Branża wyrobów alkoholowych mierzy się obecnie z szeregiem wyzwań. Hurtownicy muszą nie tylko dostosować się do nowych wymogów prawnych, ale także stale zabiegać o utrzymanie swoich klientów oraz pozyskanie nowych. Wymaga to nie tylko sprawnych działań biznesowych, ale także obserwacji bieżących trendów i umiejętności sprawnego dostosowania oferty do wymagań konsumenta.

Co dokładnie przyciąga klientów do hurtowni alkoholowych w dzisiejszych czasach?

Czynniki przyciągające konsumentów

Dzisiejsi klienci hurtowni alkoholowych mają różnorodne oczekiwania i preferencje, które wpływają na to, co ich przyciąga do zakupów i zachęca do wybrania oferty danej firmy. Nierzadko klienci hurtowni sami obserwują zmianę w zachowaniach swoich klientów (podczas zakupów detalicznych w ich sklepach lub w ramach oferty lokali gastronomicznych). Oto kilka czynników, które mogą przyciągać dzisiejszych klientów do hurtowni alkoholowych i wpływać na atrakcyjność oferty:

 • Duży wybór produktów

Klienci szukają hurtowni alkoholowych, które oferują szeroki wybór różnych rodzajów alkoholi, wina, piwa, napojów spirytusowych itp. Bogata oferta pozwala klientom na znalezienie ulubionych marek, eksplorację nowych smaków i odkrywanie unikalnych produktów. Poza tym, większe i zróżnicowane zamówienie bywa po prostu opłacalne, zarówno czasowo, jak i finansowo. Hurtownicy mający bogatą ofertę produktów mogą zaoferować stałym klientom preferencyjne warunki sprzedaży lub zniżki w przypadku złożenia większego zamówienia.

 • Konkurencyjne ceny

Cena odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych. Dzisiejsi konsumenci szukają atrakcyjnych cen, promocji i rabatów, które pozwalają im zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów alkoholu hurtowo. Niestety, ostatni czas nie jest łaskawy dla branży spirytusowej, nie tylko na inflację i rosnące koszty produkcji alkoholi, ale także wzrost podatku akcyzowego [1]. Cena każdego wyrobu alkoholowego odczuwalnie wzrośnie, co nie pozostanie bez wpływu na konsumentów oraz ich siłę nabywczą. Atrakcyjne ceny w hurtowni lub nawet okazjonalne akcje promocyjne i rabatowe mogą przyciągnąć klientów do hurtowni spożywczych, gdyż dzięki kupnie alkoholi w preferencyjnej cenie sami będą mogli zaoferować korzystniejsze warunki zakupu swoim klientom detalicznym.

 • Wygodne zakupy hurtowe 

W dzisiejszych czasach liczy się czas i wygoda. Klienci doceniają komfort zakupów hurtowych, które pozwalają zaopatrzyć się w większe ilości alkoholu podczas jednej wizyty lub poprzez jedno zamówienie złożone online. Dla właścicieli barów, restauracji, hoteli i innych przedsiębiorstw z branży gastronomicznej, hurtownie stanowią dogodne miejsce do zaopatrzenia się w alkohol na potrzeby ich działalności. Udostępnienie narzędzi do sprawnego składania zamówienia oraz dopracowanie kwestii dostawy może w dużym stopniu przyciągnąć klientów do hurtowni alkoholowych.

 • Wiedza i doradztwo

Klienci mogą szukać hurtowni, które oferują pomoc i doradztwo w wyborze odpowiedniego alkoholu. Pracownicy z dobrą wiedzą na temat różnych marek, gatunków, krajów pochodzenia i poziomu jakości alkoholi mogą pomóc klientom dokonać świadomego wyboru. Klient będzie wolał współpracować z hurtownią, której przedstawiciele jawią mu się jako profesjonaliści w każdej kwestii.

 • Usługi dostawy

Kolejna kwestia, która łączy się ze wspomnianą wygodą i oszczędnością czasu. Wielu klientów docenia możliwość skorzystania z usług dostawy, które ułatwiają zaopatrywanie się w alkohol bez konieczności osobistej obecności w hurtowni. Wielu hurtowników opracowuje specjalne warunki współpracy z firmami kurierskimi lub nawet rozwija własną flotę, która pozwala w sprawny sposób dostarczać towar do klienta.

