Popcorn – nazwa tego przysmaku miała ponoć imitować charakterystyczny dźwięk, który powstaje podczas pękających pod wpływem wysokiej temperatury ziaren[1]. Choć popcorn kojarzy nam się ze współczesnymi czasami, kinowymi salami i fast-foodami, to w rzeczywistości zadowala on podniebienia ludzi już od bardzo dawna.

Popcorn – dawne początki

Do wytworzenia popcornu potrzebna jest kukurydza. Już 5 tysięcy lat temu uprawiali ją Aztekowie[2] i prawdopodobnie w tamtym okresie sam popcorn mógł być wynaleziony. W końcu jest wysoce prawdopodobne, że dawni azteccy rolnicy wrzucili ziarna kukurydzy do ognia. Szczęściarze z tych Azteków, pozostała ludność świata na rozkoszowanie się popcornem musiała czekać trochę dłużej. Inne plemiona Ameryki poznały go w średniowieczu, a Europejczycy musieli na to czekać jeszcze parę wieków dłużej. Ponoć pierwszym „białym człowiekiem”, który poznał smak popcornu był nie kto inny, jak Krzysztof Kolumb!

Popcorn faworytem Ameryki

Nie wiadomo, czy Kolumbowi popcorn nie smakował, czy wzrostowi popularności popcornu w Europie przeszkodziły inne czynniki, ale jedno jest pewne – największą popularność zdobył on w Ameryce Północnej. I wcale nie ze względu na Hollywood! Popcorn gościł na amerykańskich jarmarkach i wiejskich zabawach na długo przed wynalezieniem kinematografii. A później budki ze znanym i lubianym popcornem zagościły w kinach[2].

I to właśnie tam powstała odmiana popcornu, którą pokochać musi każdy, kto jej spróbował. Mowa tu mianowicie o popcornie karmelowym.

Kiedy wynaleziono karmelowy popcorn?

Mawiają, że co dwie głowy, to nie jedna i powstanie smakowego popcornu może to tylko potwierdzić. Eksperymentowanie ze smakami popcornu rozpoczęło dwóch braci – Frederick oraz Louis Rueckheim. Byli oni niemieckimi emigrantami, którzy przybyli do Chicago w II połowie XIX wieku. W 1870 roku otworzyli oni sklep z popcornem i aby przyciągnąć więcej klientów postanowili urozmaicić swoją ofertę. Jedną z kombinacji był smakowy mix popcornu, orzechów i melasy, który szybko stał się hitem. Na tyle dużym, że już w 1896 roku bracia zarejestrowali swoją markę „Cracker Jack”, dalej eksperymentując ze smakami popcornu. I tak to, pośród różnych kombinacji, wyłoniła się prażona kukurydza pokryta karmelem[3].

To jest po prostu dobre

Karmelowy popcorn szybko przebił inne smakowe wersje prażonej kukurydzy, jeśli chodzi o jego popularność. Dlaczego? Jest po prostu dobry! Połączenie słodkiego karmelu, prażonej kukurydzy i soli stanowi wyjątkową przyjemność dla podniebienia. Poza tym wiele osób ma z tym smakiem miłe skojarzenia. Ongiś karmelowy popcorn dostępny był wyłącznie w kinach. Przyznajcie się, czy jako dzieci nie prosiliście w kinie rodziców o kupno waszego ulubionego popcornu? Skojarzenie z dzieciństwem i kinem to dodatkowy element, który czyni smak karmelowego popcornu tak wyjątkowym!

Dziś możesz szybko przyrządzić go w domu

Czasy się zmieniają, a rzeczy, które ongiś były dostępne „od święta” dziś możemy mieć na co dzień. Jedną z nich jest karmelowy popcorn. Zapaleńcy kuchennych eksperymentów mogą spróbować przyrządzić go sami, natomiast zwolennicy prostszych rozwiązań mogą sięgnąć po gotowy popcorn. Należy jednak pamiętać, żeby w przypadku gotowego produktu zwrócić uwagę na jego skład – obecnie wybór popcornu na rynku jest spory, ale niestety nietrudno trafić na niepożądane wzmacniacze smaku, sztuczne konserwanty czy inne, niezbyt zdrowe dodatki. Wciąż jednak możliwe jest znalezienie produktu wysokiej jakości – przykładem może być chociażby Funny Sheep od SMART SNACK, w którym stosuje się wyłącznie naturalny karmel wysokiej jakości. I co więcej – możemy tu znaleźć dalsze kombinacje smakowe - Karmel z cynamonem? A może karmelowy popcorn z masłem orzechowym? A może karmel  w czekoladzie? Chętni spróbować?

 

Chcesz złożyć zamówienie na karmelowy popcorn? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy specjalnie dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] https://sadurski.com/popcorn-ciekawostki-historia/

[2] Ibid.

[3] https://www.popcornforthepeople.com/blogs/blog/the-history-of-caramel-popcorn