Słodycze! Któż by ich nie lubił? Przecież na całym świecie, w każdym kraju, w każdym mieście, miasteczku i wsi znajdują się zwolennicy osładzania sobie życia i dogadzania podniebieniom! A słodycze, choć potrafią i szybko znikać ze stołu, to równie szybko potrafią podróżować, przekraczając granice i podbijając rynki (a także serca i podniebienia) za rodzimą miedzą.  I choć konkurencja na światowym rynku jest ogromna, to polskim specjałom udało się osiągnąć międzynarodowy sukces. A mało kto zdaje sobie sprawę, że Polska jest 8. największym eksporterem słodyczy na świecie!

Nie powinno nikogo dziwić, iż ten, kto raz spróbował polskich słodkości „przepadł” na zawsze, zakochany w ich smaku. Nawet wybredni Włosi, czy słynący z doskonałej czekolady Szwajcarzy potrafią szaleć za polskimi krówkami…. W końcu, czemu coś, co jest dobre, miałoby sobie nie poradzić na światowym rynku?

Poniżej przedstawiamy listę 5 polskich produktów, które były najczęściej eksportowane na potrzeby rynków zagranicznych:

Wszelkiej maści czekolada

Wedel, Goplana, Jutrzenka, Solidarność… Rozpoznawanych na zachodzie marek polskiej czekolady jest sporo. To właśnie ta klasyczna postać słodkości odpowiada za największą część polskiego eksportu pośród słodyczy. Najwięcej polskich słodyczy kupują Niemcy  (w 2018 r. ¼ całego polskiego eksportu białej czekolady przypadła na ten kraj, a także czekoladki nadziewane o wartości 355 mln zł). Dużym odbiorcą polskich produktów spożywczych, w tym czekoladek jest także Wielka Brytania (trafia tam prawie 1/3 całego polskiego eksportu tego typu specjałów). Chrapkę na polską czekoladę mają w szczególności także Węgry oraz… Ukraina, która mimo eksportowania do Polski słodkości marki Roshen równie chętnie importuje polskie produkty. Czyżby lepiej smakowały od rodzimych specjałów?

Krówka też może być halal

Jak pokazują wyniki badań, polska karmelowa krówka została pokochana na całym świecie i obok czekoladowych tabliczek jest jedną z najczęściej eksportowanych z polski pozycji. Słodycze te, rozpoznawalne za granicą jako „Krówka Creme Fudge Wawel” w dużym stopniu trafiają na rynki państw UE, ale także… do krajów azjatyckich i arabskich. Na Bliskim wschodzie popyt był tak duży, iż firma Wawel postarała się nawet o zdobycie certyfikatu halal, potwierdzającego „czystość żywności” według zasad muzułmańskich.

Ptasie mleczko

Kolejne kultowe polskie słodycze, które zdołały zagwarantować sobie miejsce na półkach zagranicznych sklepów. Ptasie mleczko to jeden z eksportowych hitów marki Wedel, kupowany równie chętnie przez kraje wspólnoty europejskiej, jak i Rosję, Ukrainę czy… dalsze rynki, takie jak USA, Kanada oraz Filipiny.

Delicje szampańskie

W Polsce kultowy i dobrze znany przysmak, za granicą swoiste „odkrycie”, które powoli zyskuje na coraz większą popularność… Biszkopt z owocową galaretką, oblany czekoladą przypadł do gustu wielu zagranicznym podniebieniom. Na tyle, iż markę wykupił światowy koncern Mondelez International. Nie zmienia to faktu, iż delicje szampańskie stale produkowane są w fabryce w Płońsku.

Śliwka w czekoladzie

Kultowa Śliwka Nałęczowska w czekoladzie to również jeden z produktów, które można znaleźć na półkach zagranicznych sklepów. Choć polskie suszone śliwki, oblane przepyszną mleczną czekoladą nie są aż tak popularne jak chociażby czekoladki nadziewane, to trudno zaprzeczyć, iż mają spory potencjał na wzrost popularności, gdyż zagraniczni konsumenci powoli odkrywają ich smak oraz doceniają jakość.

Świetlana (a może po prostu słodka) przyszłość polskiego cukiernictwa?

Wymienione wyżej pozycje to tylko niektóre z kultowych polskich słodkości, które powoli podbijają zagraniczne rynki, nie tylko europejskie. A prognozy biznesowe mówią o dalszym wzroście przychodów ze sprzedaży polskich słodyczy na świecie: do 232 mld dolarów w 2022 r! I choć nie zawsze polskie marki pozwalają sobie na wielkie kampanie reklamowe w stylu zachodnich producentów, to stopniowo rodzime produkty zyskują rozpoznawalność i uznanie… zwłaszcza za doskonałą jakość i smak, który pozostaje na zawsze w pamięci.

Chcesz złożyć zamówienie na produkty? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie najbardziej korzystną na rynku ofertę doskonałych polskich słodyczy.

 

Źródło:

K. Janoś, Słodka branża rośnie w siłę. Polskie słodycze podbijają świat, Portal Wirtualna Polska: Finanse, źródło: https://finanse.wp.pl/slodka-branza-rosnie-w-sile-polskie-slodycze-podbijaja-swiat-6202961211741825a (dostęp: 8.10.2020).