Whisky jest trunkiem, który w ostatnich latach zyskuje na świecie coraz większa popularność, w tym także w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie jeszcze jakiś czas temu to wódka dominowała jako najbardziej popularny mocny alkohol. Nie da się ukryć, że whisky zrobiło jej sporą konkurencję, oferując zupełnie nowe doznania smakowe i nieco odmienną kulturę spożywania tegoż alkoholu.

Miłośnicy i amatorzy whisky, kosztując coraz to nowe trunki i zdobywając orientację w temacie z pewnością zauważyli, że na większości etykiet pojawia się napis BLENDED. Rzadziej (co pewnie też rzuciło im się w oczy) pojawia się napis SINGLE MALT.

Cóż oznaczają te tajemnicze oznaczenia i czym whisky „Blended” różnią się od tych „Single Malt”? Poniżej przedstawiamy najistotniejsze różnice pomiędzy trunkami. 

Surowiec produkcji

Przede wszystkim, te dwa rodzaje whisky różnią się między sobą rodzajem zboża, z którego są wytwarzane. I to właśnie od tego wzięły się ich nazwy! Single Malt może, według prawa, powstawać tylko z jednego zboża – jęczmienia[1]. Co to oznacza? A spory trud produkcji, gdyż jęczmień jest zbożem bardzo wymagającym i trudnym w uprawie, a przez to – drogim.

Whisky typu Blended są to natomiast trunki „mieszane”, czyli będące kompozycją destylatów z różnych zbóż. Najczęściej w tych mieszankach część stanowi jęczmienna Single Malt, a resztę dopełniają destylaty z innego zboża (pszenicy, żyta, a nawet… z kukurydzy!), które przez co najmniej 3 lata leżakowały w dębowej beczce.

Utarło się przekonanie, że whisky Single Malt pochodzi zawsze z jednej partii destylatu. Choć oczywiście się to zdarza (np. whisky barrel lub single cask pochodzą z jednej beczki), to nie jest jednak obowiązkową zasadą: sporo tego typu trunków pochodzi z różnych partii, ale zawsze wytwarza się je w jednej destylarni. W przypadku whisky Blended mieszanki bywają naprawdę różnego pochodzenia.

Alembik vs. kolumna

Pod tajemniczymi nazwami „alembik” i „kolumna” kryją się przyrządy używane w komercyjnej destylacji. Whisky Single Malt jest zawsze whisky alembikową, czyli produkowaną w miedzianych kotłach. Cały ambaras przy tej metodzie produkcji sprowadza się do tego, że alembiki nie są najbardziej wydajne, a w dodatku trzeba je dokładnie czyścić po każdym użyciu.

Whisky typu Blended mogą być już produkowane w sposób kolumnowy, dzięki czemu destylacja jest znacznie bardziej wydajna, tańsza i może być prowadzona w sposób ciągły[2].

Inne beczki

Panuje przekonanie, że jakość beczek ma ogromny wpływ na jakość i smak szykowanego destylatu. I choć nie ma pewności, czy to właśnie beczkowanie, czy fermentacja w największym stopniu wpływają na finalny charakter whisky, to na pewno przykładana do nich waga jest ogromna.

W destylarniach whisky typu Single Malt panuje zasada, że każda beczka można być wykorzystana maksymalnie 3 razy.

W przypadku większych, komercyjnych destylarni whisky typu Blended beczki potrafią być zapełniane wiele razy, co może mieć wpływ na obniżenie ich jakości.

Wiek trunku

Etykiety whisky typu Single Malt praktycznie zawsze informują nas o tym, ile lat ma wybrany przez nas trunek i w przypadku tego typu produktów wiek wynosi najczęściej od 5 do 10 lat[3], choć nie brakuje oczywiście także bardziej wiekowych egzemplarzy.

W przypadku whisky Blended wiek nie musi być podany i często takiej informacji na etykiecie nie znajdziemy, co pozwala sądzić, że oglądana przez nas whisky jest trunkiem 3-letnim.

Oczywiście, niektóre szanujące się marki whisky typu Blended uznały za słuszne dowieść jakości swoich wyrobów i informują o wieku produktu. Wówczas na etykiecie możemy znaleźć napis 12yo, 17yo, 21yo lub nawet 30yo. Taką praktykę stosuje np. marka Ballantine’s.

Dostępność

Jest to jedna z podstawowych różnic, jakie obserwator zauważy sprawdzając sklepowe półki. O ile whisky typu Blended można znaleźć w praktycznie każdym sklepie oferującym wyroby alkoholowe, o tyle nie zawsze znajdziemy whisky typu Single Malt, a nawet jeśli – to wybór będzie o wiele mniejszy.

Wynika to z faktu, iż znacznie mniej destylarni produkuje whisky Single Malt, a zatem po prostu – na rynku jest jej mniej, niż whisky Blended.

Czy whisky Blended jest gorsza niż Single Malt?

Można się spotkać z takim poglądem. Niemniej jednak rzeczywistość nie wygląda tak jednoznacznie.

Owszem, whisky typu Single Malt mają w sobie jakąś nutę elitarności, gdyż ich produkcja jest bardziej skomplikowana, czasochłonna, droższa, a sam smak trunku – często o wiele bardziej ostry i wyrazisty, przez co mawia się, że docenić potrafią go tylko koneserzy.

Jednakże istnieje wiele whisky typu Blended¸ które również potrafią oczarować swoją jakością i smakiem  nawet najbardziej wymagających: fakt, że ich produkcja jest tańsza i powszechna nie musi przecież wpływać na finalny efekt.

Bardzo krzywdzący dla tego typu trunków jest pogląd, że Blended jest „zlewką” czego popadnie. Tak to nie wygląda… Aby z kilkudziesięciu, lub nawet kilkuset destylatów stworzyć trunek komponujący się w harmonijny smak, trzeba mieć… niesamowitego nosa! To zadanie powierzone jest specjalnym ekspertom – Master Blenderom.

Jeden z najsłynniejszych, Jim Beveridge, został nawet odznaczony specjalnym orderem przez samą Królową Elżbietę II[4]. Dzięki pracy takich Master Blenderów powstają nietuzinkowe whisky typu Blended, które dostarczają wyjątkowych doznań smakowych. A o tym chyba w delektowaniu się whisky chodzi – aby przede wszystkim znaleźć swój smak, bez względu na to, czy będzie to smak Single Malt czy Blended!

Chcesz złożyć zamówienie na whisky? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy Ciebie najlepszą na rynku ofertę kultowych marek whisky.

 

[1] http://eluxo.pl/blog/2018/05/09/whisky-single-malt-a-blended-whisky-czym-sie-roznia/

[2] https://www.milerpije.pl/czym-rozni-sie-blended-whisky-od-single-malt-whisky.html

[3] https://www.whiskyinvestdirect.com/about-whisky/whisky-age-statement

[4] https://www.milerpije.pl/czym-rozni-sie-blended-whisky-od-single-malt-whisky.html