 • Zrównoważone i ekologiczne podejście

Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko. Hurtownie, które oferują alkohol pochodzący od producentów i dystrybutorów z odpowiednimi certyfikatami ekologicznymi, mogą przyciągać klientów, którzy cenią takie wartości. Bardziej świadomi klienci zwracają też uwagę na kwestie przechowywania i transportu towarów: tutaj bycie „eko” również się opłaca!

 • Unikalne degustacje i wydarzenia

Niektóre hurtownie alkoholowe organizują degustacje, warsztaty i inne wydarzenia związane z alkoholem. Takie aktywności pozwalają klientom na poznanie nowych smaków i doświadczenie alkoholu w przyjemny i edukacyjny sposób. Jest to też świetna okazja do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.

Trendy konsumenckie w handlu alkoholem

Rynek alkoholu jest jednym z najbardziej dynamicznych rynków konsumenckich. W ostatnich latach obserwuje się wiele zmian w preferencjach konsumentów, które wpływają na rozwój tego rynku, a niektóre ze zmian zostały zaobserwowane w ciągu ostatnich tygodni. Oto kilka najważniejszych trendów konsumenckich w handlu alkoholem:

 • Rosnące zainteresowanie zdrowymi alkoholami

Konsumenci coraz bardziej interesują się zdrowym stylem życia. To przekłada się również na ich preferencje w zakresie alkoholu, jakkolwiek paradoksalnie by to brzmiało. Zwiększona świadomość żywieniowa sprawia jednak, że konsumenci szukają alkoholi, które są produkowane z naturalnych składników, nie zawierają konserwantów i cukru. Konsumenci chętniej wybierają także alkohole ekologiczne, produkowane w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku.

 • Rosnąca popularność alkoholi regionalnych

Rosnąca świadomość żywieniowa przekłada się także na zainteresowanie alkoholami regionalnymi. Panuje przekonanie, że wyroby z mniejszych wytwórni są zdrowsze i bardziej wartościowe od marek produkowanych na skalę światową. Poza tym, u konsumentów wygrywa ciekawość: chcą oni spróbować nowych smaków i dowiedzieć się więcej o kulturze produkcji alkoholi w różnych regionach świata. To sprzyja rozwojowi lokalnych producentów alkoholi, którzy oferują szeroki wybór produktów wysokiej jakości.

 • Rosnące zainteresowanie alkoholami premium i tanimi alkoholami

Zmiany w świadomości konsumentów oraz jednoczesne zmiany gospodarcze i cenowe doprowadziły do pojawienia się ciekawego i zupełnie rozbieżnego zjawiska. Konsumentów alkoholu podzielić można obecnie na dwie główne grupy. Pierwsza z nich obserwowana jest już od jakiegoś czasu: są to osoby, które coraz częściej sięgają po alkohole premium. Chcą spróbować alkoholi o wyjątkowym smaku i aromacie, które są produkowane z najwyższej jakości składników. Alkohole premium są często droższe, ale konsumenci są skłonni do ich zakupu, ponieważ uważają, że są one warte swojej ceny. Druga grupa to konsumenci, którzy wybierają napoje tanie, zazwyczaj o większej zawartości alkoholu. To nowe zjawisko, które łączy się bezpośrednio ze wzrostem cen alkoholu po podniesieniu podatku akcyzowego. Pewna grupa konsumencka nie chce rezygnować ze spożycia trunków, a ze względu na ograniczenia finansowe „przerzuca się” na tańszy alkohol. Może to sprawić, że niebawem hurtownicy będą musieli postawić na mocno spolaryzowaną ofertę: z jednej strony oferować luksusowe wyroby, z drugiej – tanie trunki, osiągalne cenowo dla przeciętnego obywatela.

 • Rosnąca popularność „alkoholi” bezalkoholowych

Konsumenci coraz częściej wybierają alkohole bezalkoholowe. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak rosnąca świadomość zdrowotna, zmiana stylu życia i rosnąca popularność sportów. Alkohole bezalkoholowe są dostępne w szerokim wyborze smaków i rodzajów, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Napoje takie jak bezalkoholowe piwo czy wino coraz częściej pojawiają się nie tylko w sklepach, ale również w restauracjach, pubach oraz innych punktach gastronomicznych. Z pewnością warto, aby hurtownik poszerzył swoją ofertę także o takie wyroby, dzięki czemu może przyciągnąć do siebie klientów lub zachęcić ich do składania jeszcze większych zamówień.

 

Źródła:

[1] https://wiadomoscispozywcze.pl/artykuly/11131/akcyza-na-alkohol-znowu-w-gore-cena-najtanszej-wodki-zblizy-sie-do-30-z/