Oczekiwania klientów dotyczące, między innymi zróżnicowanej oferty produktów stale rosną. Aby im sprostać sprzedawcy poszukują nowych rozwiązań, jeszcze bardziej elastycznych niż dotychczas.

W celu przyspieszenia wszelkich procesów, zmniejszenia kosztów oraz odciążenia pracowników decydują się na zastosowanie innowacyjnej technologii i robotyki.

Automatyczne roboty mobilne i roboty współpracujące

Przedsiębiorcy, aby przyciągnąć nowych klientów muszą coraz bardziej dostosowywać się do ich potrzeb w zakresie zarządzania zasobami. W tym celu wykorzystywane są zazwyczaj pojedyncze lub połączone maszyny, które dzięki swojej elastyczności pozwalają na otrzymywanie odpowiedniego produktu we właściwym czasie. Firmy starają się także zmniejszyć koszty składowania i ilość odpadów, więc dążą do produkowania wyłącznie elementów niezbędnych do wysyłki.

W zakładach przemysłowych zamiast taśm przenośnikowych lub stacji magazynujących zaczynają funkcjonować autonomiczne roboty mobilne (AMR) oraz roboty współpracujące (cobot). Stosując je zwiększa się nie tylko elastyczność przedsiębiorstwa, ale także maleje ryzyko zanieczyszczenia środowiska, ilość wytwarzanego złomu i odpadów oraz straty. Do ich zadań należy transport wytwarzanych towarów między lokalizacjami lub przyległymi obszarami. Systemy te posiadają możliwość zmiany konfiguracji w branży spożywczej, dzięki czemu łączą zasoby i zmniejszają koszty, przechowując tylko to, co niezbędne do realizacji danego procesu.

Korzyści płynące z automatyzacji

Opracowanie, stworzenie i użytkowanie takich systemów wymaga dużej wiedzy i umiejętności, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Kluczowe jest korzystanie z porad partnerów i szczegółowe planowanie. Każda firma, która w staranny i prawidłowy sposób automatyzuje proces załadunku i rozładunku czerpie z tego następujące korzyści:

  • wszystkie etapy pracy są dokładnie śledzone, analizowane i zapisywane,
  • zwiększa się ogólna wydajność sprzętu poprzez mniejszą liczbę przestojów maszyn i optymalizację dostępności oraz wydajności,
  • następują szybsze zmiany produktów,
  • rutynowe czynności wykonują maszyny, więc pracownicy mogą być angażowani do bardziej wartościowych i ciekawszych zadań,
  • linie produkcyjne zajmują mniej miejsca i są bardziej elastyczne, przez co można je szybko i łatwo modyfikować, tym samym dostosowując do nowych potrzeb klientów.

Minimalizowanie błędów

Aby nie dopuścić do przestojów w produkcji, zasoby na linii muszą być uzupełniane we właściwym czasie, z uwzględnieniem załadunku surowców, pakowania pojemników oraz dozowania wyrobów gotowych. Kluczową rolę w tym aspekcie odgrywają paletyzatory, które zwiększają wydajność i identyfikowalność procesu produkcyjnego.

Pewne rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki pozwalają także zwiększyć przepustowość. Są nimi, np. Selective Compliance Assembly Robot Arm (SCARA), służący do napełniania butelek, bądź innych pojemników, roboty do ustawiania i wyrównywania surowców czy urządzenia załadowujące kartony.

Niezawodna i bezpieczna wysyłka

Z racji tego, że przedsiębiorstwa starają się obniżyć koszty związane z personelem w zakresie obsługi i wysyłki towarów, procesy te podlegają wielu zmianom. Przed szczególnym wyzwaniem stoją firmy spożywcze, które muszą jednocześnie odbierać, umieszczać i sortować produkty przychodzące. Staranne obchodzenie się z towarem zwiększa przepustowość, zapobiega przedostawaniu się uszkodzonych produktów do kolejnego etapu oraz zmniejsza ilość odpadów. W tym zakresie niezwykle pomocna jest automatyzacja. Idealnym przykładem są roboty DELTA, które za pomocą odpowiednio dostosowanego oprogramowania zwiększają szybkość przepływu.

