Wesele bywa nazywane najważniejszą imprezą w życiu. Nic więc dziwnego, że państwo młodzi dokładają wszelkich starań, aby na stole nie zabrakło ani jedzenia, ani picia… także tego procentowego! I choć zwyczaje weselne subtelnie się zmieniają (nierzadko na weselach skosztować możemy wina, nalewek, whisky czy nawet piw) to jedno pozostaje niezmienne – podstawowym weselnym alkoholem była, jest – i zapewne będzie – wódka!

Jakie kryteria rządzą wyborem weselnej wódki?

Wódka jest najbardziej tradycyjnym weselnym napojem. Najlepsza do wznoszenia toastów, najszybciej „porywa” gości do zabawy na parkiecie. I choć dzisiejsza oferta hurtowników jest spora, to daje się zauważyć, że Państwo Młodzi dość często kierują się podobnymi kryteriami w jej wyborze. W wielu z nich, podczas kupna wódki weselnej, wyzwalają się uczucia patriotyczne. Szukają zatem polskich marek.

Innym istotnym kryterium jest cena – wszak ilość zakupionego alkoholu będzie spora, a więc każda złotówka zaoszczędzona na butelce zrobi różnicę. Większość celuje w marki oferujące butelkę w cenie 20-30 zł. Pewna część Młodych decyduje się na zakup wódki w nieco wyższej cenie, 30-50 zł za butelkę[1]. Droższe trunki zdarzają się już sporadycznie.

Czy smak ma znaczenie?

Niektórzy, wybierając wódkę weselną, kierują się także surowcem, z którego jest wytwarzana. Większość woli postawić na bezpieczną klasykę czyli wódkę zbożową (zazwyczaj pszenną lub żytnią). Jest to najpopularniejszy typ wódki w Polsce, a więc raczej wszyscy goście będą obeznani z jej smakiem. Niektórzy decydują się jednak na nieco delikatniejszą w smaku, wódkę ziemniaczaną[1].

Jakie konkretnie produkty wybierają polscy Nowożeńcy?

Nie da się ukryć – podczas większości polskich wesel na stołach lądują konkretne marki wódek. Jakie produkty są najczęściej wybierane?

Przyjrzeliśmy się statystykom:

  • Biały Bocian – jeśli chodzi o wódki weselne, to w ostatnich sezonach wysuwała się ona na prowadzenie. Można rzec, że jest to produkt spełniający wszystkie podstawowe wymagania: polska produkcja, swojska nazwa, ciekawa butelka z ekskluzywną, długą szyją i niezwykle przystępna cena wynosząca około 20-25 zł za butelkę[2]. Dodajmy do tego dość delikatny smak i mamy przepis na weselną wódkę idealną.
  • Ogiński – konkurent Bociana, który w ostatnich latach również dość często gościł na weselnych stołach. Produkowana z kukurydzy, krystalicznie czystej wody i poddawana kilkustopniowego procesowi filtracji cechuje się szlachetnym, nieco ostrym smakiem.
  • Żubrówka - kultowa polska wódka, którą podczas wizyt zagranicznych wręczają oficjelom polscy dyplomaci. Jest to delikatna w smaku wódka żytnia, dostępna obecnie w kilku wersjach (m.in. Żubrówka Bison Grass, Żubrówka Biała, Żubrówka Czarna). Dość przystępna cena, sprawdzona jakość i tradycja często przemawiają właśnie za wyborem tej pozycji.
  • Wyborowa – czysta żytnia wódka z długoletnią tradycją – jej produkcję zaczął w 1823 roku mieszkający w Poznaniu żydowski przedsiębiorca Hardwig Kontorowicz[3]. Popularność, sprawdzona jakość i przystępna cena często przemawiają za jej wyborem, choć nie wszyscy przepadają za jej specyficznym, dość ostrym smakiem.
  • Pan Tadeusz – kojarzy się z nawiązaniem do szlacheckich tradycji. A w końcu wesele to niemała polska tradycja! Jest to czysta wódka produkowana ze zbóż na bazie wody pochodzącej ze studni głębinowych.

 

Chcesz złożyć zamówienie na wódkę lub inny alkohol? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy specjalnie dla Ciebie optymalnie skomponowaną ofertę!

 

[1] https://www.elleman.pl/artykul/wodka-na-wesele-jaka-wybrac-gdzie-kupic-jak-obliczyc-potrzebna-ilosc-kto-powinien-ja-roznosic

[2] https://www.alkowiki.pl/wodka/bialy-bocian/

[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyborowa