Pierwszą gumą do żucia, jaką ludzkość miała okazję poznać była żywica z kory drzewa gumowego, popularna w Grecji. Z czasem inne kultury zaczęły wyszukiwać własne sposoby na odświeżenie oddechu – na przykład Aztekowie do tego celu wykorzystywali mleczko z pnia sączyńca. Później, na większą skalę, produkowano gumy świerkowe. Pod koniec XIX wieku pojawiła się guma, której forma była bardzo zbliżona do tego co znamy współcześnie. Dziś produkuje się ten produkt z polimerów, najczęściej poliizobutylenu. Oprócz niego w jego skład wchodzą barwniki oraz substancje zapachowe i smakowe.

Na temat gumy do żucia krąży wiele mitów, mających swoich zwolenników, nawet jeśli badania naukowe stanowczo im przeczą. Poniżej niektóre z nich.

Guma do żucia psuje zęby

Wielu ludzi uważa, iż to, że guma chroni zęby przed próchnicą to tylko chwyt marketingowy, a produkt ten bardziej szkodzi niż pomaga. Jest to nieprawda. Guma faktycznie może mieć korzystny wpływ na zęby, ale dotyczy to tylko wersji bezcukrowych, zawierających ksylitol, czyli cukier naturalny.

Guma zabija uczucie głodu

To twierdzenie jest mitem, o czym świadczą najnowsze badania naukowe. Według nich może być nawet odwrotnie. Miętowa guma do żucia sprawia, że znacznie chętniej sięga się po słodycze, chipsy i fast foody. Owoce i warzywa w połączeniu z miętą mają za to gorzki posmak, więc idą w odstawkę.

Guma do żucia nie ma wpływu na nasze zdrowie

Wszystko zależy od tego, w jakich ilościach jest ona spożywana. Czynność przeżuwania może prowadzić do zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, objawiających się bólami szczęki, głowy czy szyi. Ponadto, w trakcie żucia połyka się duże ilości powietrza, co może skutkować skurczami jelit i bólem brzucha.

Guma do żucia trawi się przez 7 lat

To nieprawda, gdyż guma znajdująca się w żołądku jest rozrywana na mniejsze części i wydalana wraz z innymi pokarmami.

Guma może przykleić się do ściany żołądka

Istnieje przekonanie, że połknięta guma może skleić żołądek. Nie jest to możliwe. Połknięcie jednej gumy od czasu do czasu nie jest niczym strasznym, jednak połknięcie kilku sztuk na raz może powodować niedrożność jelit, zaparcia czy dyskomfort w układzie pokarmowym.

Guma do żucia może zastąpić szczoteczkę do zębów

Zdecydowanie nie – może jedynie wspomagać proces czyszczenia zębów. Może być przydatna w chwili, gdy nie masz przy sobie szczoteczki, gdyż wspomaga wydzielanie śliny niezbędnej do naturalnego oczyszczania się jamy ustnej.

Guma do żucia nie uzależnia

Od gumy do żucia można uzależnić się tak samo, jak od alkoholu czy papierosów. Osoba uzależniona potrafi zużyć co najmniej paczkę gum dziennie.

Żucie gumy nie powoduje zmarszczek

Nie jest to prawda. Żucie gumy może powodować powstawanie zmarszczek, bruzd wokół ust, a nawet może być przyczyną zmiany linii wargowej.

Guma wybiela zęby

Guma do żucia nie ma właściwości wybielających. Może jedynie zawierać drobinki, pomagające w pozbyciu się resztek jedzenia z przestrzeni zębowej.

Guma może modyfikować ludzkie DNA

Niektóre przeprowadzone badania mówią, że dwutlenek tytanu zawarty w gumie do żucia może trafiać do ludzkiego DNA modyfikując je, co może być odpowiedzialne za choroby nowotworowe. Jednakże składnik ten znajduje się także w paście do zębów i cukrze pudrze – produktach stosowanych już od wielu lat.