Kinder niespodzianka – czekoladka w kształcie jajka, w środku której ukryta jest zabawka. Stanowi symbol dzieciństwa wielu już dorosłych osób, nadal uwielbiana jest przez przedstawicieli młodszych pokoleń.

Dzisiaj opowiemy Wam pokrótce historię legendarnej Kinder Niespodzianki i powiemy o paru ciekawostkach z nią związanych.

Jak to się zaczęło?

Choć nazwa wyrobu nawiązuje do języka niemieckiego (kinder – dzieci), to powstał on we Włoszech. Stworzył ją w 1972 r., we włoskim mieście Pavia, William Salice, który był wieloletnim współpracownikiem Michela Ferrero[1]. Co prawda, Salice nie wymyślił sam konceptu czekoladowego jajka z ukrytą w środku zabawką. We Włoszech istniała od dawna tradycja ukrywania upominku w czekoladowym jajku darowanym dzieciom na Wielkanoc.

Co więcej, słodycze o podobnej koncepcji pojawiły się już w latach 60. XX w. w Argentynie, nie zdobyły jednak wówczas zbyt dużej popularności. Zainspirowany pomysłem Salice dopracował koncepcję, recepturę, a firma Ferrero podjęła starania, aby możliwie wypromować nowy produkt, dedykowany dla najmłodszych. Jak widać, zadanie to wykonali na medal. Od momentu wypuszczenia Kinder Niespodzianki na rynek w 1974 r. firma Ferrero sprzedała około 30 miliardów sztuk[2]!

Zabawki do Kinder Niespodzianki

Konstrukcja Kinder Niespodzianki jest stała: w dużym czekoladowym jajku umieszczone jest mniejsze, plastikowe. To plastikowe można otworzyć i wyjąć ze środka małą zabawkę. Zabawki są różne, niektóre jednoczęściowe, inne dodatkowo należy złożyć. Pomysły na Kinder - zabawki pochodzą zarówno od wewnętrznych, jak i zewnętrznych projektantów (jednym z nich jest np. francuski artysta Andre Roche) i przez różnych wykonawców produkowane[3]. Każdego roku wymyślanych jest około 100 nowych zabawek. Od 1974 do 2016 do Kinder niespodzianki dołączono ponad 12 tysięcy rodzajów zabawek[4].

Szybko rosnąca popularność

Kinder niespodzianki dość szybko opanowały prawie cały świat, zyskując niezwykłą popularność. Co ciekawe, choć dzieci z łatwością zakochują się w nich od pierwszego wejrzenia, to szał na Kinder Niespodzianki opanował także dorosłych. Stało się to za sprawą specjalnie emitowanych kolekcji zabawek i figurek, umieszczanych we wnętrzu produktu. Stały się one gratką dla kolekcjonerów. Wielu z nich wykazało się sporą desperacją, aby zdobyć wymarzone, brakujące egzemplarze[5].

Ewolucja Kinder Niespodzianki

Choć zarówno wygląd, jak i koncepcja produktu od początku były takie same, niewielkim modyfikacjom przechodził plastikowy pojemnik na zabawkę. Ewolucje przechodziła również promocja produktu. W celach reklamowych Kinder Niespodzianki, firma Ferrero współpracowała z wieloma kampaniami (m.in. Walt Disney, Universal, Smart). W efekcie pośród zabawek pojawiały się nierzadko figurki uwielbianych przez dzieci postaci – np. Asterixa, Smerfów czy Minionków[6].

Czy Kinder Niespodziankę kupimy wszędzie?

Kinder Niespodzianka znana jest właściwie na całym świecie, a największe rekordy popularności bije na rynku Europejskim – dokładnie w Rosji, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii[7].

Co ciekawe, mimo olbrzymiego rozpoznania na całym świecie, Kinder Niespodziance nigdy nie udało się pojawić na jednym olbrzymim rynku – w Stanach Zjednoczonych. Wynika to z amerykańskich przepisów z 1938 r., które zabraniają sprzedaży słodyczy zawierających w środku zabawkę lub mały przedmiot. Ma być to motywowane bezpieczeństwem dzieci, które małe zabawki mogłyby połknąć. Zakaz wwożenia Kinder Niespodzianki na teren USA jest tak restrykcyjny, że nawet indywidualni pasażerowie, wiozący chociażby jedną sztukę w bagażu, mogą zostać ukarani mandatem[5]! USA nie jest jedynym krajem świata, gdzie nie kupimy Kinder Niespodzianki – w 2016 r. została ona zakazana także w Chile[8].

 

Chcesz złożyć zamówienie na słodycze? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] https://www.rmfmaxxx.pl/polecamy/5-ciekawostek-o-Kinder-Niespodziance-Zmarl-jej-tworca,34196.html

[2] https://www.reuters.com/article/yowie-group-walmart-usa-idUSL4N0QK7GS20140917

[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Kinder_Niespodzianka

[4] https://notizie.tiscali.it/cronaca/articoli/ovetto-kinder-inventore-morto/

[5] https://www.smartage.pl/kinder-niespodzianka-krotka-historia/

[6] https://www.thegrocer.co.uk/buying-and-supplying/marketing/kinder-surprise-is-latest-brand-to-get-minions-tie-up/521154.article#

[7] https://en.wikipedia.org/wiki/Kinder_Surprise#cite_note-Horowitz-10

[8] http://www.dw.com/en/the-evil-egg-chile-bans-kinder-surprise/a-19362518