Baton batonowi nierówny, a już na pewno Lion nie jest podobny do Snickersa. Pomińmy jednak takie kwestie jak smak i skupmy się na różnicach wynikających ze składu produktu.

Różnice pomiędzy batonem Lion a Snickers 

  • Oba batony – zarówno Lion jak i Snickers – posiadają podobną bazę składnikową: cukier, odtłuszczone mleko w proszku, mleczną serwatkę w proszku, emulgator lecytyny, sól oraz syrop glukozowo-fruktozowy. I na tym podobieństwa się kończą.
  • Lion może pochwalić się znacznie bogatszym składem, aniżeli Snickers. W środku znajduje się: olej palmowy, mąka pszenna, zagęszczone mleko słodzone, mleczna serwatka w proszku, 2,4% kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, maltodekstryna pszenna, węglan sodu, cukier karmelizowany, naturalny aromat waniliowy, aromat oraz karagen.
  • Chociaż wydaje się, że większość składników Snickersa jest tożsama ze składnikami Liona, istnieje drobna różnica między nimi, niewidoczna na pierwszy rzut oka. Drugi baton składa się z: orzeszków ziemnych, tłuszczu kakaowego oraz miazgi kakaowej, tłuszczu palmowego, tłuszczu mlecznego, białka jaja w proszku, hydrolizowanego białka mleka oraz naturalnego ekstraktu wanilii. 

Oba batony posiadają podobny bilans kaloryczny. Snickers kryje w sobie 485 kcal na 100g (2032 kj/100g), zaś Lion 474 kcal (1990 kj/100g). Jeżeli ktoś poświęca czas na dokładne spisywanie spożytych kalorii, nie ma wielkiej różnicy, który przysmak wybierze. Nieco inaczej wygląda kwestia obecności tłuszczu. Snickers posiada 2,4 g tłuszczu więcej, aniżeli jego konkurent, z czego zasadnicza większość to nienasycone kwasy tłuszczowe. W przypadku białka Snickers również wypada lepiej i to blisko o 50%. Lion ma za to więcej węglowodanów.

Lion czy Snickers – który produkt cieszy się większą popularnością?

Biorąc pod uwagę ankietę dotyczącą spożycia słodyczy w Polsce oba batony uplasowały się gdzieś w środku listy, z czego Snickers był kilka pozycji przed Lionem. Warto podkreślić, że Snickers cieszy się znacznie większą popularnością wśród mężczyzn, jego konkurent natomiast wśród przedstawicielek płci pięknej.

Zwolennicy obu rozwiązań doceniają je ze względu na charakterystyczny – nie ukrywajmy dość słodki i wyjątkowo wyrazisty – smak. Wysoka kaloryczność batonów jest jednocześnie ich dużą zaletą. Lion i Snickers niezwykle często pełnią rolę przekąsek w czasie długich podróży, wyjazdów służbowych czy prezentacji. Spożycie jednej czy dwóch sztuk zaserwuje pokaźny zastrzyk węglowodanów, które pozwolą utrzymać sprawność umysłową na stosunkowo wysokim poziomie przez kolejne kilka godzin.  Warto dodać, że większość statystyk dotyczących tej kwestii odnosi się do klasycznych wersji prezentowanych słodkości, nie zaś ich ulepszonych smaków.

Ciężko jest analizować wybrane produkty pod względem ceny. Finalny koszt każdego z batonów uzależniony jest głównie od jego dystrybutora oraz aktualnych promocji. Nie da się jednak nie zauważyć, że zarówno Snickers jak i Lion dostępne są praktycznie w każdym sklepie spożywczym i to w bliskiej od siebie odległości.