W Polsce nazywane są „małpkami”, a na Zachodzie „miniaturami”… małe butelki alkoholu to swoisty fenomen, którego popularność nie tylko nie spada, ale stale rośnie.

Co takiego ciągnie ludzi do tych niewielkich porcji różnorakich trunków?

Skąd się to w ogóle wzięło?

Alkoholowe miniatury nie są wcale nowym wymysłem, choć na przestrzeni lat zmieniały formę i… wielkość.

Na Zachodzie pierwsza znana „miniatura” pochodzi z 1862 r. Była to drobna, szklana buteleczka o pojemności około 2 uncji (ok. 60 ml), zawierająca whisky. Po co powstała? Prawdopodobnie miała służyć do „testowania” i degustacji trunku[1].

Na przełomie XIX i XX w. „miniatury” znane były także w Polsce, a ich pojemność wynosiła około 80 ml (najpewniej zawierały one wódkę). To właśnie w tamtym czasie, w Warszawie, powstała obecna w Polsce do dziś zwyczajowa nazwa tych niewielkich porcji alkoholu: „małpka”. Wzięła się ona od efektów spożycia: człowiek po tak niewielkiej porcji alkoholu nie był mocno pijany, ale odczuwał już wpływ spożytego płynu, stawał się rozluźniony, wesolutki, czyli, jak to się wówczas mawiało, dostawał „małpiego rozumu”[2].

Jeszcze niedawno w Polsce najmniejszymi porcjami alkoholu dostępnymi w sklepach były tzw. „ćwiartki” o pojemności 250 ml. Ich dystrybucję utrudniły jednak przepisy Unii Europejskiej, w związku z czym zastąpiono je buteleczkami o pojemności 100 ml i 200 ml. Na Zachodzie „miniatury” miewają różne pojemności, choć najczęściej spotykaną jest 50 ml.

Mała pojemność, dużo zalet

Statystyki mówią, że każdego dnia w Polsce sprzedaje się około 3 tysięcy „małpek” dziennie[3]. Rocznie ma po nie sięgać około miliona osób, a suma sprzedaży wynosi łącznie 3 miliardy sztuk[4]. Prawda, że jest to dość imponująca liczba, zwłaszcza, że odbywa się to bez promocji czy działań innych marketingowych?

Niemniej jednak nie tylko w Polsce „małpki” biją rekordy sprzedaż: również w Europie Zachodniej i USA można zauważyć rosnące zapotrzebowanie konsumentów na tego typu produkty. Brytyjski producent alkoholu Quintessential Brands w 2019 zwiększył produkcję 50 ml buteleczek ginu i whisky do 200 000 sztuk tygodniowo. Jak przyznali przedstawiciele marki, na popyt wpływa nie tylko rynek wewnętrzny – spora liczba „miniatur” przeznaczona jest także na eksport[5]. Nieco mniejszy popyt na „małpki” jest w USA (sięgający kilkunastu milionów sztuk rocznie), choć cechuje go stała tendencja wzrostowa[6].

Co więcej, jak wskazują badania, małe butelki alkoholu są produktem egalitarnym: kupują je praktycznie wszyscy. Wśród konsumentów znajdziemy reprezentantów każdej grupy wiekowej, społecznej czy zawodowej. Różnić się mogą między sobą jedynie zamiarami wykorzystania nabytego trunku.

Skąd bierze się fenomen niewielkich butelek alkoholu? 

Przede wszystkim, są małe, lekkie, a więc i poręczne. Łatwo je schować w kieszeni, torbie, plecaku i zabrać ze sobą… tak naprawdę wszędzie, gdzie chciałoby się wznieść jakiś symboliczny toast. Do zakupu zachęca także ich niska cena.

„Małpki” umożliwiają wprowadzenie człowieka w „lekki, wesoły humor” za niewielkie pieniądze, bez konieczności wydawania większej sumy na dużą butelkę, która być może nie zostałaby wykorzystana od razu w całości.

Małe porcje alkoholu są także kupowane w celu, w jakim pierwotnie były stworzone: do degustacji. Ludzie nabywają małe, tańsze porcje nieznanego wcześniej trunku, aby zwyczajnie móc zapoznać się z jego smakiem: pozwala to na spróbowanie różnych produktów za te same pieniądze, za które kupiłoby się jedną dużą butelkę. A w razie, gdyby napitek nie spodobał się konsumentowi, to nikomu nie będzie szczególnie żal kilku groszy wydanych „na spróbowanie”.

