Whisky to jeden z najpopularniejszych trunków alkoholowych – i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wytwarzany ze zbóż, dojrzewający w drewnianych beczkach „smakołyk” dla dorosłych może poszczycić się zarówno unikalnym smakiem, jak i zapachem.

Whisky to wysokoprocentowy napitek kojarzony przede wszystkim ze Szkocją. Większość jego zwolenników nie wie, że powstał on jednak w Irlandii, jako napój leczniczy. Dopiero z czasem przeniesiono jego produkcję do kraju ościennego. Szkoci bardzo szybko rozsławili whisky tworząc jej własną, unikalną recepturę.

Aby rozpoznać oba trunki przyjęto, że alkohol pochodzący z Irlandii będzie nazywać się whiskey, zaś ze Szkocji whisky.

Różnice między szkocką whisky, a irlandzką whiskey

  • Po pierwsze: nie tylko nazwa

Kluczowa różnica między szkocką whisky, a irlandzką whiskey bazuje na dodatkowej literze „e”. Skąd się wzięła w nazwie tego popularnego trunku? Wszystko za sprawą irlandzkich gorzelni. Chciały one w prosty sposób zaakcentować stworzone przez siebie rozwiązanie, wskazując głównie na jego unikalność. Aby odróżnić oba produkty od siebie, zdecydowali się przerobić nazwę „whisky” na „whiskey” – tak, aby całość była do siebie podobna, ale jednocześnie inna.

  • Po drugie: forma

Szkocka whisky – jak sama nazwa wskazuje – produkowana jest wyłącznie w Szkocji. Co więcej, występuje głównie jako single malt, rzadziej jako blended, czyli w formie mieszanki destylatów na bazie różnych zbóż. Jeśli chodzi o irlandzką whiskey jest zupełnie na odwrót. Tą uświadczyć można głównie w formie blended, sporadycznie w postaci single malt.

  • Kilka słów o aromacie

Za specyficzny posmak szkockiej whisky odpowiada jęczmień specjalnie wędzony w dymie torfowym. Irlandzki trunek tworzony jest tradycyjnie przy użyciu gorącego powietrza, nie dymu. Oczywiście na rynku nie brakuje wyjątków. Przykładem może być whiskey wychodząca z destylarni Connemara. Różnica w sposobie suszenia wyraźnie przekłada się na smak obu alkoholi. Irlandzka whiskey jest wyraźnie łagodniejsza.

  • Do trzech razy sztuka? Nie zawsze!

Pora na destylację! Różnicę pomiędzy oba trunkami można zauważyć na każdym kroku – również w procesie ich destylacji. Whiskey destylowana jest trzykrotnie, co przekłada się na jej delikatny, łagodny smak. Szkocki alkohol natomiast poddawany jest destylacji jedynie dwukrotnie – stąd jego mocniejszy aromat. Warto zaznaczyć, że irlandzki trunek produkowany jest przy użyciu niskich i szerokich alembików, zaś whisky w naczyniach o nieco bardziej różnorodnych kształtach.

Na sam koniec…

Zarówno szkocka whisky jak i irlandzka whiskey posiadają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Oba trunki mogą pochwalić się dość charakterystycznym smakiem. Szkocka doceniana jest głównie za sprawą wyrazistego aromatu oraz wyraźnie ziemistego posmaku. Irlandzka natomiast przyciąga do siebie miłośników delikatnego, wpadającego w karmelową nutę smaku.