Coca-Cola, jeden z najpopularniejszych na świecie orzeźwiających napojów bezalkoholowych, stworzony został przez amerykańskiego giganta – spółkę The Coca-Cola Company. Jej bogata historia sięga jeszcze XIX wieku. Jako że sama firma jest amerykańska, nic więc dziwnego, że to właśnie na tym kontynencie sprzedaż produkowanych przez nią słodkich napojów jest największa.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich konsumentów, spółka zza oceanu nieustannie poszerza swój asortyment, dodając do niego coraz ciekawsze smaki. Do 1971 roku, Coca-Cola w Polsce dostępna była jedynie w sklepach Pewexu oraz Baltony. Dopiero potem ówczesny wicepremier Jagielski podpisał umowę na licencyjne rozlewanie napojów i ta na dobre zagościła na półkach większości sklepów spożywczych.

Smaki dostępne w praktycznie każdym sklepie

Obecnie nie uświadczy się w Polsce sklepu, który nie posiada w swojej ofercie Coca-Coli – zarówno w klasycznym wydaniu, jak i w kilku najpopularniejszych odmianach. Każdy bez większych trudności może zaopatrzyć się w Coca-Colę Light i jeszcze bardziej dietetyczną wersję napoju Coca Colę Zero, a także wiśniową pyszność Coca-Colę Cherry. Wcale nie tak dawno uzupełniono tradycyjną ofertę o limonkową Coca-Colę Limę, brzoskwiniową, dietetyczną Coca-Colę Peach Zero Cukru i Coca-Colę Energy (napój energetyczny marki Coca-Cola w wersji klasycznej i o obniżonej zawartości kalorii).

Smaki dostępne wysyłkowo

Oczywiście Coca-Cola nie kończy się na kilku smakach. Prawdziwe apogeum różnorodności dostępne jest niestety poza granicami naszego kraju. Większość tych napojów można zamówić przez Internet bądź sprowadzić za pośrednictwem sklepów stacjonarnych typu „Kuchnie świata”. Na co warto zwrócić większą uwagę?

  • Coca-Cola Vanilla – waniliowa pyszność dostępna jest zarówno w formie klasycznej, jak i „odchudzonej”, czyli z obniżoną ilością kalorii. Jedna z najpopularniejszy wariacji tego napoju zachwyca aromatyczną wręcz wonią wanilii.
  • Coca-Cola Life – o ile wanilię można jeszcze spotkać w niektórych polskich sklepach, o tyle Coca-Cola słodzona stewią to w naszym kraju prawdziwa rzadkość. Napój o obniżonej zawartości cukru dostępny jest w kilku odmianach, w tym słodzony samą stewią oraz stewią oraz cukrem trzcinowym. Jeśli chodzi o „odchudzone” wersje popularnego napoju, nie sposób nie wspomnieć o Coca-Coli Plus – bez cukru, bez kalorii, ale za to z błonnikiem.
  • Coca-Cola Coffee – dietetyczna wersja (bez cukru) klasycznej coli z dodatkiem włoskiej kawy. Rozwiązanie to bez wątpienia przypadnie do gustu tym, którzy potrzebują natychmiastowego przebudzenia.

Smaki wyjątkowo trudno dostępne w Polsce

Na rynku znaleźć można również smaki Coca-Coli, których dostępność – przynajmniej w naszym kraju – stoi pod znakiem zapytania. Tutaj na szczególną uwagę zasługują:

  • Coca-Cola California Raspberry – klasyczna Cola o smaku malinowym,
  • Caffeine Free Coca-Cola – Cola całkowicie pozbawiona pobudzającej kofeiny, dostępna również w wersji niskokalorycznej,
  • Coca-Cola Light (w innych krajach Diet Coke) Zesty Blood Orange oraz Twisted Mango – Cola z kaloriami ograniczonymi do minimum, o smaku pomarańczowym oraz wiśniowym,
  • Coca-Cola Clear – pozbawiona kalorii i koloru Coli, o wyraźnym posmaku cytryny.

Przez ostatnie lata The Coca-Cola Company wypuściła na rynek wiele perełek i równie dużo zdążyła z niego wycofać. Niektórzy smakosze tego napoju mogli jeszcze załapać się na Colę o smaku: kawowym (Black), z dodatkowymi witaminami i minerałami (Light Plus), o smaku czerwonych pomarańczy (Light Sango) czy Colę cytrusową (Citra).