Kto skosztował polskich produktów mięsnych ten wie, że są często doskonałe w smaku. Przekonali się o tym nie tylko sami Polacy, lecz także obcokrajowcy, co objawia się nie tylko poprzez zjawiska w turystyce, ale przede wszystkim – poprzez polski eksport produktów mięsnych.

Polska jest jednym z największych producentów produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego w Unii Europejskiej i największym eksporterem poza granice wspólnoty.

Czołowy unijny eksporter

Od momentu wstąpienia polski do Unii Europejskiej cały czas rośnie wartość oraz wolumen eksportu produkowanych w Polsce produktów mięsnych. Sprawia to, ze Polska zajmuje czołowe miejsce pośród unijnych eksporterów tego typu asortymentu. Kraj jest największym unijnym eksporterem drobiu poza obszar celny UE, piątym eksporterem wołowiny oraz szóstym – wieprzowiny[1].

Wedle danych Biura Analiz i Strategii KOWR wartość polskiego eksportu wędlin oraz innych produktów mięsnych w pierwszym kwartale 2020 r. osiągnęła poziom 2,1 miliarda euro (stanowiło to 19% całej struktury eksportowanego asortymentu produktów rolno-spożywczych). Wartość ta była zbliżona do wartości z podobnego okresu w roku 2019[2], co może świadczyć o tym, że wszelkie zmiany geopolityczne czy kryzys związany z pandemią koronawirusa nie wpłynęły negatywnie na popyt na polskie mięso. Co dokładnie eksportowano? Mięso drobiowe (38%), przetwory i podroby (23%), mięso wołowe (21%) oraz mięso wieprzowe (13%). Niewielki udział przypadał na pozostałe gatunki mięs oraz eksport żywca[3].

Długa tradycja eksportowa

Choć eksport polskich wędlin uległ intensyfikacji dzięki akcesji do Unii Europejskiej, to nie można zapominać, że polskie wędliny doceniane są za granicą od wielu lat. Przykładem może być chociażby marka Krakus (należąca do grupy Animex), która kultową konserwową „szynkę eksportową” sprzedawała w USA już w latach 50. XX w[4]! Co ciekawe – ten sam produkt sprzedawany jest do dziś, a za polską granicą uchodzi za najbardziej znany, lubiany i smaczny w swojej kategorii. A dobra rozpoznawalność i pozytywny, wieloletni wizerunek marki sprzyja obecnie eksportowi suchych kiełbas, innych produktów konserwowych czy klasycznych kabanosów.

Dlaczego akurat polskie mięso?

Dlaczego polskie wędliny oraz mięso są tak często wybierane i co wpływa na to, że są aż tak konkurencyjne względem produktów z innych państw? Przede wszystkim, możliwości technologiczne polskich zakładów mięsnych pozwalają na dopasowanie się do preferencji i wymagań każdego rynku. Ponadto, doświadczenie związane z polskim klientem pozwoliło wypracować kulturę pracy, która opiera się na wysokiej jakości produktach (sami Polacy są bardzo wymagający pod kątem jakości mięs) przy jednocześnie niskich marżach[5]. Czyni to polskie produkty wyjątkowo konkurencyjnymi na tle innych państw.

Dokąd idzie polski eksport mięs i wędlin?

Jak już wspomnieliśmy, Polska nie tylko eksportuje wyroby mięsne na rynki innych państw Wspólnoty Europejskiej, ale także poza nią – i to właśnie ten handel „pozaunijny” stanowi większą działkę w ogólnej sumie całego polskiego eksportu.

Wedle oficjalnych danych statystycznych, w 2019 r. Polska eksportowała mięsa do co najmniej kilkunastu krajów Unii Europejskiej – m.in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch, Niderlandów, Francji, Czech, Słowacji, Belgii, Austrii, Hiszpanii czy Litwy. Pośród pozaunijnych odbiorców polskich produktów mięsnych wskazać można chociażby USA, Ukrainę, RPA, Ghanę, Izrael, Kubę, Hongkong, Wietnam czy Wybrzeże Kości Słoniowej[1].

Wyzwania rynku mięsnego

Rynek mięsny jest wymagający. Zarówno rolnicy, jak i zakłady przetwórstwa mięsnego muszą mierzyć się z licznymi trudnościami, takimi jak sezonowe pomory trzody chlewnej, nowe unijne regulacje, zmiany na międzynarodowym rynku ekonomicznym czy popularny trend porzucania produktów mięsnych na rzecz roślinnych.

Jak jednak pokazują statystyki, polski rynek mięsny wciąż dość dobrze sobie radzi, a na polskie mięso, przetwory i wędliny jest na świecie popyt. Tym bardziej może to świadczyć o wysokiej jakości polskich produktów, które mimo trudności stale utrzymują się na rynku.

 

Chcesz złożyć zamówienie na konserwy lub inne produkty mięsne? Skontaktuj się z nami i poznaj naszą wyjątkową ofertę!

 

[1] https://www.kowr.gov.pl/uploads/pliki/analizy/handel_zagraniczny/KOWR_Polski%20handel%20zagraniczny%20produktami%20mi%C4%99snymi%20w%202019%20r..pdf

[2] https://firmymiesne.pl/artykul/eksport-produktow-miesnych-z-polski-od-stycznia-do-kwietnia-20,6280

[3] Ibidem.

[4] http://www.animex.pl/marki/krakus/

[5] https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/polskie-wedliny-daja-rade,119962.html