Wódka powstaje w wyniku zmieszania spirytusu rektyfikowanego z wodą, z zachowaniem odpowiednich proporcji. Może występować w postaci czystej lub smakowej. Stanowi ważny element wielu kultur, w tym polskiej. Trudno sobie wyobrazić, na przykład polskie wesele bez tego napoju alkoholowego. Można by pomyśleć, że w jej spożywaniu nie ma nic skomplikowanego. Raczej przyjęło się, że wódkę pije się po to by się napić, a nie delektować jej smakiem. Warto jednak konsumować ją zgodnie z pewnymi zasadami, które pozwolą na wydobycie z niej wszystkiego, co najlepsze.

Kilka wskazówek jak pić wódkę, aby wydobyć z niej to, co najlepsze

Wódka to alkohol wykwintny, pełen smaku i różnych aromatów. Najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać jest odpowiednia temperatura. Czysta wódka powinna przed podaniem zostać dobrze schłodzona. Jeśli nie chcesz umieszczać w zamrażarce całej butelki, możesz przelać napój do kieliszków i poczekać do momentu aż na powierzchni pojawi się lekki szron. Słodkie odmiany tego trunku można natomiast podawać na ciepło. Sprawdzą się na przykład w roli zastępcy likieru do kawy.

Wódkę pije się „na raz”, jednak porcję zawartą w kieliszku można sobie rozłożyć na dwa razy, zwłaszcza na ważnych uroczystościach. Nie należy odchylać głowy do tyłu i wykrzywiać twarzy po jej wypiciu. Jest to sprzeczne z zasadami savoir-vivre.

Alkohol ten zazwyczaj podaje się w towarzystwie jakichś przekąsek – na zimno lub ciepło. Można go również zaserwować po obiedzie, jako sposób na wspomaganie trawienia. Jego typ zależy od rodzaju serwowanych dań, jednak zazwyczaj wybiera się wódkę smakową.

Odpowiedni sposób podania również ma duże znaczenie. Czystą wódkę podaje się w kieliszkach o pojemności 35-40 mililitrów (w ostateczności mogą być na nóżkach). Kolorowe odmiany serwuje się w kieliszkach 20-25 mililitrowych. W tym drugim przypadku naczynie powinno być napełnione tak, aby do krawędzi pozostało jeszcze około 3-5 milimetrów. Coraz częściej się zdarza, że w ten sposób są podawane nawet wódki czyste. To pozwala na spróbowanie większej liczby odmian podczas obiadu czy kolacji.

Nie należy jej popijać słodkimi napojami gazowanymi. Duża zawartość dwutlenku węgla przyspiesza proces wchłaniania alkoholu. Lepiej zdecydować się na soki owocowe – pomarańczowe, grejpfrutowe czy z czarnej porzeczki. Dobrze, aby miały one małą zawartość cukru.

Ostatnią istotną zasadą jest to, aby wódkę czy jakikolwiek inny alkohol pić dla przyjemności, a nie po to, aby się otumanić. Umiar powinien być zachowany. Nie należy się spieszyć i pić jednego kieliszka za drugim, ani mieszać wódki z innymi alkoholami. To może się źle skończyć. A przed degustacją dobrze jest zjeść porządny posiłek – najlepiej bogaty w białko i tłuszcze.

Ale co, jeśli jednak przesadzi się z alkoholem?

Jeśli jednak na następny dzień będziesz odczuwać nieprzyjemne skutki spożywania alkoholu, można je nieco złagodzić kilkoma sposobami:

  • powinno się pić dużo wody,
  • zaleca się wziąć prysznic,
  • należy spróbować coś zjeść,
  • spacer także jest świetnym pomysłem – świeże powietrze poprawi samopoczucie i złagodzi ból głowy.

Różnego typu tabletki czy proszki, mające za zadanie złagodzić nieprzyjemne dolegliwości można kupić w aptece.