Energetyki są bardzo popularnymi napojami, dającymi szybki zastrzyk energii. Spora liczba osób z chęcią sięga także po napój MOUNTAIN DEW.

Czy to jest to samo i czy napój ten może zastąpić tradycyjnego energetyka?

Czym w ogóle jest MOUNTAIN DEW i jaki jest jego skład?

MOUNTAIN DEW to bezalkoholowy napój gazowany, w standardowej wersji o smaku cytrynowym, choć istnieją różne jego odmiany. Na rynku dostępny jest między innymi wariant pomarańczowy czy bez kalorii. Standardowa odmiana jest słodzona syropem fruktozowym. Napój ten wzbogacony jest także różnego rodzaju regulatorami. MOUNTAIN DEW, podobnie jak energetyki, zawiera w sobie także kofeinę.

Można by pomyśleć, że te dwa napoje mogą być stosowane zamiennie, w celu pobudzenia organizmu. Zawartość kofeiny w tym napoju jest jednakże sporo niższa niż na przykład w Red Bullu. MOUNTAIN DEW zawiera w sobie 135 mg kofeiny na litr, przy czym Red Bull 320 mg (istnieją także wersje, gdzie zawartość tego składnika jest jeszcze wyższa – 133 mg/100 ml). W związku z tym pierwszy z napojów nie będzie miał aż tak silnych właściwości pobudzających jak drugi. Z drugiej strony dla niektórych taka dawka może być w zupełności wystarczająca.

Ciekawostki na temat napoju

MOUTAIN DEW został stworzony przez braci Hartman i mimo, że jest bardzo popularny, to zapewne niewielu konsumentów zna jego dokładniejszą historię. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na jego temat.

Pierwotnie miał stanowić jedynie mixer do whiskey

Twórcy Mountain Dew dla potrzeb własnych i swoich przyjaciół zaczęli wytwarzać niewielkie ilości cytrynowo - limonkowego napoju. Początkowo nosił on nazwę „Personal SetUp” i był dodawany przez nich do drinków. Dopiero później otrzymał obecną nazwę i zaczął być sprzedawany jako napój gazowany w butelkach i puszkach.

Pierwsze ogłoszenie wprowadzenia go na rynek było żartem

W 1946 roku bracia Hartman poprosili swojego przyjaciela o stworzenie zabawnej reklamy napoju. Następnie ogłosili wprowadzenie go na rynek, choć tak naprawdę nie mieli zamiaru tego robić. Ku ich zaskoczeniu swoim wystąpieniem zainteresowali jednego z producentów butelek, który chciał uzyskać prawa do butelkowania napoju. Ten zbieg okoliczności sprawił, że MOUNTAIN DEW trafił na półki sklepowe w 1951 roku.

Pierwotny smak MOUNTAIN DEW był nieco inny

Oryginalny smak napoju był bardzo podobny do dzisiejszego Sprite’a lub 7UP’a. Ta wersja nie zyskała zbyt dużego uznania konsumentów. Firma która wykupiła prawa do jego butelkowania, w tym samym czasie pracowała nad alternatywą popularnej cytrynowej lemoniady Sun Drop, którą później zamknięto w butelkach MOUNTAIN DEW. Nowy smak pozwolił w końcu zaistnieć napojowi na rynku i od tej pory mógł on konkurować z większymi, bardziej znanymi markami.

MOUNTAIND DEW miał zawierać w sobie więcej kofeiny

MOUNTAIN DEW jest napojem gazowanym, a nie energetykiem, więc nie zawiera zbyt dużych ilości kofeiny. W zamyśle twórców miało być jednak inaczej. We wczesnych formułach napoju zawartość kofeiny była znacznie większa niż we współczesnej wersji.