Wśród słodyczy na sklepowych półkach widnieje wiele pysznych produktów. Trzeba jednak przyznać, że są takie słodkości, które przykuwają uwagę bardziej. Do tych najbardziej rzucających się w oczy należą z całą pewnością M&M’sy! Te kolorowe cukierki dostępne są na rynku już od wielu lat. Można śmiało stwierdzić, że to jedna z tych pozycji, które pozostają niejako stałym elementem przemysłu cukierniczego.

Chociaż przyzwyczailiśmy się już do nich i niejednokrotnie rozkoszowaliśmy się ich smakiem, to jednak co tak właściwie o nich wiemy? Mianowicie, co dokładnie można powiedzieć o ich historii? Przebrniemy pokrótce przez tą fascynującą, pełną sukcesów opowieść o kultowych M&M’sach.

Początki – czyli jak zbudowano „kolorowe imperium”

No właśnie! Jakie były początki M&M’s? To podstawowe pytanie, które warto zadać jako pierwsze. Okazuje się, że historia kolorowych cukierków liczy już 80 lat. Niesamowite, prawda? Pomyśl o tym w ten sposób - zanim jeszcze się urodziłeś, to ludzie już zajadali się tymi pysznościami. Być może miało to miejsce jeszcze przed narodzinami Twoich rodziców. Nakreślmy więcej szczegółów!

Lata 40-te

Firmę M&M Limited, w latach 40-tych XX wieku, założył Forrest E. Mars Senior – syn założyciela innej znanej spółki Mars Limited (z czasem M&M Limited została wcielona do Mars Limited). Dokładnie w 1941 roku cukierki trafiły na rynek. I chociaż były to ciężkie lata, ze względu na największą wojnę w historii ludzkości, to jednak owiane złą sławą wydarzenia nie przeszkodziły barwnej rewolucji cukierniczej.

Lata 50-te

Początkowo M&M’sy pakowane były inaczej. Najpierw można było je kupić w podłużnych tubalnych rurkach, o stylowym wyglądzie retro. Brązowe, niejako czekoladowe torebki, wykorzystywane po dziś dzień, pojawiły się dopiero w 1948 roku. Później, w latach 50-tych, zaczęto stemplować cukierki literką „M”, a w 1954 roku jej kolor zmieniono z czarnego na biały, jak to jest do dnia dzisiejszego.

Systematyczny Rozwój – klucz do sukcesu

Lata 60-te przyniosły kolejne zmiany. Na rynku pojawiły się M&M’s Fruit Chewies, które później znane były jako Starburst. Ta nowa produkcja wprowadzała wśród czekoladowych pyszności nieco owocowego orzeźwienia. Potem, w latach 80-tych, nastąpiła prawdziwa ogólnoświatowa ekspansja M&M’s. Sama marka cukierków mogła natomiast pochwalić się licznymi sukcesami popularno-kulturalnymi. Dla przykładu, to właśnie kolorowe cukierki marki firmy Mars (wtedy już oficjalnie odpowiedzialnej za produkcję M&M) można było znaleźć w racjach żywnościowych pierwszych astronautów w wahadłowcach kosmicznych.

Następnie, w 1984 roku inna seria M&M’sów – Plain and Peanut Chocolate Candies zyskała miano Oficjalnej przekąski Igrzysk Olimpijskich. W ósmej dekadzie XX wieku słodycze Marsa, pisane przez podwójne „M”, trafiły już do najodleglejszych miejsc na świecie. W tamtym okresie pojawiły się również w Europie.

W ten sposób, poprzez liczne sukcesy, M&M’sy zyskały miano Oficjalnych słodyczy nowego tysiąclecia (Zdublowane M to rzymska liczba 2000). Marka rozwija się dalej i w ostatnich latach dokonała wielu innowacji. Są to między innymi:

  • projektowanie przez klientów spersonalizowanych napisów i zdjęć na cukierkach,
  • charakterystyczna kampania reklamowa znana z dwóch cukierkowych postaci – czerwonego cynika i żółtego śmieszka,
  • głosowanie na ulubiony kolor odbywające się na całym świecie.

Mamy nadzieję, że M&M’s będą dalej bogacić swoją historię i już na zawsze zachwycać nas swoim słodkim, czekoladowym smakiem.