Gazowany, orzeźwiający napój o ciemnym kolorze. Jeden z najlepiej rozpoznawalnych znaków towarowych w USA i nie tylko. Wywodzący się z Ameryki i rozpowszechniony na całym świecie produkt. Gdyby ktoś zadał Wam pytanie – o jakim produkcie mowa to zapewne pierwszą odpowiedzią byłoby „Coca-Cola”!

Ale Was zaskoczymy bo to nie o Coca-Colę chodzi. Przed nią był ktoś jeszcze! Niejaki Dr Pepper!

Dawno temu w Teksasie

Receptura napoju Dr Pepper powstała w 1885 roku - a więc rok przed sławną koleżanką Coca-Colą. Co ciekawe, napój pierwotnie wcale nie powstał jako smakowity napój orzeźwiający – miał być produktem zdrowotnym! Powstał jako środek pobudzający, poprawiający pracę mózgu i pozytywnie wpływający na trawienie. Jego recepturę opracował teksański farmaceuta pochodzenia niemieckiego – Charles Alderton[1]. Znowu w pierwszej dystrybucji napoju pomógł jego kolega po fachu – Wade Morrison, który był właścicielem apteki w miejscowości Waco.

To właśnie jego też uważa się za twórcę nazwy produktu. Kim był ów „doktor Pepper”? Tego do końca nie wiadomo, ale zakłada się, że chodziło o dawnego sąsiada Wade’a Morrisona, Charlesa T. Peppera, który mieszkał w stanie Wirginia. Ponoć Wade Morrison miał być jego niedoszłym zięciem. Czyżby zatem niespełniony romans miał odbić swoje piętno na globalnym przemyśle spożywczym?

Z kropką czy bez kropki

Napój dość szybko zyskał popularność – najpierw oczywiście w rodzimych stanach zjednoczonych, w kolejnych latach zaczął jednak podbijać zagraniczne rynki. Co ciekawe, początkowo w jego nazwie (oraz w logo) istniała kropka – „Dr. Pepper”! Zniknęła ona jednak w 1950 r. z dwóch powodów: chciano poprawić stylistykę oraz czytelność nazwy. Bowiem przez wiele osób „Dr.” Odczytywane było jako „Di:”, co zniekształcało nazwę produktu. Wraz z usunięciem kropki postanowiono trochę odświeżyć logo, które stało się m.in. lekko pochylone[2].

Co ma Dr Pepper do Coca-Coli?

Czy Dr Pepper ma coś wspólnego z Coca-Colą, poza tym, że jest napojem podobnego typu? Okazuje się, że ma! Obecnie bowiem w większości krajów świata to właśnie The Coca-Cola Company jest odpowiedzialne za jego dystrybucję. Choć przedsiębiorstwo nie jest monopolistą. W niektórych europejskich krajach (Niemcy, Francja, Czechy, Rumunia) oraz w części USA dystrybucją zajmuje się kompania Dr Pepper Snapple Group. W Polsce i w Kanadzie przez wiele lat dystrybucją zajmowała się kompania PepsiCo! Obecnie jej rolę przejęła Orangina Schweppes.

Napój orzeźwiający - czy aby na pewno?

Dr Pepper jest napojem gazowanym typu „cola” – to nie ulega wątpliwości. Jednakże zarówno jego smak, jak i receptura zdecydowanie różnią się od smaku Coca-Coli czy Pepsi. Dla wielu koneserów jest to smak najbardziej wyrafinowany i charakterystyczny. Prawdopodobnie właśnie dlatego jego pozycja od ponad 120 lat jest niezachwiana. Dr Pepper obecny jest nie tylko w świecie sprzedaży i konsumpcji – swój ślad odcisnął w kulturze i sztuce[3]. I to nie tylko w USA.

Czy jednak na pewno Dr Pepper jest napojem chłodzącym? Wielu takie pytanie może zdziwić, gdyż uznają, że napój ma najlepszy smak, gdy jest mocno schłodzony. Tym czasem sam producent uważa, że idealnie nadaje się on na grzańca!

Przepis jest prosty! Wystarczy porcję napoju solidnie podgrzać w garnuszku pilnując, aby nie wykipiała. Następnie na dnie naczynia położyć plaster cytryny i zalać go gorącym Dr Pepperem[2]. Gotowe! Choć niektórzy decydują się na dalsze wzbogacenie smaku cynamonem, goździkami i innymi przyprawami, służącymi zazwyczaj do doprawiania grzanego piwa lub wina. Trzeba przyznać, że grzany Dr Pepper może być dla nich intrygującą, bezalkoholową alternatywą. To co, jesteście chętni żeby spróbować?

 

Chcesz złożyć zamówienie na produkt Dr Pepper lub inne napoje gazowane? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Dr_Pepper

[2] Ibid.

[3] https://sklep.kuchnieswiata.com.pl/product-pol-280-Napoj-gazowany-Dr-Pepper-330-ml.html