Tytułowe pytanie – czy słodycze mogą być zdrowe? - budzi niejednokrotnie mieszane uczucia. Biorąc pod uwagę fakt, że coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie łakoci na zdrowie, trudno znaleźć w tej kwestii równowagę. Spróbujemy spojrzeć na tą sprawę rozsądniej.

Zły cukier

Pomimo uszczęśliwiających i zdrowotnych właściwości choćby czekolady, specjaliści alarmują, aby nie spożywać jej w dużych ilościach. Dlaczego? Do większości popularnych produktów dodaje się ogromne ilości cukru. To właśnie dosładzanie powoduje, że nasze uwielbiane słodkości tuczą i deprawują organizm. Co więc można zrobić w tej kwestii? Odpowiedź na to pytanie jest prosta - aby zachowywać zdrowe zwyczaje należy unikać produktów naszpikowanych cukrem. Na szczęście producenci słodyczy oferują szeroką gamę produktów „fit”. Zawierają one mniej tuczących pustymi kaloriami składników. Niestety, dużej grupie osób taki zamiennik nie odpowiada - batonik pozbawiony cukru nie smakuje już tak dobrze jak ten, który go zawiera. Po co więc go spożywać?

Specjaliści zalecają ograniczanie słodkich rarytasów, ale to nie oznacza, że powinno się je całkowicie wyeliminować z diety. Spożywanie niektórych słodyczy w umiarkowanych ilościach może być nawet zdrowe.

Nie takie złe jak mówią

Co więc dobrego może być w słodkościach? Wspaniałe właściwości ma przede wszystkim kakao znajdujące się w czekoladzie, która jest wszechobecna w większości słodkich produktów. Nasiona kakaowca zawierają między innymi przeciwutleniacze oraz są świetnym źródłem białka. Surowiec ten ma niezwykłe wręcz właściwości odmładzające i lecznicze. Jego cudowne działanie znane jest ludzkości już od setek lat. Ponadto, popularne marki dostarczają również wyroby bogate w inne substancje odżywcze. Na przykład, łakocie firmy MARS zawierają dużą ilość orzechów ziemnych. Jak wiadomo te chrupiące pyszności są skarbnicą nie tylko wartościowych tłuszczów, ale także błonnika i składników mineralnych.

Producenci słodkości oferują również inne ciekawe oraz zdrowe dodatki. Są to na przykład wiórki kokosowe, orzechy laskowe, czy też bakalie. Nie można także pominąć  zbawiennego działania dobrego humoru, który towarzyszy po spożyciu takich łakoci.

Czasem nawet sam cukier działa korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których można doświadczyć spadku stężenia glukozy we krwi (np. podczas długotrwałego wysiłku). Słodki batonik może okazać się wtedy prawdziwym wybawieniem. Drobna przekąska schowana gdzieś w kieszeni niejednokrotnie okazuje się idealnym uzupełnieniem biegu dnia codziennego.

Z umiarem, ale i rozkoszą

Jak głosi powiedzenie – wszystko jest dla ludzi, ale w odpowiednich ilościach. Z pewnością warto więc unikać ciągłego opychania się słodyczami, ale czasem można pozwolić sobie na odrobinę przyjemności. Nie odmawiajmy więc sobie chwili zapomnienia, na którą każdy może sobie czasem pozwolić.