Będąc na diecie czasami można mieć chwilę zwątpienia i chęć sięgnięcia po coś słodkiego. Niektórzy uważają, że jest to kategorycznie zabronione, jeśli faktycznie chce się zrzucić kilka kilogramów, inni są zdania, że mała przekąska raz na jakiś czas nie zaszkodzi. Jak jest naprawdę?

Sprawa jest bardzo indywidualna, gdyż każdy z nas jest inny, jednak wbrew pozorom nie trzeba jeść samych warzyw. Sposób na słodycze w diecie należy dostosować do silnej woli i potrzeb danej osoby i odpowiednio skomponować jadłospis, aby znalazło się w nim miejsce również na coś mniej zdrowego. Priorytetem jest zapewnienie odpowiedniej ilości makroskładników oraz składników mineralnych i witamin, których najlepszym źródłem są warzywa i owoce. Oprócz tego w diecie można uwzględnić kasze, ryże, ryby, jaja, mięso, nabiał czy pieczywo pełnoziarniste. Wszystkie te produkty powinny stanowić 85-90 procent jadłospisu. Pozostałą część poleca się przeznaczyć na produkty o niższej wartości odżywczej.

Dieta wcale nie musi być czymś nieprzyjemnym i wiązać się z ciągłymi wyrzeczeniami, jednak słodycze nie powinny stanowić osobnego posiłku. Jeśli deser to najlepiej po posiłku bogatym w błonnik, który spowalnia wchłanianie węglowodanów prostych. U osób aktywnych fizycznie dobrym rozwiązaniem będzie pora okołotreningowa.  Należy zdawać sobie sprawę z tego, że słodycze zawierają duże ilości cukru, tłuszczu i soli. Do ich produkcji często wykorzystuje się również różnego typu aromaty i barwniki, które - spożywane w nadmiarze - nie zawsze są bezpieczne dla zdrowia.

Jeśli postawisz sobie za cel całkowitą eliminację słodkości z diety, możesz sięgnąć po jedną z wielu alternatyw, która z powodzeniem zaspokoi potrzebę sięgnięcia po czekoladę.

Zdrowe alternatywy dla słodyczy

Świetną opcją na zdrową przekąskę w ciągu dnia będą wszelkie orzechy i migdały. Będąc jednak na diecie trzeba mieć na uwadze to, że są dość wysokokaloryczne, więc nie należy ich spożywać w zbyt dużych ilościach. Innym dobrym zamiennikiem dla słodyczy będą świeże owoce - postaw raczej na mniej słodkie rozwiązania jak borówki, truskawki czy pomarańcze, zamiast bananów czy daktyli. Oprócz naturalnej słodyczy dostarczą do organizmu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Idealnym rozwiązaniem będą również nasiona i pestki, które można zajadać same lub dodawać do sałatek czy koktajli.

Jeśli jednak te sposoby nie pomogą, pojawi się mały kryzys i będziesz nadal odczuwać silną potrzebę sięgnięcia po czekoladę - wybierz gorzką, z zawartością kakao powyżej 70% . Jest bogatym źródłem minerałów i związków antyoksydacyjnych, korzystnie wpływających na pracę całego organizmu.

Będąc na diecie najlepiej unikać sklepowych słodyczy. Idealną alternatywą dla nich będą ciasta, ciasteczka i inne pyszności wykonane samodzielnie. Przygotowując domowe wypieki postaw na mąkę kokosową lub migdałową i bakalie. Całość możesz dosłodzić ksylitolem lub stewią albo innym zamiennikiem cukru.