Niejeden z nas, robiąc zakupy, trzymał w ręku produkt z napisem „Fair Trade” na etykiecie. Czy jednak posiadamy jako konsumenci świadomość co to oznacza oraz jak wielka inicjatywa stoi za takim oznaczeniem?

Idea „Sprawiedliwego Handlu”

„Fair Trade”, czyli „Sprawiedliwy Handel” to idea międzynarodowego partnerstwa handlowego, opierającego się na dialogu, przejrzystości oraz wzajemnym szacunku. Podstawowym celem jest dążenie do większej równości w handlu międzynarodowym[1].

Fair Trade bywa nazywany „nową etyką ekonomii”, ponieważ przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych i ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych – zwłaszcza w biednych regionach i krajach Trzeciego Świata.

Ujmując rzecz w dużym skrócie, opatrzenie towaru logiem „Fair Trade” oznacza, że jego producent otrzymał za ten towar sprawiedliwą cenę, a sam produkt poddany był restrykcyjnej kontroli jakości na każdym etapie jego wytwarzania[2].

Ludzki wymiar biznesu

Organizacja „Sprawiedliwego Handlu” postawiła sobie za cel stawianie ludzi ponad zyskiem i dzikim kapitalizmem. Działacze „Fair Trade” stawiają także olbrzymi nacisk na poszanowanie środowiska naturalnego, promowania tradycyjnych, naturalnych oraz ekologicznych metod produkcji, a także stworzenie lepszych warunków pracy (a co za tym idzie – całego bytu) dla osób utrzymujących się z upraw rolnych lub produkcji przedmiotów takich jak zabawki czy biżuteria.

Działania Organizacji „Sprawiedliwego Handlu” opierają się na kilku podstawowych założeniach. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • Sprawiedliwa cena - godna zapłata za pracę z uwzględnieniem uwarunkowań lokalnych i kosztów produkcji,
  • Uczciwe stosunki handlowe - zabiegi mające na celu usprawnienie procesu kupno-zapłata, 
  • Odpowiednie warunki zatrudnienia - bezpieczne warunki pracy i humanitarne zasady zatrudnienia,
  • Demokratyczne zarządzanie - a przede wszystkim zarządzanie firmą z uwzględnieniem woli oraz uwag pracowników, 
  • Zwiększenie świadomości konsumentów.

Organizacje „Sprawiedliwego Handlu” są aktywnie zaangażowane nie tylko we wspieranie producentów, ale także w liczne kampanie podnoszenia świadomości oraz działania na rzecz zmian niehumanitarnych zasad i praktyk mających miejsce w handlu międzynarodowym[1].

Na Zachodzie idea „Fair Trade” obecna jest od ponad 60 lat i posiada silną pozycję, zarówno na rynku towarów, jak i w świadomości konsumentów. W Polsce „Sprawiedliwy Handel” wciąż jest mniej rozpoznawalny, jednakże powoli można zauważyć zmiany[2]. Związane są one nie tylko ze zwiększeniem działań podejmowanych przez Organizacje „Sprawiedliwego Handlu”, ale także przez rosnącą świadomość polskich konsumentów.

Jakie produkty są „Fair Trade”?

Bez wątpienia najbardziej popularne i najlepiej rozpoznawalne produkty „Fair Trade”  to słodycze (w tym przede wszystkim czekolada), kawa, herbata oraz banany.

Lista produktów powstających z poszanowaniem zasad „Sprawiedliwego Handlu” jednak stale się rozszerza. Obecnie bez trudu znaleźć możemy także „sprawiedliwie wyprodukowane” oleje, świeże i suszone owoce, soki, płatki zbożowe, orzechy, warzywa, przyprawy, a nawet… piłki i inne przedmioty użytkowe[3].

Dlaczego warto inwestować w produkty „Fair Trade”?

Dlaczego podczas kompletowania swojej oferty produktów warto postawić na towary pochodzące ze Sprawiedliwego Handlu? Powodem jest nie tylko rosnąca świadomość konsumentów (która w Polsce zaczyna być wręcz „modna”). Dokonując wyboru można wspomóc istotne dzieło na skalę światową oraz mieć gwarancję, że wybieramy naprawdę jakościowe produkty.

Przede wszystkim kupując artykuły „Fair Trade” wspieramy ideę mającą na celu umożliwienie godnego funkcjonowania przedsiębiorstw z krajów Trzeciego Świata oraz ich rozwoju. Przekłada się to bezpośrednio na polepszenie warunków życia i pracy mieszkańców tych terenów oraz gwarancję, iż za swoją pracę otrzymają uczciwą zapłatę. Nie bez znaczenia jest także wspomniany aspekt ekologiczny – wszystkie produkty „Fair Trade” są wytwarzane w sposób zgodny z naturą, bez chemii, szkodliwych substytutów, wypełniaczy czy składników modyfikowanych genetycznie.

 

Chcesz złożyć zamówienie na słodycze i ekologiczne produkty spożywcze najwyższej jakości? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] https://www.fairtrade.org.pl/sprawiedliwy-handel/sprzedaz-produktow-sprawiedliwego-handlu/

[2] https://dziecisawazne.pl/co-to-jest-fair-trade/

[5] https://www.fairtrade.org.pl/fairtrade/produkty-i-producenci/inne-produkty/