Pomieszczenia magazynowe, aby mogły służyć do przechowywania żywności, muszą spełnić szereg wymogów sanitarnych – a zwłaszcza, gdy przechowywanie dotyczy produktów odzwierzęcych. Wymagania sanitarne dotyczą nie tylko temperatury czy wilgotności pomieszczeń, ale obejmują swoim zakresem także obowiązki pracowników magazynu. Każdy element ma znaczenie, gdyż nawet niewielkie odchylenie od zaleceń może skutkować obniżeniem wartości produktów lub ich całkowita utratą. Jakie są zatem najważniejsze zasady magazynowanie żywności?

Przechowywanie żywności: normy i wytyczne

Przechowywanie produktów spożywczych wymaga spełnienia określonych norm sanitarnych. Nie każdy lokal może być wykorzystywany jako magazyn żywności lub hurtownia spożywcza. Należy także pamiętać, że wymagania i procedury dotyczące przechowywania żywności mogą różnić się w zależności od produktów spożywczych. W każdym jednak przypadku, miejsca przeznaczone do magazynowania żywności powinny spełniać normy i wytyczne określone przez przepisy lokalne (ustawy państwowe dotyczące bezpieczeństwa żywności i żywienia), a także międzynarodowe (w tym unijne) [1] systemy HACPP oraz Zasady Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP). Wymaga się od właścicieli oraz zarządców magazynów żywności, aby na bieżąco śledzili aktualizacje i nowelizacje przepisów oraz możliwie szybko wdrażali zmiany w życie [2].

Skrupulatne przestrzeganie i realizowanie norm i standardów przechowywania żywności jest niezwykle istotne i ma uzasadnienie zarówno zdrowotne, jak i ekonomiczne. Błędy w magazynowaniu żywności mogą skutkować szybką utratą wartości odżywczych przez produkty spożywcze. Gdyby zepsuty produkt trafił do obrotu mógłby doprowadzić do zatrucia pokarmowego u odbiorców i stanowić zagrożenie zdrowia lub nawet życia. Źle przechowywane produkty powinny zostać wycofane, a zatem zutylizowane, a to wiąże się ze stratami finansowymi [3].

Najważniejsze wymagania

Jak wygląda prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych w magazynie? Przede wszystkim, żywność musi zostać odpowiednio zabezpieczona: zarówno przed szkodnikami, jak i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Aby produkty dłużej zachowały idealną strukturę (smak, zapach, kolor i konsystencję) wymagany jest odpowiedni poziom higieny w magazynie. W przypadku wielu produktów konieczne jest także utrzymywanie stałej i ściśle określonej temperatury powietrza oraz jego wilgotności.

Dokładne wytyczne dotyczą także półek, na których żywność jest przechowywana. Muszą mieć one przede wszystkim gładką powierzchnię. Porowata i nierówna struktura sprzyjałaby bowiem gromadzeniu się brudu i mnożeniem zarazków. Żywność powinna być także układana w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach, dostosowanych do danego typu produktów spożywczych. Ich kształt, wielkość i materiał wykonania mogą być różne, zawsze jednak powinny odpowiednio chronić dany produkt przed zabrudzeniem, upadkiem czy zgnieceniem! [3]

Wszystkie regały i półki służące do przechowywania żywności w magazynie lub hurtowni powinny być odpowiednio oznaczone oraz oświetlone [3]. Nie zaleca się jednak korzystania z tzw. „świetlówek”, a jeśli takie oświetlenie jest koniecznością, to zarządca magazynu powinien zainstalować specjalne osłony. Wynika to z tendencji świetlówek do wybuchania, co z kolei niesie ryzyko, że do produktów spożywczych przedostaną się niepożądane materiały (np. szkło ze zniszczonej lampy). Tam, gdzie tylko jest taka możliwość, zaleca się instalowanie oświetlenia LED [1].

Właściwa temperatura

Jako, że żywność to tzw. „produkty nietrwałe”, często je przechowywanie wymaga spełniania określonych wymogów dotyczących temperatury przechowywania oraz wilgotności powietrza. Magazyny służące do gromadzenia takich produktów powinny być obiektami zamkniętymi, wyposażonymi w odpowiedni sprzęt, w tym nie tylko chłodziarki, ale także odpowiednie urządzenia pomiarowe (czujniki, rejestratory), które umożliwią precyzyjną i skuteczną kontrolę warunków otoczenia. Właściciel lub zarządca magazynu zobowiązany jest dbać o ich właściwą konserwację oraz szybko naprawiać ewentualne usterki.

Oczywiście, nie wszystkie rodzaje produktów spożywczych wymagają przechowywania w niskiej temperaturze. Do kategorii takich produktów zalicza się chociażby produktu suche, niektóre napoje (w tym alkohole), ziemniaki czy kiszonki. Co ważne, istotne jest aby temperatura w magazynie nie chłodzonym nie spadała nigdy poniżej zera – to również mogłoby negatywnie wpłynąć na jakość przechowywanych produktów [2].

Czego magazyn powinien wymagać od personelu?