„Miniatury” różnych alkoholi to także nieodzowny element krajobrazu dzisiejszych lotnisk. To właśnie w sklepach bezcłowych lub na samych pokładach samolotów sprzedaje się spore ilości tych niewielkich porcji alkoholu: w USA „miniatury” zyskały nawet przydomek „samolotowe”, gdyż z tą sferą były kojarzone najczęściej. Dlaczego i tam te małe buteleczki stały się tak popularne? Znów, zajmują mało miejsca, pozwalają umilić sobie podróż bez ryzyka przesadzenia z ilością trunku, są tańsze, umożliwiają degustację. Ponadto, mogą przewozić je osoby podróżujące jedynie z bagażem podręcznym, co daje im możliwość zabrania ze sobą symbolicznego „upominku” dla przyjaciół lub krewnych z innego kraju.

Jeszcze kilka ciekawostek…

Alkoholowe miniatury od lat są gratką dla wielu osób. Są też jednym z przedmiotów kolekcjonerskich – najwięksi zapaleńcy potrafią poszczycić się naprawdę imponującymi zbiorami (jeden z czołowych kolekcjonerów pochodzący z Hiszpanii posiada około 42 tys. sztuk „miniaturek” i żaden egzemplarz nie powtarza się dwukrotnie!)[7].

Na świecie pojawia się też coraz więcej muzeów, w których ekspozycję stanowią właśnie miniatury trunków. Taka atrakcja dostępna jest m.in. w Norwegii („Mini Bottle Gallery” w Oslo posiada prawdopodobnie największą kolekcję miniaturowych butelek na świecie[8]) i w Belgii[9].

„Małpki” stanowią obiekt burzliwej dyskusji rządzących w różnych krajach świata, a to z obawy o przyczynianie się do nadmiernego spożycia alkoholu. W Europie ich pozycja zdaje się być jednak na razie niezachwiana. Niemniej jednak miniatury z trunkami nie wszędzie są legalne – w niektórych Stanach USA (np. Utah) istnieje zakaz sprzedaży alkoholu w porcjach mniejszych niż 100 ml, z kolei w Louisianie miniatury zalegalizowano dopiero w 2014 r[10]!

Chcesz złożyć zamówienie na alkohol? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy Ciebie najlepszą na rynku ofertę kultowych marek.

 

[1] Mixopedia Mini Bottles, IMBIBE MAGAZINE, źródło: https://imbibemagazine.com/mixopedia-mini-bottles/

[2] Skąd wzięła się małpka? TVN24, źródło: https://tvn24.pl/ciekawostki/skad-sie-wziela-malpka-ra93038-3728486

[3] Dlaczego mieszkańcy powiatu wągrowieckiego sięgają po alkohol, Wągrowiec Nasze Miasto, źródło: https://wagrowiec.naszemiasto.pl/dlaczego-mieszkancy-powiatu-wagrowieckiego-siegaja-po/ar/c3-5107963

[4]Spożycie alkoholu: w Polsce tzw. małpki królują, FAKT, źródło: https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/spozycie-alkoholu-w-polsce-tzw-malpki-kroluja/vzt4421

[5] Spirits company adds miniatures to production line, Food Manufacture, źródło: https://www.foodmanufacture.co.uk/Article/2019/01/04/Spirits-company-adds-miniatures-production-line#

[6]Mixopedia Mini Bottles, IMBIBE MAGAZINE, źródło: https://imbibemagazine.com/mixopedia-mini-bottles/

[7] Mixopedia Mini Bottles, IMBIBE MAGAZINE, źródło: https://imbibemagazine.com/mixopedia-mini-bottles/

[8] Mini Bottle Gallery, źródło: http://www.minibottlegallery.com/index.php?kategori=museum&language=english

[9] Miniature Liquor Bottles Museum Belgium, źródło: https://www.facebook.com/pages/category/Wine-Spirits/Miniature-Liquor-Bottles-Museum-Belgium-114401430255492/

[10] Mixopedia Mini Bottles, IMBIBE MAGAZINE, źródło: https://imbibemagazine.com/mixopedia-mini-bottles/