Islandia to europejski kraj znajdujący w pewnej izolacji w stosunku do reszty kontynentu. Wynika to z położenia na wyspie znajdującej się na oceanie, na północny - zachód od reszty kontynentu. W kwestii handlu, warto pamiętać, że choć Islandia nie jest członkiem Unii Europejskiej, to jednak należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Stanowi to duże ułatwienie dla wszystkich procedur eksportowych. Niemniej jednak wciąż należy brać pod uwagę istotne regulacje tego państwa. Jakie są procedury celne przy eksporcie na Islandię oraz czy warto w ogóle eksportować tam żywność? Zapraszamy do lektury!

Rynek Islandii – słów kilka

Choć Islandia nie jest ani dużym, ani gęsto zaludnionym krajem (368 590 mieszkańców w 2020 r.[1]) to rynek cechuje się dużą otwartością i chłonnością na zróżnicowane produkty. Dotyczy to także (a nawet głównie) rynku żywnościowego.  Oczekiwania islandzkich konsumentów są duże, a kraj, w związku z uwarunkowaniami naturalnymi, sam nie jest w stanie zapewnić wszystkich dóbr. W związku z czym większość kluczowych produktów spożywczych kraj importuje od zagranicznych partnerów. Najwięcej żywności na Islandię przybywa z obszaru Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Azji[2].

Skala całkowitego importu Islandii jest spora (około 9%) i wykazuje tendencję wzrostową. Największa część importowanej żywności pochodzi z obszaru Unii Europejskiej – najczęściej są to produkty z sektora żywności oraz napojów, o wartości około 295 milionów euro w skali roku. Import żywności od najbliższych „sąsiadów” – czyli krajów unijnych – również wykazuje tendencję wzrostową. Islandia importuje z Europy takie produkt jak chociażby żywność dla niemowląt, mąkę, przetwory mleczne, świeże i suszone owoce, przetwory owocowe, warzywa, orzechy oraz wołowinę. Islandzki rynek coraz większe zainteresowanie przejawia także w europejskich produktach alkoholowych[3].

Ułatwienia dla eksporterów

Przedsiębiorcy z Unii Europejskiej znajdują się we względnie komfortowej sytuacji, jeśli chodzi o eksport na Islandię. Wynika to z umowy podpisanej we wrześniu 2015 r. pomiędzy Islandią a Unią Europejską. Umowa ta weszła w życie w roku 2018. Na bazie tego porozumienia Unia uzyskała zwiększony dostęp do islandzkiego rynku produktów rolnych, spożywczych oraz ochronę unijnych produktów regionalnych na terenie Islandii[4].

Dlaczego to porozumienie jest tak korzystne dla przedsiębiorców ze Wspólnoty Europejskiej? Umożliwia ono bezcłowy dostęp do rynku islandzkiego rynku dla ponad 95% unijnych produktów rolno-spożywczych. Najbardziej kluczowe było ułatwienie eksportu takich towarów jak wołowina, wieprzowina, drób oraz ser. Islandzki rynek jest niezwykle chłonny pod ich względem, a wcześniej procedury eksportowe częściowo utrudniały wysyłanie swoich produktów na teren tego nordyckiego państwa.

Umowa ułatwia także islandzkim producentom eksportowanie swoich produktów do Unii Europejskiej. Najczęściej są to towary z sektora mleczarskiego, wodorosty morskie, mięso owcze, wyroby skórzane, futrzarskie oraz inne przetwory spożywcze. Wyłączeniu z umowy o liberalizacji handlu podlegają jedynie islandzkie jogurty oraz lody[4].

Islandia – to jak to jest z tym eksportem żywności?

Choć umowa z 2015 roku znacznie ułatwiła eksport żywności na Islandię, to nadal trzeba przejść odpowiednie procedury celne. Zaleca się zawsze zacząć od kontaktu z przedstawicielami islandzkich władz. Choć ogólne przepisy wydają się jasne, to na wyspie bywają wprowadzane jednostkowe ograniczenia na eksport określonych towarów i żywności.

Istnieje jeszcze możliwość skorzystania z pośrednictwa firm pomagający w organizacji eksportu na Islandię. Firmy świadczące takie usługi są zazwyczaj dobrze zorientowane w aktualnej sytuacji celnej, a ich usługi pozwalają na sprawne i skuteczne przejście wszystkich wymaganych procedur.

A kiedy nie trzeba płacić cła? Sytuacja ta zachodzi wyłącznie w przypadku wwiezienia na Islandię niewielkiej ilości towaru przez osobę fizyczną. Mowa tu dokładnie o:

- żywności do 3 kg o wartości zakupu nie przekraczającej równowartość 900 zł;

- napojach alkoholowych w następujących kombinacjach:

  • 1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 0,75 litrów wina oraz 3 litrów piwa,  lub
  • 1 litr alkoholu o zawartości alkoholu powyżej 21% oraz 6 litrów piwa, lub
  • 1,5 litra wina i 12 litrów piwa, lub
  • 3 litry wina i 6 litrów piwa, lub
  • 18 litrów piwa.

- 200 szt. papierosów lub 250 g innych wyrobów tytoniowych[5].

Skąd Islandia importuje najwięcej

Islandia importuje najwięcej żywności z Norwegii – w 2019 łączna skala importu z tego kraju wyniosła  54,385 tys. USD[6]. Na drugim miejscu wśród eksporterów znalazła się Wielka Brytania (48,518 tys. USD) oraz Niderlandy (41,220 tys. USD). W czołówce znalazły się także inne europejskie kraje: Dania, Szwecja, Niemcy, Belgia czy Włochy. Jedynym nie-europejskim państwem, które znalazło się w 10-tce największych eksporterów na Islandię są Stany Zjednoczone[7].

Polska znalazła się na 14. Miejscu w zestawieniu największych eksporterów żywności na Islandię. W 2019 z Polski na Islandię trafiły produkty spożywcze o łącznej wartości  8,759 tys. USD[3]. Nie wydaje się to z jednej strony dużo, z drugiej strony należy brać pod uwagę islandzką siłę nabywczą. Nie ulega także wątpliwości, że mimo niewielkie liczby ludności to rynek islandzki wciąż jest chłonny i otwarty na pojawienie się nowych produktów na rynku.

 

[1] https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2018/01/weodata/weorept.aspx?pr.x=67&pr.y=5&sy=2016&ey=2023&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=176&s=NGDPD,PPPGDP,NGDPDPC,PPPPC,LP&grp=0&a=

[2] https://bestfoodimporters.com/iceland-food-imports-2016-short-guide-exporters/#

[3] Ibidem.

[4] https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/ue-i-islandia-liberalizuja-handel-produktami-spozywczymi,157990.html

[5] https://seacargoo.com/eksport-na-islandie-krok-po-kroku-czesc-i/

[6] https://wits.worldbank.org/CountryProfile/en/Country/ISL/Year/2019/TradeFlow/Import/Partner/NOR/Product/All-Groups

[7] https://wits.worldbank.org/CountryProfile/en/Country/ISL/Year/LTST/TradeFlow/Import/Partner/by-country/Product/16-24_FoodProd