Sterowanie przenośnikami również odbywa się za pomocą automatycznego pozycjonowania towarów. Dostępne platformy są wyposażone w inteligentne bloki funkcyjne przenośników, odpowiedzialne za sterowanie odległościami i pozycjonowanie produktów, zwiększając tym samym przepustowość i ograniczając uszkodzenia.

Duże znaczenie w przygotowaniu przesyłki ma pakowanie, które może przyjmować różne postaci, jak umieszczanie produktów w opakowaniach, opakowań jednostkowych w zbiorczych czy opakowań zbiorczych na paletach. Ostatnia z czynności coraz częściej odbywa się przy użyciu robotów. Z procesem tym wiąże się także zabezpieczanie produktów poprzez owijanie. W tym celu przedsiębiorstwa wykorzystują automatyczne owijarki.

Dozowanie produktów

Kolejną czynnością wykonywaną w spożywczych zakładach przemysłowych jest dozowanie. Aby sprawnie i dokładnie porcjować towary, zwiększyć wydajność produkcji oraz zredukować ryzyko popełnienia błędu wykorzystuje się różnego typu systemy, znajdujące zastosowanie w dozowaniu drobnych jednolitych wyrobów, produktów sypkich, a także cieczy. Wybór odpowiedniego systemu zależy od wielkości, lepkości i konsystencji produktu.

Ważenie

Celem ważenia jest kontrola prawidłowości przebiegu produkcji. Systemy odpowiedzialne za tą czynność często są połączone z maszynami dozującymi, mieszalniczymi, porcjującymi oraz pakującymi. Moduły wagowe występują w różnych postaciach w zależności od potrzeb. Mogą one integrować się ze zbiornikami w celu sprawdzania masy substancji znajdujących się w ich wnętrzu. Kontrolowanie wagi może także odbywać się bezpośrednio na taśmociągu i mieć charakter ciągły.

Dostępne są także wagi platformowe, umożliwiające monitoring masy różnego typu ładunków. Istnieją również modele, które są połączone z wózkiem widłowym i przyczyniają się do usprawnienia transportu i załadunku towarów.

Nadawanie etykiet

W branży spożywczej wykorzystywane są także maszyny zwane etykieciarkami. Ich zadaniem jest umieszczanie etykiet na opakowaniach pojedynczych oraz zbiorczych. W razie potrzeby system daje możliwość ręcznego modyfikowania danych na nich umieszczonych. Etykiety są niezbędne na każdym etapie produkcji i transportu, gdyż umożliwiają jednoznaczne identyfikowanie produktów.

Przyszłe trendy w branży spożywczej

Od jakiegoś czasu w branży dotyczącej żywności i napojów pojawiają się trendy, które prawdopodobnie utrzymają się aż do 2030 roku. Należą do nich:

  • wzrost znaczenia nauki o żywności i wykorzystywania nowoczesnych technologii w produkcji – w przyszłości przedsiębiorstwa prawdopodobnie coraz częściej będą korzystać z innowacyjnych rozwiązań, aby zwiększyć zaufanie do marki wśród klientów, skrócić czas produkcji i wprowadzać nowoczesne towary,
  • zmiany mające na celu dążenie do zrównoważonego odżywiania się konsumentów oraz coraz większa świadomość ludzi w tym zakresie,
  • kontrola przepływu towarów w obszarach produkcji i magazynowania, a tym samym optymalizacja wydajności zakładu.

Odpowiednie przygotowanie systemów

W branży spożywczej ogromną rolę odgrywa higiena – konieczne jest zapewnienie jak najwyższych standardów czystości. Dotyczy to także układów automatyki i robotyki, wspierających procesy produkcyjne. Pierwszym sposobem na ochronę urządzeń jest zastosowanie manipulatorów i chwytaków, wykonanych ze stali kwasoodpornej. Materiał ten zapewnia maksymalną trwałość systemu w ekstremalnych warunkach.

Wszelkie maszyny powinny być wykonane w sposób gwarantujący im wodoszczelność. W związku z tym konieczne jest zastosowanie specjalnych uszczelek o takich właściwościach, które jednocześnie nie będą stanowić zagrożenia podczas kontaktu z produktami. Wyposażenie musi spełniać wszelkie normy dotyczące ochrony przed wnikaniem pyłu i być odporne na strumienie wody z różnych kierunków.

Manipulatory bywają także chronione przez specjalne pokrowce, przez które nie przenikają chemiczne środki czystości, stosowane dla utrzymania higieny.