Czy wiesz, że zgodnie z legendą pierwsza mrożona herbata przygotowana została specjalnie dla odwiedzających targi American World’s Fair? Pewien angielski dżentelmen tak zirytował się faktem, że jego najznamienitsze herbaty fermentowane nie cieszą się zbytnią popularnością – co prawdopodobnie wynikało z panującego na dworze upału – że wrzucił do nich kostki lodu. I tak oto narodził się fenomen – prawdziwa „perła” wśród orzeźwiających napojów. Dzisiaj herbata mrożona dostępna jest w każdej możliwej formie. Już za kilka złotych można zakupić butelkę po brzegi wypełnioną słodkim, przyjemnym w smaku napojem.

A jeśli już o to chodzi, co właściwie kryje się w butelce popularnego napoju?

Skład popularnego napoju mrożonego na przykładzie Lipton Ice Tea

Lipton Ice Tea to niegazowany napój cieszący się niezwykle dużą popularnością przede wszystkim w miesiącach letnich. Niezwykle orzeźwiający płyn o mocnym, herbacianym smaku niemal natychmiast gasi pragnienie. Lipton w wersji mrożonej przoduje na rynkach międzynarodowych (w ponad 60 krajach) od 1972 roku. Dystrybuowany przez spółkę PepsiCo produkt, dostępny jest w wielu owocowych wersjach: brzoskwiniowej, cytrynowej, mango. Na sklepowych półkach znaleźć można również mrożoną pyszność o smaku zielonej herbaty, trawy cytrynowej oraz imbiru, Matcha, a także limonkowo-miętowym.

Weźmy pod lupę najpopularniejszy w Polsce specyfik – Lipton Ice Tea o smaku cytrynowym. W środku znajduje się woda, cukier oraz kwas cytrynowy, a także 0,14% ekstraktu z czarnej herbaty. Mogłoby wydawać się, że to niewiele, ale warto wziąć pod uwagę, że mowa tu o ekstrakcie, czyli skoncentrowanej formie znanej herbaty. Poza tym, etykieta produktu kryje w sobie 0,1% soku z zagęszczonego soku cytrynowego (albo ekstraktu z soku cytrynowego, co brzmi zdecydowanie lepiej), aromaty, regulator kwasowości i przeciwutleniacz.

Jakie zalety kryje w sobie mrożona pyszność Ice Tea od Lipton?

Ze względu na stosunkowo niską zawartość herbaty w Lipton Ice Tea, klasyfikacja spożywcza nie uwzględnia tego produktu w kategorii herbata, a w dziale „napoje”. Prawdziwą herbatę mrożoną można jednak wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu. Nie oznacza to jednak, że butelkowany specyfik nie smakuje równie dobrze – wręcz przeciwnie. Tak jak wspomniano wcześniej Lipton Ice Tea – w szczególności o smaku cytrynowym – idealnie gasi pragnienie. Wyraźnego posmaku czarnej herbaty nie da się pomylić z niczym innym. Głęboko schłodzony napój natychmiastowo orzeźwia sprawiając, że upalne dni stają się trochę bardziej znośne.

Zdrowa czy niezdrowa – oto jest pytanie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy mrożona herbata marki Lipton jest napojem zdrowym. Biorąc pod uwagę skład produktu, mamy do czynienia ze specyfikiem całkowicie przeciętnym – ani zbyt przesłodzonym, ani „sugar free”. Na pewno w środku znajduje się mniej szkodliwych substancji niż w produktach gazowanych albo napojach owocowych. Dodatkowo Lipton Ice Tea pozbawiona została większości negatywnie oddziałujących na organizm konserwantów, co czyni z niej całkiem przyjazną, orzeźwiającą pyszność na upalne dni.