Czekolada to jedna z najczęściej wybieranych łakoci, ciesząca się ogromną wręcz popularnością; nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Chociaż istnieje wiele rodzajów czekolady, kluczowy podział w tym przypadku sprowadza się do białej oraz ciemnej (mlecznej). Dla wielu ta pierwsza w ogóle nie zalicza się do segmentu prawdziwych czekolad – jedynie do produktów tzw. „czekoladopodobnych”. Z czego to wynika?

Czekolada w świetle prawa

Przepisy jasno stanowią, że biała czekolada jest jednym z rodzajów czekolady. Stąd też mówi się o „czekoladzie” nie zaś „wyrobie czekoladopodobnym”. Według unijnych norm w jej składzie nie może zabraknąć tłuszczu kakaowego (co najmniej 20 proc.), mleka bądź wyrobów mlecznych, cukru, a także ewentualnych dodatków, dopuszczonych według prawa wspólnotowego. W odróżnieniu od czekolady ciemnej, biała nie posiada odtłuszczonej masy kakaowej (miazgi kakaowej) odpowiadającej m.in. za brązową barwę oraz specyficzny smak.

Produkcja czekolady

Czekolada wytwarzana jest ze zmielonych ziaren kakaowca zwanych miazgą kakaową. Wyciśnięta tworzy masło kakaowe – tłuszcz, zaś przerobiona na proszek znane wszystkim kakao. Mleczna czekolada, o charakterystycznej ciemnobrązowej barwie, składa się ze starannie połączonych ze sobą składników wraz z cukrem oraz stałymi składnikami mleka (stąd nazwa „mleczna”). Klasyczna ciemna czekolada nie posiada dodatków mlecznych, zaś biała nie ma miazgi oraz proszku kakaowego. 

Konsystencja oraz smak czekolady

Ciemna czekolada, ze względu na brak mlecznych składników, charakteryzuje się wyraźniejszym smakiem czekolady. Cały przysmak ma suchą, kredową konsystencję oraz gorzki posmak. Rozwiązanie mleczne jest nieco bardziej delikatne, pozbawione kluczowej gorzkości kakao. Biała czekolada natomiast, jako że posiada znacznie więcej tłuszczu, mleka oraz cukru - jest kremowa, maślano-mleczna w smaku i znacznie przyjemniejsza w dotyku.

Czarna czy biała – która czekolada jest zdrowsza?

Czekolada to jedna z najzdrowszych słodkich przekąsek, jakie znaleźć można na rynku. Ciemna – bez dodatku mleka – sprzyja redukcji hormonów odpowiedzialnych za stres emocjonalny oraz niepokój. Bogata w obecne w ziarnie kakaowym flawonoidy, korzystnie wpływa na układ krążenia oraz ciśnienie krwi. Wystarczy 40g ciemnej czekolady dziennie, aby zauważyć jej wyraźnie pozytywny wpływ na zdrowie.

Biała czekolada jest znacznie bardziej uboga w kakao (zawiera jedynie masło kakaowe), a co za tym idzie, nie jest już tak zdrowa. 40g tego przysmaku zawiera 225 pustych kalorii i pokaźną dawkę cukru. Jej zaletą – poza smakiem – jest brak kofeiny. Z tego też względu sprawdzi się ona w przypadku osób, które są na ten składnik uczulone.

Zarówno ciemna, mleczna, jak i biała czekolada wchodzą w poczet tego samego gatunku smakołyków. Każdy z tych produktów różni się jednak walorami smakowymi i zdrowotnymi. Kiedy czekolada przestaje być czekoladą w świetle prawa? Kiedy w jej składzie znajduje się ponad 5 proc. tłuszczów roślinnych.