Monster i Red Bull to obecnie dwie najpopularniejsze marki napojów energetyzujących, potocznie zwanych „energetykami”. Nie da się nie zauważyć, że rozwiązania są do siebie bardzo podobne – głównie pod względem działania oraz zawartości składników odżywczych. Różnice pomiędzy tymi napojami są nieznaczne, aczkolwiek bardzo istotne dla konsumentów.

Kilka słów o najpopularniejszych energetykach w Polsce

Red Bull i Monster wiodą prym zarówno na polskim, jak i europejskim rynku. Tak jak większość napojów energetyzujących, również te bazują na kofeinie oraz innych związkach stymulujących. Prezentowane rozwiązania stanowią skuteczną alternatywę dla innych płynów z dodatkiem kofeiny np. kawy i herbaty. Red Bull i Monster są do siebie bardzo podobne. Zasadnicze różnice pomiędzy oboma napojami wynikają ze składu oraz profili smakowych.

Wartości odżywcze

Jeśli chodzi o wartości odżywcze, obie marki są praktycznie identyczne. W przypadku 240-mililitrowej puszki klasycznego napoju, zauważyć można, że Monster zawiera nieco więcej kalorii – dokładnie o 9, a przy okazji również niewiele więcej węglowodanów, niacyny (witamina B3), witaminy B12 i kofeiny oraz dużo więcej ryboflawiny (ponad 10 razy więcej). Red Bull natomiast może pochwalić się większą ilością witamin B6 (w tym przypadku jest to dwukrotnie większa wartość). Napoje są podobne, jeśli chodzi o kalorie, węglowodany, białko oraz kofeinę. Dla osób, które stosują energetyki w celu pobudzenia, najważniejsza jest informacja dotycząca tego ostatniego. W obu produktach znajduje się nieco mniej kofeiny, aniżeli w 240-mililitrowej szklance zwykłej kawy. Monster posiada 85 mg, zaś Red Bull 75 mg kofeiny.  

Inne podobieństwa i różnice

Biorąc pod uwagę oba napoje energetyczne, to Monster zawiera bogatszy skład, ukierunkowany bezpośrednio na pobudzenie. Jeśli chodzi o składniki mające dodać energii, Red Bull może pochwalić się wyłącznie kofeiną, tauryną, witaminami z grupy B oraz cukrem. Wszystko to sprzyja krótko-terminowemu zastrzykowi energii. Monster posiada wszystko co powyżej oraz guaranę, korzeń żeń-szenia oraz L-karnitynę.

Kolejnej różnicy pomiędzy oba produktami należy doszukiwać się w opakowaniach. Wśród dostępnych na sklepowych półkach Monsterów przodują puszki o wielkości 480ml. W przypadku Red Bulla dominują klasyczne 240-mililitrowe opakowania. Nietrudno domyślić się zatem, że pijąc Monstera otrzymujesz podwójny zastrzyk energii – równowarty dwóm zwykłym puszkom. Ze statystyk wynika, że większość ludzi wypija puszkę napoju energetyzującego za jednym razem, niezależnie od jego wielkości. Większy napój na pewno będzie dla nich bardziej opłacalny.

Chociaż mówi się, że napoje energetyzujące są niezdrowe, dwie puszki Monstera bądź cztery puszki Red Bulla dziennie są w pełni bezpieczne dla organizmu dorosłego człowieka. Oczywiście, nie zaleca się ich spożywania kobietom w ciąży czy osobom mającym problemy z sercem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby od czasu do czasu zastąpić klasyczną kawę energetykiem.