Słodycze to obowiązkowy element asortymentu w każdym sklepie na całym świecie. Sprzedawane są zarówno w dużych marketach, lokalnych sklepach, maleńkich sklepikach, stacjach benzynowych, a nawet na bazarach. Konsumentów interesują zarówno dobrze znane produkty, jak i nowe, egzotyczne słodkości. Ale przede wszystkim poszukują oni produktów w dobrej cenie.
Jeśli chcesz przedstawić swojemu detalicznemu klientowi konkurencyjną ofertę to musisz sam zakupić słodycze w dobrej cenie u hurtownika. Wielu europejskich sprzedawców swoje poszukiwania kończy w Polsce. Czy naprawdę opłaca się kupować słodycze u polskich dystrybutorów i jak to zrobić?
Polska – dlaczego opłaca się robić tu zakupy hurtowe?
Kto nigdy nie miał jeszcze okazji kupować w Polsce, ten może być zdziwiony cenami niektórych produktów. To, czy opłaca się coś nabyć od polskiego dystrybutora zależy od kategorii produktu. Niektóre dobra są bowiem droższe, inne z kolei tańsze od ich odpowiedników w Europie Zachodniej. Do tej pierwszej kategorii należą środki czystości oraz niektóre kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak szampony czy żele pod prysznic [1]. Tutaj zachodni dystrybutorzy tych dóbr mogą znaleźć nabywców pośród polskich sprzedawców detalicznych. Istnieją jednak kategorie wyrobów, które szczególnie opłaca się kupować, zarówno ze względu na ich jakość, jak i bardzo atrakcyjną cenę. W tej grupie znajdują się wózki dziecięce, elektronika, narzędzia ogrodnicze czy też polska żywność i napoje [2].
Niektóre polskie produkty spożywcze, takie jak napoje alkoholowe, napoje bezalkoholowe, wędliny, nabiał czy słodycze nie muszą być nawet reklamowane zagranicznemu odbiorcy. Ekologiczne metody wyrobu, wysoka jakość i doskonały smak to aspekty, dzięki którym produkt sam zdobywa uznanie pośród konsumentów. Wysokie prawdopodobieństwo sprzedaży produktu nabywcy detalicznemu oraz konkurencyjne ceny wyjściowe to jedne z aspektów, dla których warto rozważyć zakup polskich produktów u polskiego hurtownika.
Dla zagranicznego nabywcy hurtowego korzystna może okazać się także obecna sytuacja ekonomiczno-gospodarcza: w ostatnim czasie zauważyć można było spadek wartości polskiego złotego (PLN). Kurs polskiego złotego w stosunku do dolara czy euro nie jest korzystny dla samych Polaków, natomiast nabywców zagranicznych może właśnie zachęcić do zakupów w Polsce [3].
Polskie słodycze – cena i jakość
Kto choć raz skosztował polskiej czekolady, posmakował polskiego cukierka „krówki”, czy też zatopił zęby w śliwkach w czekoladzie, tego do jakości polskich wyrobów cukierniczych przekonywać nie trzeba! Zdobywają one uznanie nawet w krajach, w których tradycje cukiernicze również stoją na wysokim poziomie [4]. Konsumenci w wielu krajach łatwo już rozpoznają polskie słodkości i często to właśnie one trafiają do ich zakupowego koszyka.
O mocnej pozycji polskiej branży cukierniczej świadczyć mogą po prostu statystyki. Polska w 2021 r. stała się 7. eksporterem słodyczy w skali świata. Największymi nabywcami polskich wyrobów cukierniczych od kilku lat pozostają Niemcy (974,5 mln euro w 2021 roku), Wielka Brytania (493 mln euro w 2021 roku) oraz Czechy (163,2 mln euro w 2021) [5], choć polskie słodycze znaleźć można także w Krajach Arabskich, na Filipinach, w USA czy Kanadzie [4].
Dlaczego jeszcze zagraniczni przedsiębiorcy decydują się na zakup słodyczy u polskich hurtowników? Poza jakością, dobrą opinią i doskonałym smakiem, polskie słodycze charakteryzują się całkiem konkurencyjną ceną. A to istotne, jeśli chcemy zarobić na późniejszej sprzedaży detalicznej.
