Konserwy goszczą na sklepowych półkach już od wielu, wielu lat. Produkty te cieszą się szerokim gronem odbiorców. I to nie bez powodu. Puszki mają wiele zalet, takich jak: wygoda przechowywania, długi termin ważności, stosunkowo niska zawartość konserwantów, czy też oczywiście niska cena. Są też niezastąpione, kiedy zamarzy nam się obcowanie z przyrodą. Trzeba jednak uważać. Konserwa konserwie nierówna.

Jak rozpoznać dobry produkt? Przyjrzymy się temu z bliska!

Czym jest konserwa?

Chociaż dla wielu osób odpowiedź na to pytanie jest oczywista, to jednak nie dla wszystkich. Istnieje stereotyp, według którego pojęcie to odnosi się do pokarmu zapakowanego do puszki. Otóż nie do końca.

Konserwa to przede wszystkim produkt, na którym przeprowadzono sterylizację. Oznacza to, że zawartość poddano działaniu wysokiej temperatury. Taki proces powoduje zabicie wszystkich bakterii i drobnoustrojów. Dzięki temu żywność może wytrzymać bardzo długo, a przy tym nie traci swojego świeżego smaku. Taki artykuł nazywamy właśnie konserwą i to niezależnie od tego jak jest zapakowany. Słowo konserwa odnosi się zatem zarówno do puszki jak i słoika.

Jak rozpoznać dobrą konserwę?

O gustach się nie dyskutuje. Chociaż kryteriów oceny jest dużo, to jednak istotnym aspektem jest termin ważności. Pomimo legendarnej długowieczności konserw nie są one nieśmiertelne. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na ich datę produkcji. W ten sposób zaopatrujesz się w świeży produkt, który może jeszcze długo przeleżeć w spiżarni. Podczas zakupów warto zainteresować się także wieczkiem puszki. Wybrzuszenie może świadczyć o tym, że pokarm nie nadaje się już do spożycia.

Kolejna sprawa to jakość. Tylko jak poprawnie ją ocenić? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cenę. Oczywiście, zazwyczaj staramy się kupić produkt jak najlepszy, ale i jak najtańszy. O ile dobrze jest się kierować taką zasadą w przypadku większości artykułów spożywczych, o tyle nie działa ona w przypadku konserw. Tu wartość sklepowa gra ogromną rolę. Im droższy jest produkt, tym jest on lepszy.

Nie sposób nie wspomnieć również o składzie. Niestety zdarza się, że woła on o pomstę do nieba. Przy wyborze zakąsek zawsze trzeba patrzeć na etykietę. Szczególnie ważna jest zawartość procentowa składnika głównego. Wysokojakościowy produkt powinien zawierać przynajmniej 80% mięsa. Jeżeli jednak mamy do czynienia z jego znacznie mniejszą ilością, istnieje duże ryzyko, że pozostałą część stanowią wypełniacze (a nie np. zdrowe warzywa). Środki konserwujące, barwniki, sztuczne dodatki etc. mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli chodzi o wspomniane już konserwanty, ich obecność jest zazwyczaj kluczowa – to ona warunkuje długi termin ważności produktu. Chociaż najlepiej gdyby ich nie było, problem mogą rozwiązać naturalne rozwiązania.

Przykłady dobrych konserw

Na rynku dostępna jest ogromna ilość produktów konserwowych. Istnieją jednak firmy sprawdzone przez konsumentów, które przetrwały nie tylko próbę czasu, ale również próbę jakości. Przykładem jest marka KRAKUS. Producent – ANIMEX – oferuje swoim klientom długą listę ciekawych, a zarazem smacznych rozwiązań. Można w niej znaleźć konserwy takie jak:

  • KRAKUS GOLONKA WIEPRZOWA (89% mięsa),
  • KRAKUS GULASZ ANGIELSKI (aż 95% mięsa),
  • KRAKUS MIELONKA WIEPRZOWA LUKSUSOWA (94% mięsa).

Jak można zauważyć, podane przykłady charakteryzują wysoką zawartość mięsa. Mimo, że wyroby te nie należą do najtańszych, ich cena - w porównaniu do innych, niskojakościowych produktów – nie jest tak wygórowana.

Jeśli zwrócisz uwagę na te kilka prostych zasad, znacząco umilisz sobie potencjalny wyjazd na ryby, biwak, czy też w inne miejsca - na których przecież dobra konserwa pełni kluczową rolę!