Whisky to trunek, który zaczął cieszyć się popularnością kilka lat temu. I z pewnością zainteresowanie złocistym alkoholem nie słabnie! Coraz więcej amatorów whisky stara się ubogacać swoje doświadczenie z tym napojem. I bardzo dobrze, bo wiedza na temat smaków, zasad podawania i zwyczajów konsumpcji jest ważna.

Czy zatem wiesz, jak poprawnie, niczym urodzony dżentelmen, pić whisky? Nie? To zaraz Ci podpowiemy!

W czym pić whisky?

To jedno z podstawowych pytań, które budzi największe emocje. Panuje bowiem przekonanie, że whisky należy podawać w prostych szklankach o szerokim i cienkim dnie, tzw. szklanek „old fashioned”. Oczywiście, nie będzie to błędem! Zwyczaj picia whisky w takich szklankach ma nawet sporą tradycję . W ten sposób podawano trunek w klubach dla gentelmanów, gdzie stawiano je w różnych miejscach – nawet na pikowanych kanapach. Dzięki solidnej podstawie były one stabilne i cenna zawartość pozostawała bezpieczna[1]!

Ale czy szklaki old fashioned to jedyne naczynie, w którym wypada pić whisky? Oczywiście, że nie! I co istotne – koneserzy często wcale z nich nie korzystają. Uznają bowiem przewagę tulipanowych kieliszków, dzięki którym łatwiej poddać trunek analizie sensorycznej. Bowiem cenne aromaty i smak najlepiej ocenia się z kieliszka z czaszą zwężającą się ku górze. Niestety, tulipanowe kieliszki nie są popularne i czasami nawet ciężko je kupić. Ale, prawdziwy dżentelmen przecież nie traci wiary, tylko cierpliwie czeka na okazję, prawda[2]?

Istnieją jeszcze dwa typy naczyń, w których jak najbardziej wypada podać whisky. Jeden z nich to 40 ml kieliszki, których używa się zazwyczaj do szotów? Zszokowani? Cóż, picie whisky jak popularnego „szota” zapoczątkowali amerykańscy kowboje. Także pijąc whisky z kieliszków nie popełniacie żadnego faux-pas. Wy po prostu wczuwacie się w klimat Dzikiego Zachodu! Drugą i ostatnią opcją są niskie szklanki do drinków. Można w nich podawać także trunek z dodatkami – np. z colą.

Whisky z lodem czy z wodą?

Raz po raz można usłyszeć, że whisky podaje się z wodą, bo woda uwydatnia aromat trunku. Poza tym rozwodnioną łatwiej pić. Dowodem na to ma być zwyczaj podawania do whisky lodu STOP, STOP STOP! Ty jesteś dżentelmenem, więc nie powielasz bzdur! Owszem, aby wydobyć z whisky głębię aromatów dodaje się do niej wody. Ale zaledwie kilka kropli! Profesjonaliści robią to wręcz z pomocą pipety[2]! Rozwodniony trunek nie jest poprawnie pitym trunkiem. Dlatego zamiast lodu powstały specjalne kamienie, które chłodzą whisky, ale jej nie rozwadniają.

Jak delektować się smakiem whisky?

Prawdziwy dżentelmen nie pije tylko po to, by pić. On się whisky delektuje, ocenia jej smak. Interesują go nuty smakowe i zapachowe. Cała historia, którą trunek ma do przekazania! Jako, że whisky jest dość specyficznym i trudnym trunkiem do degustacji, należy wiedzieć jak poprawnie podchodzić do oceny jej aromatu. Czynność dzieli się na wąchanie i smakowanie.

Trudność w wąchaniu polega na „lotności” alkoholu. Jeżeli za mocno uderzy w nasze nozdrza to może je skutecznie znieczulić. Dlatego z wąchaniem whisky trzeba ostrożnie. Najlepiej zacząć z daleka i wykonać kilka połowicznych wdechów. Dopiero po chwili zaleca się zbliżenie nosa i głębsze zachłyśnięcie wonią trunku, aby ocenić jego walory. Nie jest to łatwa sprawa i wymaga treningu, ale w jak to mawiają – ćwiczenie czyni mistrza.

Druga sprawa to degustacja smakowa. Tutaj trzeba podejść wręcz odwrotnie. Pewnie zdarzyło Wam się odkryć, że pierwszy łyk alkoholu bywa mało przyjemny. Odpowiada za to nerw trójdzielny, który mało przyjemną reakcją daje nam znać o substancji toksycznej. Aby nieco uziemić nerw i pobudzić kubki smakowe, pierwszym łykiem whisky należy przepłukać całe usta. Dopiero kolejne porcje napoju pozwolą nam cieszyć się odkrywaniem skarbnicy jego aromatów[2].

Wpuść do ust powietrze

Samo picie whisky, dla degustacji jego smaku, to nie wszystko! Jedynie połykając porcję whisky dostarczysz swoim zmysłom pełni klejnotów jej skarbnicy smaków! Nie jest to trudne, ale należy wiedzieć, jak to zrobić. Po pierwsze – pij powoli, a po drugie – po przełknięciu porcji trunku wpuść do ust powietrze! Dopiero wówczas będziesz w stanie odkryć „finisz” degustowanego napoju[2]! No i nie zapomnij podzielić się tą wiedzą z kolegami – w końcu prawdziwy dżentelmen ma prawo czasem zaimponować w towarzystwie!

Jak nalewać whisky?

Poza tym jak pić whisky oraz w co ją nalewać należy także wiedzieć jak ją nalewać. W Internecie znaleźć możemy wiele teorii na ten temat, a niektóre wymagają wręcz cyrkowych umiejętności. My zgadzamy się z opinią rozsądnych ekspertów, że nie ma co cudować. Wystarczy zachować kilka podstawowych, ale jakże eleganckich reguł: trzymać butelkę jedną ręką bliżej jej dna, nie stykać szyjki butelki z kieliszkiem, a na koniec nalewania napoju efektownie butelką zakręcić[2]. Efekt murowany!

 

Chcesz złożyć zamówienie na whisky lub inny alkohol? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy - specjalnie dla Ciebie – najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] https://www.pieknowdomu.pl/magazyn/whisky-w-czym-podawac-jak-pic/

[2] https://www.milerpije.pl/jak-pic-whisky.html