Stosunek Bliskiego Wschodu (gdzie przeważa ludność wyznająca islam) do alkoholu nie jest tak jednoznaczny, jak mogłoby się wydawać. Mimo że w większości państw z kręgu kultury islamskiej istnieje zakaz jego spożywania to jednak są też takie, w których te obostrzenia nie obowiązują. To właśnie z języka arabskiego wywodzi się nazwa „alkohol” (od połączenia nazwy kosmetyku na bazie antymonu etanolu – kajal/kohl i przedrostka al-), a metodę destylacji jako pierwsi opracowali muzułmańscy naukowcy.
Początki alkoholu w krajach islamskich
Jeszcze przed wprowadzeniem islamu na Bliskim Wschodzie znano alkohol, a wręcz lubowano się w nim i uznawano jego dobroczynne skutki. Pierwsze zapiski znajdujące się na ten temat w Koranie również zawierają aprobatę względem alkoholu. We wczesnym islamie wyborne wino pito chętnie na dworach kalifów w Bagdadzie i Damaszku, a nawet sławiono je poezją, zwłaszcza w kręgu Persów.
Dopiero z czasem zaczęły pojawiać się rozważania na temat dobrych i złych stron trunków wysokoprocentowych i zwyciężyło przekonanie, że są one czymś złym, a ich spożywanie jest grzechem. Początkowo ludzie dość niechętnie stosowali się do nowo powstałego zakazu. W związku z tym wprowadzono przepis zabraniający przystępowania do modlitwy w stanie nietrzeźwym – pobożny muzułmanin modli się pięć razy dziennie, więc tak naprawdę reguła ta równała się zakazowi spożywania alkoholu. Dziś w islamie powszechnie obowiązuje tabu alkoholu.
Ilość spożytego alkoholu w niektórych państwach
W 2011 roku spożycie alkoholu na Bliskim Wschodzie wzrosło aż o 72%, co może świadczyć o tym, że nie wszyscy obywatele stosują się do zakazu. Persowie, będący miłośnikami wina, nie zrezygnowali z niego całkowicie i wciąż spożywali je na przyjęciach zamkniętych, w zaufanym gronie. Szacuje się, że rocznie w Iranie wypija się 1,02 litra czystego alkoholu na osobę.
Zakazu znacznie bardziej przestrzegają mieszkańcy Pakistanu, gdzie roczne spożycie trunków alkoholowych wynosi zaledwie 0,06 litra na osobę rocznie. Alkohol spożywają zazwyczaj tylko osoby zamożne, a obywatele niższego szczebla wręcz nie pochwalają takiego zachowania.
Najwięcej alkoholu pije się w Libanie (2,23 litra na osobę rocznie) oraz Turcji (1,87), chociaż w tych krajach jest to w pełni legalne. W sposób legalny alkohol można nabyć także w Egipcie. Pomimo to przeciętny mieszkaniec tego kraju spożywa jedynie 0,37 litra rocznie.
Jaki trunek jest najbardziej popularny na Bliskim Wschodzie?
Z Bliskim Wschodem związany jest Arak, czyli niesłodzony, dość ciężki w smaku wysokoprocentowy napój, powstały w wyniku destylacji sfermentowanego zacieru ryżowego lub daktylowego. Jest to tradycyjny alkohol w Izraelu, Libanie, Palestynie, Syrii i Jordanie. Zaleca się pić go rozcieńczonego z wodą w stosunku jeden do trzech. Po odpowiednim zmieszaniu z wodą, przelewa się go do kubeczków wypełnionych lodem. Bardzo ważne jest, aby to arak dodawać do lodu, a nie na odwrót, gdyż wtedy alkohol zmieni swoją konsystencję na niepożądaną. Niektórzy spożywają trunek nie rozcieńczając go.