Personel magazynu lub hurtowni spożywczej powinien składać się z odpowiedniej i przeszkolonej kadry – a zwłaszcza w przypadku, gdy składowane są produkty odzwierzęce. Absolutnym minimum stanowi wymóg posiadania książeczek sanitarno-epidemiologicznych. Obiekty szczególnie dbające o jakość swoich usług wdrażają jednak dodatkowe procedury, szkolenia i wymogi wobec pracowników, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko uszkodzenia produktów spożywczych. 

Właściwie przygotowany personel powinien dokładnie znać procedury poruszania się po magazynie, kontroli i ustawiania warunków, transportowania i pakowania żywności wewnątrz lokalu, a także posiadać umiejętność zauważania oraz identyfikacji potencjalnych szkodników (w tym myszy czy szczurów) oraz posiadać wiedzę pozwalającą na zastosowanie środków przeciwdziałania tym że szkodnikom. Renomowane magazyny powołują także zespół kryzysowy, którego zadaniem jest szybkie reagowanie na potencjalne sytuacje niepożądane oraz błyskawiczne wdrożenie procedur zaradczych [1].

Kilka porad dla właścicieli i zarządców magazynów

Na co właściciele i zarządcy magazynów powinni zwracać szczególną uwagę, aby maksymalnie dbać o jakość swoich usług?

  • Weryfikacja stanu i jakości każdej dostawy – żywność do hurtowni czy magazynu musi jakość dotrzeć, często bezpośrednio od producenta. Choć zazwyczaj mamy do czynienia ze świeżymi produktami, warto sprawdzić je i zweryfikować bezpośrednio po przywiezieniu. Pozwoli to szybko zareagować w razie jakichkolwiek problemów z jakością lub świeżością towarów.
  • Weryfikować samych dostawców – transport żywności w odpowiednich warunkach jest niemniej ważny, niż ich składowanie. Warto wiedzieć, że współpracuje się zaufanymi firmami dostawczymi, które należycie wypełniają procedury i posiadają pojazdy dostosowane do prawidłowego transportu żywności.
  • Ustawiaj czytniki monitorujące bliżej produktów, które są szczególnie narażone na wahania temperatury i/lub wilgotności. Pozwoli Ci to zareagować szybko i nie dopuścić do utraty „najdelikatniejszych” towarów.
  • Ogranicz wpływ promieni słonecznych na towary. Światło słoneczne również może znacząco wpływać na utratę wartości odżywczych przez pożywienie. Warto ograniczyć jego wpływ lub nawet całkowicie wyeliminować. Jeśli w budynku znajdują się okna (służące m.in. do wentylacji) warto zabezpieczyć je odpowiednio szkłem lub folią ograniczającą promieniowanie UV.
  • Różne produkty spożywcze przechowuj oddzielnie. Odpowiednie składowanie może wpłynąć na jakość żywności. Przechowuj produkty różnego typu w odpowiedniej odległości od siebie – ograniczy to ryzyko pochłaniania intensywnych zapachów przez produkty. Na takie ryzyko najbardziej narażone są produkty w opakowaniach PET (wody, napoje, soki).
  • Zachowuj odpowiednie odległości nie tylko między magazynowanymi produktami, ale także między produktami a podłogą czy produktami i ścianami. Minimalna zalecana odległość wynosi 50 cm.
  • Stosuj rotację produktów – składuj towary w taki sposób, aby te produkty, które mogą najszybciej stracić ważność, najszybciej opuściły magazyn i trafiły do dostawcy detalicznego (zasada FEFO – „pierwsze traci ważność – pierwsze wychodzi”) [4].

Jak właściwie wybrać magazyn lub hurtownię?

Jak widać, istnieje cały szereg czynników, które należy spełnić, aby żywność była przechowywana w sposób właściwy – nie tylko zgodny z przepisami, ale także pozwalający na jak najdłuższe zachowanie wartości odżywczych przez produkty spożywcze. Świeżość i jakość towarów, które trafią do Twojego sklepu może bezpośrednio przełożyć się na zadowolenie Twoich klientów detalicznych oraz Twój sukces ze sprzedaży.

Kluczem do sukcesu w handlu produktami spożywczymi jest znalezienie odpowiedniego dostawcy. Hurtownia, z usług której korzystasz powinna realizować możliwie szeroki zakres procedur, o których wyżej wspomnieliśmy. Zalecamy współpracę z naprawdę zaufanymi partnerami, aby zawsze mieć pewność, że towary, które do Ciebie trafią były przechowywane i przewożone właściwie.

Jeśli szukasz właśnie nowej, godnej zaufania hurtowni spożywczej, która zaoferuje wysoką jakość usług oraz korzystne ceny to skontaktuj się z nami. Zadbamy o to, by nasza przyszła współpraca ułożyła się jak najlepiej!

 

Źródła:

[1] https://omega-pilzno.com.pl/magazynowanie-zywnosci/ 

[2] https://ubibot.pl/blog/artykul/58-warunki-przechowywania-zywnosci-w-magazynie

[3] Ibid.

[4] https://jmplogistics.pl/magazynowanie-zywnosci/