Odpowiedni sposób zarządzania handlem hurtowym jest w stanie zapewnić imponujący dochód. Warto jednak pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jest ono tak samo ważne, co pozyskiwanie klientów. Na rynku nie brakuje niestety oszustów, a na straty narażają nawet losowe sytuacje, na które nikt nie ma wpływu. Jak zatem można uchronić się przed takimi zdarzeniami i jak radzić sobie w momentach kryzysowych?

Bezpieczeństwo transportu

Składając zamówienie u większego dostawcy należy zadbać o kwestie transportu. Towary są bowiem narażone na uszkodzenia i różnego typu awarie. Warto upewnić się, że proces dostarczania produktów jest realizowany przez profesjonalistów, wykorzystujących odpowiednie narzędzia. Dobrze jest ustalić z kontrahentem, że dostawa leży po jego stronie. W przeciwnym wypadku należy zadbać o zatrudnienie cenionych firm spedycyjnych, które wezmą na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Jak zadbać o odpowiednią ochronę transakcji?

Bardzo istotną kwestią w handlu hurtowym jest także bezpieczeństwo transakcji. Wygląda ono nieco inaczej niż w przypadku sprzedaży detalicznej. Średnia wartość faktur jest znacznie wyższa i nie znajdują tutaj zastosowania przepisy chroniące konsumentów, gdyż istotą w tego typu przedsięwzięciach nie jest kupowanie produktów na własne potrzeby, a zakup z zamiarem dalszej odsprzedaży. Istnieje kilka sposobów pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa w tym obszarze.

Zamawianie próbek

Zakupując towary od producentów zazwyczaj istnieje możliwość zamówienia próbek. Nie jest to duża inwestycja, a pozwala na wstępne sprawdzenie jakości produktów, a tym samym ocenę ich potencjału do odsprzedaży. Warto skorzystać z tej opcji, zwłaszcza jeśli ma się w planach zakup bardzo dużej ilości towarów.

Inspekcja towaru podczas odbioru osobistego

Spora część handlu hurtowego odbywa się twarzą w twarz. Takie rozwiązanie pozwala na dość dokładne obejrzenie kupowanego towaru w magazynie sprzedawcy. Łatwiej jest uniknąć wszelkich nieporozumień i wątpliwości co do stanu i jakości produktów.

Akredytywa

Ta opcja jest szczególnie zalecana w handlu zagranicznym. Decydując się na nią, transakcja zostaje zabezpieczona przez powiernika banku, który staje się stroną umowy. Zwykle dochodzi do przygotowania odpowiedniego dokumentu, w którym zostają jasno zdefiniowane zobowiązania zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Gdy taka umowa zostanie zawarta, osoba zamawiająca towar przekazuje do banku konkretną kwotę należną za produkty, a eksporter otrzymuje pieniądze dopiero wtedy, gdy wywiąże się z warunków. Akredytywa jest więc zabezpieczeniem dla obu stron – chroni importera na wypadek problemów z dostawą i towarem, a sprzedającego w razie niewypłacalności kupującego.

Dokument zabezpieczający przed niedotrzymaniem warunków umowy

Duże straty dla hurtowni i dystrybutorów mogą spowodować opóźnienia w dostawach. Przykładowo jeśli konkurencja wprowadzi na rynek dany produkt wcześniej, płynność finansowa przedsiębiorstwa może zostać zachwiana. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na każdy zapis w umowie – nawet najdrobniejszy podpunkt może mieć ogromne znaczenie. W dokumencie powinny znaleźć się informacje dotyczące terminów, wpłaty zaliczki, ilości zamówionego towaru oraz innych warunków transakcji. Należy także określić kary finansowe za niedotrzymanie zapisów zawartych w umowie. Będzie to stanowiło motywację do zaniechania jakichkolwiek prób oszustwa.

