Napoje energetyczne stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Znani producenci tacy jak Red Bull, Monster czy XL Energy zaczęli dbać o marketing, szatę graficzną i smak, więc nic dziwnego, że coraz więcej osób po nie sięga. Są stosowane przede wszystkim w celu podniesienia poziomu energii w stanach zmęczenia zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Ich głównymi składnikami są tauryna, kofeina, a także duża ilość cukru, które działają stymulująco i pobudzająco. Po napoje energetyczne chętnie sięgają osoby regularnie uprawiające sport, aby po ciężkim dniu nie czuć zmęczenia w trakcie wysiłku fizycznego. 

Lecz czy energetyki to dobre rozwiązanie? Bardzo ważne jest, aby sprawdzać skład produktów. Jeśli przyjrzeć się im bliżej wychodzi na to, że większość składników nie ma właściwości pobudzających.

Wpływ kofeiny na organizm                                    

Najważniejszym składnikiem napojów energetycznych jest kofeina. Badania na temat jej wpływu na ludzki organizm - przeprowadzane na sportowcach, żołnierzach, i wielu innych grupach - wykazały, że efekty uzyskane po jej zastosowaniu są krótkotrwałe, a skuteczność z czasem spada, gdyż organizm wyrabia sobie odporność na jej działanie. Największym przeciwwskazaniem do stosowania tego środka często i regularnie, jest jego charakter uzależniający.

Objawy odstawienia kofeiny mogą być bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Może pojawić się silne zmęczenie, senność, osłabienie, problemy z koncentracją, poirytowanie, zmniejszona motywacja do pracy, a nawet wymioty, sztywność mięśni czy napady paniki. Ponadto kofeina powoduje wzrost ciśnienia i podnosi tętno, co może być niebezpieczne dla osób z wadami serca. Półlitrowa puszka napoju energetycznego zawiera około 400 mg kofeiny, co stanowi maksymalną rekomendowaną, bezpieczną dawkę na dobę. Wypicie kilku puszek dziennie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Stosowanie kofeiny w większości federacji sportowych jest traktowane jako doping i zostało kategorycznie zakazane. Osoby aktywne fizycznie powinny wziąć po uwagę również dużą zawartość węglowodanów w energetykach (posiadają wysoki ładunek glikemiczny). Warto również podkreślić, że napoje energetyczne nie są napojami izotonicznymi i zbyt częste ich spożywanie podczas wysiłku fizycznego może skutkować odwodnieniem.

Wszystko jest dla ludzi

Mimo iż nie istnieją żadne dane potwierdzające korzystny wpływ stosowania kofeiny, a tym samym napojów energetycznych na organizm człowieka, nie oznacza to, że należy kategorycznie wyeliminować je ze swojego życia. Wszystko jest dla ludzi i nie ma nic złego w spożywaniu ich doraźnie, raz na jakiś czas - zwłaszcza jeśli ma się świadomość własnego stanu zdrowia i ryzyka z tym związanego. Aby jednak na stałe wyeliminować uczucie zmęczenia należy prowadzić odpowiedni tryb życia i przestrzegać kilku prostych zasad. Ważny jest przede wszystkim odpowiedniej długości sen – 7-8 godzin dziennie. Pomocne może się okazać również wyeliminowanie ze swojej sypialni telewizora i nie używanie telefonu, tabletu czy laptopa przed pójściem do łóżka.