Zmieniające się preferencje konsumenckie wywierają coraz większy wpływ na wybór opakowań w handlu hurtowym. Konsumenci są coraz bardziej świadomi wpływu swoich wyborów na środowisko, dlatego poszukują produktów pakowanych w sposób ekologiczny. Popularność pewnych ekologicznych trendów podsycają także media, tworząc presję społeczną, która nie omija nawet hurtowników. Konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na zdrowe odżywianie i wybierają produkty pakowane w sposób umożliwiający łatwy dostęp do informacji o zawartości produktu.

Opakowania produktów spożywczych – najnowsze trendy

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany preferencji konsumenckich, które mają wpływ na różne dziedziny rynku. Jednym z kluczowych obszarów, gdzie te zmiany są szczególnie widoczne, jest handel hurtowy opakowaniami dla produktów spożywczych i napojów. Rosnąca świadomość ekologiczna, zmieniające się nawyki zakupowe, a także technologiczny rozwój, wpłynęły na to, w jaki sposób producenci i dystrybutorzy podchodzą do kwestii opakowań. Jakie trendy dominują w ostatnich latach i najprawdopodobniej utrzymają się jeszcze przez dłuższy czas?

  • Zrównoważone opakowania - priorytet konsumentów

Zmiany klimatu i wzrost świadomości ekologicznej spowodowały, że konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na zrównoważony sposób produkcji opakowań. Tradycyjne plastikowe opakowania uznawane są za szkodliwe dla środowiska ze względu na długi czas rozkładu i problemy z recyklingiem. Konsumenci niechętnie sięgają po plastikowe kubki jednorazowe na napoje [1], a nawet wolą dopłacić za droższą butelkę wody w szkle aby zrezygnować z plastiku. W związku z tym, producenci i hurtownicy coraz częściej sięgają po bardziej ekologiczne alternatywy, takie jak opakowania biodegradowalne i kompostowalne, opakowania z materiałów nadających się do recyklingu lub opakowania wielokrotnego użytku [2].

Opakowania biodegradowalne i kompostowalne to nic innego jak opakowania wykonane z materiałów, które mogą zostać rozłożone przez mikroorganizmy w środowisku naturalnym. Najczęściej wytwarzane są z takich surowców jak, karton, tworzywa sztuczne PLA oraz celuloza. Nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie trwałych i wytrzymałych opakowań, które pozwalają na przechowywanie napojów, a nawet wykazują właściwości izolacji termicznej. Bardzo często opakowania biodegradowalne (zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku) są wykonane w ramach recyklingu, co dodatkowo zwiększa ich środowiskową atrakcyjność.

Opakowania wielokrotnego użytku są przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do wielokrotnego używania. Opakowania te mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło, metal, plastik lub drewno. Są one jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska niż opakowania biodegradowalne. Opakowania wielokrotnego użytku są coraz częściej wykorzystywane przez hurtownie spożywcze, zarówno w ramach przechowywania produktów, jak i transportowania. Mimo pewnych dodatkowych wysiłków związanych z logistyką takich opakowań oraz utrzymywaniem ich higieny, inwestycja w opakowania wielokrotne okazuje się nie tylko korzystna dla środowiska, ale także opłacalna finansowo [3].

Opakowania o transparentnej konstrukcji umożliwiają konsumentom łatwy dostęp do informacji o zawartości produktu. Opakowania te są często wykonane z przezroczystego szkła lub plastiku. Dzięki temu konsumenci mogą zobaczyć wygląd produktu, jego skład oraz datę ważności.

Opakowania z wyraźnymi informacjami o zawartości produktu zawierają wszystkie istotne informacje o produkcie, takie jak nazwa produktu, skład, data ważności, wartość odżywcza, sposób przygotowania oraz logo producenta. Informacje te są umieszczone w widocznym miejscu na opakowaniu, aby konsumenci mogli je łatwo znaleźć.

  • Minimalizm i funkcjonalność

Kolejnym trendem w opakowaniach jest minimalizm i funkcjonalność. Konsumenci doceniają opakowania, które są proste, estetyczne i praktyczne w użytkowaniu. Opakowania powinny spełniać oczekiwania konsumentów w zakresie łatwości otwierania, przechowywania, a także utrzymania świeżości produktów. Opakowania z nadmiernymi naklejkami czy nadrukami odchodzą na dalszy plan na rzecz bardziej eleganckich i ergonomicznych rozwiązań. Obecnie coraz więcej towarów jest sprzedawanych w paczkach, które są łatwe do chwycenia, umieszczenia w koszyku, a później ułożenia w lodówce. Dotyczy to m.in. właśnie produktów żywnościowych [1].