Ubezpieczenie towaru w składzie hurtowni

Handel hurtowy wiążę się także z przechowywaniem dużej ilości towarów w magazynach, gdzie może on ulec uszkodzeniu lub stać się przedmiotem kradzieży. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego ubezpieczenia. To, czy firma ubezpieczeniowa zdecyduje się na współpracę zależy od kilku czynników. Jeśli magazyn posiada nowoczesne zabezpieczenia, jak alarmy, monitoring, ochronę czy drzwi i okna antywłamaniowe nie powinno być z tym problemów. Oprócz tego warto zadbać o kontrolę sprawności instalacji przeciwpożarowej, hydraulicznej i gazowej. Jeśli wszystko będzie spełniać odpowiednie uwarunkowania, można liczyć na ubezpieczenie na okoliczności pożaru czy zalania w zadowalającej kwocie.

Bezpieczeństwo w handlu internetowym

E-handel staje się coraz bardziej popularny. Daje duże możliwości zysku, jednak niesie ze sobą również sporo zagrożeń. Interesy są prowadzone online, a więc największą uwagę przykłada się do kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem.

Największe zagrożenia

Istnieją cztery główne kategorie ataków na przedsiębiorstwa zajmujące się handlem elektronicznym (hakerzy często korzystają z kilku form jednocześnie):

  • złośliwe oprogramowanie,
  • przechwytywanie informacji, czyli tzw. skimming – polega na wyciąganiu informacji pozostawionych przez klientów na stronach internetowych; hakerzy podszywając się pod portale i stosując odpowiedni system, przechwytują dane w czasie rzeczywistym,
  • ataki DDoS (zakłócenia usług) – umożliwiają całkowite przejęcie systemu i zaburzają jego działanie; w zamian za zwrot kontroli haker żąda zapłaty,
  • phishing, czyli sytuacja w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję; istnieje phishing klasyczny polegający na wysyłaniu e-maili, w których haker podający się za kogoś ogólnie znanego prosi o pomoc. Inną formą jest spear phishing, czyli ukierunkowane ataki, których celem jest konkretna osoba lub grupa ludzi. W tej sytuacji przestępca także może prosić o udzielenie mu pomocy lub o podanie danych osobowych.

Najlepsze zabezpieczenia

Najlepszym sposobem walki z DDoS jest stałe monitorowanie tzw. ruchu przychodzącego. Żadne bezprawne żądania nie powinny być w stanie zużywać przepustowości – należy zadbać o to, aby taka opcja była dostępna tylko dla potwierdzonych, legalnych źródeł ruchu.

Jeśli chodzi o phishing, sposobem zapobiegania tego typu przestępstwom jest poszerzanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo w sieci. Oprócz tych rozwiązań istnieją także inne rozwiązania:

  • firewall,
  • zarządzanie i generowanie haseł za pomocą specjalnego menedżera,
  • testy penetracyjne.

Zapora sieciowa utrudnia próby ataku oraz odstrasza potencjalnych hakerów. Oferowane przez nią usługi, jak filtrowanie sieci są pomocne w wykrywaniu wszystkiego, co mogłoby przedostać się przez zabezpieczenie. Należy mieć na uwadze, że firewall stosowany samodzielnie nie zapewni pełnego zabezpieczenia, więc warto stosować go w połączeniu z innymi sposobami.

Druga opcja stanowi ochronę przed atakami od wewnątrz, ale także omijaniem uwierzytelniania za sprawą kradzieży lub odgadywania haseł. Warto więc zadbać o to, aby były one jak najtrudniejsze do złamania – powinny zawierać różne rodzaje znaków, cyfr i liter. Dobrze też, aby były regularnie aktualizowane. Zaleca się również korzystanie z funkcji uwierzytelniania wieloskładnikowego, składającego się przynajmniej z dwóch elementów.

Test penetracyjny polega na przeprowadzeniu kontrolowanego ataku na system i na jego podstawie ocenę stanu bezpieczeństwa. Zabieg ten pozwala na wykrycie sposobów stosowanych przez hakerów, które mogłyby zagrażać danej firmie. Analitycy badają m.in. to, jak szybko przestępca byłby w stanie uzyskać kontrolę nad systemami. W tym samym czasie druga osoba sprawdza co można zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Testy penetracyjne dostarczają cennych informacji na temat luk w zabezpieczeniach, których należy się jeszcze pozbyć i jak można utrudnić hakerowi wtargnięcie do systemu i przejęcie nad nim kontroli.