznie zwiększa rozpuszczalność Mentosa. Powierzchnia cukierka szybko staje się jeszcze bardziej porowata, a zatem absorbuje jeszcze więcej dwutlenku węgla.

Z kolei w składzie Mentosów znajdziemy wodorowęglan sodu – reaguje on z tym kwasem i uwalnia dodatkowy dwutlenek węgla. W efekcie, opadający na dno butelki Coca-Coli Mentos zbiera taką ilość dwutlenku węgla, że po prostu wypycha ciecz z butelki i to pod sporym ciśnieniem[1]. Skutkuje to krótkotrwałym, ale bardzo widowiskowym efektem „gejzeru” lub „fontanny” płynącej z butelki napoju.

Lepsze efekty z Colą zero

Jeżeli planujesz przeprowadzić eksperyment z Colą i Mentosami – najlepiej wybierz Colę Zero. Dlaczego? Cukier przeszkadza w uwalnianiu gazu, a w Coli jest go całkiem sporo. Nieco mniej znajduje się go w Coli Light. Im mniej cukru w napoju, tym bardziej efektowne będzie nasze widowisko.

Czy to jest groźne dla zdrowia?

W Internecie natknąć się można na różne tezy mówiące o „śmiercionośnej” mocy mieszanki Coli i Mentosów. Nie są one prawdziwe. Colę, do której wcześniej wrzuciliśmy Mentos (a która się ostała) można bez obaw wypić – będzie jedynie wygazowana.

A co się stanie, jeśli Mentosy i Cola spotkają się w ludzkim żołądku? Spokojnie – nikt nie umrze. Po pierwsze, kwasy żołądkowe w dużej mierze zneutralizują składniki produktów. Co najwyżej możemy nabawić się dolegliwości takich jak krótkotrwały ból lub dyskomfort w żołądku, spora ilość gazu i bekanie. Udowodnił to popularny kanadyjski YouTuber polskiego pochodzenia „Furious Pete”, który dość sporą ilość Mentosów popił jeszcze większą ilością Coli[2] (Mimo wszystko z Colą i Mentosami lepiej bawić się „zewnętrznie”).

 

Chcesz złożyć zamówienie na Coca-Colę lub inne napoje gazowane? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] http://serwer1832032.home.pl/public_html/public_html/index.php/2017/04/14/cola-i-mentosy-efektowne-i-tajemnicze-doswiadczenie/

[2] https://www.sadistic.pl/mentos-cola-w-zoladku-vt185936.htm