  • Odpowiedź na rosnący popyt e-commerce

E-commerce to kolejny czynnik, który wpływa na wybór opakowań w handlu hurtowym. Zakupy online stają się coraz popularniejsze, dlatego opakowania muszą być dostosowane do bezpiecznego transportu i dostarczania produktów do klientów. Bezpieczne opakowania chroniące produkty przed uszkodzeniami podczas dostawy stały się kluczowym elementem, aby zapewnić pozytywne doświadczenia zakupowe i lojalność klientów.

  • Personalizacja i branding

W konkurencyjnym świecie handlu, wyróżnienie się na półkach sklepowych staje się coraz trudniejsze. Dlatego producenci i dystrybutorzy często sięgają po personalizowane opakowania, które przyciągają uwagę klientów. Wprowadzenie unikalnych wzorów, kolorów, a nawet możliwości personalizacji nazwy klienta na opakowaniu może zwiększyć rozpoznawalność marki i lojalność konsumentów [4].

Jakie korzyści mogą przynieść hurtownikom inwestycje w atrakcyjne i ekologiczne opakowania

Inwestycje w atrakcyjne i ekologiczne opakowania przynoszą hurtownikom wiele korzyści zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Oto kilka głównych korzyści, które mogą wyniknąć z takich inwestycji:

  • Zwiększenie konkurencyjności

Atrakcyjne i ekologiczne opakowania mogą pomóc hurtownikom w wyróżnieniu się na rynku. W dzisiejszych czasach, kiedy konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście firm, oferowanie produktów w przyjaznych dla środowiska opakowaniach może przyciągnąć większą liczbę klientów i zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku. Sprzedawca detaliczny, mogący zamówić towar w praktycznym i ekologicznym opakowaniu już u hurtownika chętniej skorzysta z takiej oferty, gdyż ułatwi mu ona ekspozycję towarów we własnym sklepie oraz – prawdopodobnie przyciągnie klientów. Badania pokazują, że 70% konsumentów decyduje się na zakup produktu, który jest zapakowany w atrakcyjny sposób [5].

  • Większa świadomość marki

Atrakcyjne i unikalne opakowania mogą pomóc w budowaniu świadomości marki. Opakowania stanowią doskonałą platformę do wyrażenia wartości i misji firmy, a także przekazania swojej historii. Klienci często pamiętają i rozpoznają produkty po charakterystycznym opakowaniu, co wpływa na lojalność wobec marki.

  • Pozytywny wizerunek firmy

Inwestowanie w ekologiczne opakowania pokazuje zaangażowanie firmy w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Taka postawa buduje pozytywny wizerunek firmy jako odpowiedzialnego i proekologicznego przedsiębiorcy, co może przyciągnąć nowych klientów, inwestorów oraz zwiększyć zaufanie klientów już istniejących. Firma, handlująca w sposób nieekologiczny i niezrównoważony mogłaby nie tylko narazić się swoim klientom oraz konsumentom, ale także opinii publicznej, co z pewnością odbiłoby się negatywnie na biznesowej działalności [1].

  • Redukcja kosztów długoterminowych

Choć inwestycje w ekologiczne opakowania mogą na początku wymagać większych nakładów finansowych, w dłuższej perspektywie mogą przynieść oszczędności. Opakowania ekologiczne często są bardziej trwałe i mają mniejszy wpływ na środowisko, co może skutkować mniejszymi kosztami transportu, składowania i utylizacji. 

  • Zgodność z regulacjami

W wielu krajach obowiązują coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące opakowań i ich wpływu na środowisko. Inwestowanie w ekologiczne opakowania pozwala uniknąć potencjalnych kar i sankcji związanych z nieprzestrzeganiem regulacji.

  • Odpowiedź na rosnące wymagania klientów

Konsumenci coraz częściej oczekują, że firmy podejmą działania na rzecz ochrony środowiska. Atrakcyjne i ekologiczne opakowania stanowią odpowiedź na te rosnące wymagania, co może przyczynić się do wzrostu lojalności klientów oraz budowania pozytywnych relacji z nimi. 

 

Źródła:

[1] Rewolucja opakowań. Polscy producenci wobec zmian regulacji i preferencji konsumentów, SPOTDATA, Santander Bank Polska, źródło: https://spotdata.pl/research/download/100 (dostęp: 02.08.2023)

[2] https://opakowania.com.pl/news/opakowania-biodegradowalne-czym-sa-i-jak-je-rozpoznac-65721.html

[3] https://jawis.com.pl/blog/czym-sa-opakowania-wielokrotnego-uzytku

[4] https://kapak-kartony.pl/trendy-w-projektowaniu-opakowan/

[5] https://crosspack.pl/blog-crosspack/jak-opakowanie-wplywa-na-odbior-produktu/