Jak znaleźć dobrą ofertę?
Jeszcze nigdy nie składałeś zamówienia u polskiego hurtownika i nie wiesz jak to zrobić? Aby znaleźć możliwie korzystną ofertę warto pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia na polskim rynku spożywczym.
Przede wszystkim, zanim w ogóle usiądziesz do składania jakiegokolwiek zamówienia, poświęć chwilę czasu na analizę rynkową. Tutaj bardzo pomocnym narzędziem jest po prostu Internet! Sprawdź ceny na polskich i zagranicznych rynkach detalicznych. Jeśli dowiesz się, po ile polskie słodycze są sprzedawane w innych sklepach w Twoim kraju to będziesz mniej-więcej wiedzieć, za ile musisz sam je kupić, aby zarobić. Po drugie, warto rodzime ceny porównać z cenami tych samych produktów w samej Polsce oraz sąsiednich krajach.
Poza samą ceną, koniecznie sprawdź popyt! Polskie słodycze są różne i w Twoim kraju popularność jednego produktu może być większa od popularności drugiego. Ważne jest nie tylko, aby kupić tanio, ale aby kupić coś, co się po prostu sprzeda. Do popularnych polskich „klasyków” należy chociażby Ptasie Mleczko, nadziewane lizaki, biszkopty z galaretką oblane czekoladą, śliwki w czekoladzie oraz pączki. Niemniej jednak, z roku na rok rośnie także eksport polskich czekolad, pralin, wafli, cukierków oraz tradycyjnych lizaków [6].
Gdy już przystąpisz do szukania ostatecznej oferty, nie poprzestawaj na kontakcie z jednym sprzedawcą. Porównaj oferty tych samych produktów u polskich dystrybutorów, a każdego dopytaj o warunki współpracy. Pomoże Ci to zdobyć realne rozeznanie w możliwościach i ostatecznie – wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę!
Jak znaleźć polskiego hurtownika?
Jak wyszukać polskiego dystrybutora i zacząć z nim współpracę? Hurtowy zakup polskich słodyczy jest możliwy na dwa sposoby. Jednym z nich jest złożenie zamówienia u pośrednika – firmy, która zajmuje się koordynowaniem zakupu polskich produktów hurtowo i dostarczaniem ich do zagranicznego nabywcy. Drugim rozwiązaniem jest nawiązanie bezpośredniej współpracy z polskim hurtownikiem.
I jeden, i drugi sposób ma swoje wady i zalety. Korzystając z usług pośrednika masz w pewnym sensie łatwiej: firma pomaga w załatwieniu formalności oraz w wyszukaniu najkorzystniejszej oferty pośród wielu dostawców. W razie problemów możesz także polegać na oddziale obsługi klienta, który powinien zająć się rozwiązaniem ewentualnych trudności. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że zawsze będzie po prostu droższe: w końcu pośrednik też musi zarobić i to Ty zapłacisz za jego pracę.
Zaletą bezpośredniej transakcji z polskim hurtownikiem jest właśnie szansa na znacznie korzystniejszą cenę. I choć trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego dystrybutora i nawiązanie z nim współpracy, to w dłuższej perspektywie bardzo się to może opłacić. Zwłaszcza, że polscy dystrybutorzy są skłonni do indywidualnego ustalania warunków zamówienia, a dla stałych klientów oferują korzystne zniżki. Pośrednicy nierzadko mają odgórnie, na umowie, ustalone ceny oferowanych produktów i nie znajdzie się tu już miejsce na żadne negocjacje.
Bez względu na to, czy zadecydujesz się na współpracę z pośrednikiem, czy na bezpośredni zakup w polskiej hurtowni, zawsze sprawdź opinie dotyczące danej firmy. Tutaj Internet również okaże się bardzo pomocnym narzędziem!
Chcesz kupić słodycze w dobrej cenie? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie ofertę specjalną!
Źródła:
[2] Ibidem.
[4] https://jawis.com.pl/blog/najczesciej-eksportowane-polskie-slodycze
[5] https://wspieramyeksport.pl/raporty-branzowe/B17.9/slodycze
[6] https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-polskie-slodycze-maja-wziecie-za-granica/