Coca-Cola Zero i inne napoje tego typu w teorii zostały stworzone z myślą o osobach będących na diecie, a nie chcących rezygnować ze swoich ulubionych napojów. Już samo słowo „zero” w nazwie sugeruje, że produkt jest bez kalorii. Jak jest naprawdę i czy chcąc zrzucić zbędne kilogramy można pić Coca-Colę Zero?

Czym tak właściwie jest Coca-Cola Zero?

Coca-Cola Zero to napój gazowany, który w przeciwieństwie do innych tego typu produktów, ale bez słowa „zero” w nazwie nie posiada w swoim składzie sacharozy. W zamian za to w jej produkcji stosuje się zamienniki cukru, czyli słodziki, takie jak aspartam czy acesulfam. Brak cukru i kalorii nie oznacza jednak, że taki napój jest korzystny dla sylwetki.

Bezpośredni wpływ napoju na sylwetkę

Jako że wszelkie napoje „zero” nie mają kalorii to nie wpływają bezpośrednio na dietę. Spożywając je nadal można tracić na wadze. Wspomniany wcześniej aspartam jest 200 razy słodszy od cukru, a więc aby nadać produktowi słodkiego smaku wystarczy niewielka ilość tego składnika. Istnieje co prawda przekonanie, że napoje „zero” zwiększają poziom insuliny we krwi, co może skutkować przybieraniem kilogramów. Nie jest to prawdą, gdyż aby przytyć potrzebne są kalorie. W związku z tym, nawet jeśli poziom insuliny wzrośnie, ale organizm nie otrzyma kalorii to nie będzie on miał czego transportować do komórek tłuszczowych.

To wszystko prowadzi do wniosku, że Coca-Colę Zero jak najbardziej mogą spożywać osoby będące na diecie odchudzającej. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy do tej pory pili dużo słodkich napojów gazowanych i nie są w stanie całkowicie z nich zrezygnować. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że zawarte w Coca-Coli Zero sztuczne słodziki mogą pobudzać apetyt na słodkie przekąski.

Czy Coca-Cola Zero jest zdrowsza niż ta słodzona cukrem?

Mimo że Coca-Cola Zero zawiera w sobie barwniki i konserwanty to i tak jest zdrowsza niż jej odpowiednik w wersji słodzonej cukrem. Napoje z cukrem lub syropem fruktozowym są o wiele gorsze z tego względu, że dostarczają dużą ilość pustych kalorii i negatywnie wpływają na układ trawienny. Coca-Cola Zero także nie powinna stanowić podstawy diety, a jedynie być dodatkiem do niej. Wypicie napoju raz na jakiś czas nie jest niczym złym, ale należy zachowywać umiar.

Zawartość kofeiny w Coca-Coli Zero

Oprócz braku cukru, a więc i kalorii, jako plus można wskazać właściwości pobudzające Coca-Coli Zero. Napój ten zawiera w sobie kofeinę, a więc może pobudzać do działania. Nie są to jednak zbyt duże ilości – około 10 mg na 100 g napoju, czyli w przybliżeniu litr Coca-Coli zawiera tyle samo tej substancji, co filiżanka kawy. Kofeina, ze względu na swoje właściwości termogeniczne pomaga także pozbywać się zbędnych kilogramów. Wpływa na ludzki organizm w taki sposób, że przyśpiesza metabolizm i poprawia wydajność na treningu, co z kolei przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Nic więc dziwnego, że Coca-Cola Zero jest często stosowana przez sportowców.