Alkohol kojarzy się przede wszystkim z jego piciem, jednak oprócz bezpośredniej konsumpcji ma on także inne zastosowania, z których niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy. Wiele z nich może przydać się w codziennym życiu, więc warto o nich wiedzieć.

Deglasowanie, czyli jedna z technik kulinarnych

Deglasowanie polega na odzyskiwaniu resztek pożywienia, które podczas smażenia, bądź pieczenia przywarły do blachy, patelni czy garnka. Czynność polega na mocnym podgrzaniu naczynia na ogniu, a następnie wlaniu schłodzonego wina. Alkohol poprzez szybkie zwiększenie swojej temperatury sprawi oderwanie się resztek z dna. Ważne, aby od razu po wlaniu wina naczynie zdjąć z ognia. Alkohol w kuchni może być oczywiście wykorzystywany także do gotowania różnych potraw, na przykład można przygotować winne fondue, gotując kawałki mięsa na bazie z białego wina.

Ciasto i faworki

Pozostając w klimatach kuchennych należy wspomnieć o cieście. Dodanie wódki do kruchego ciasta powoduje, że zmniejsza się ilość potrzebnej do jego wyrobienia wody – a jak wiadomo ciasto kruche powinno zawierać jej jak najmniej. Z kolei spirytus można dodać do masy na faworki, co zapobiegnie nadmiernemu wchłanianiu się tłuszczu podczas smażenia.

Odświeżanie ubrań

Alkohol może być stosowany także poza kuchnią. Zdarza się, że ubranie nie pachnie świeżo, a niestety nie ma czasu na pranie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi wódka, która zabija powodujące nieprzyjemny zapach bakterie. Wystarczy delikatnie zrosić ubranie alkoholem, a następnie dobrze je przewietrzyć. Warto wcześniej sprawdzić czy dana rzecz nie przebarwia się pod jego wpływem.

Mycie okien

Wódka świetnie sprawdza się do mycia okien. Alkohol rozcieńczony z wodą z powodzeniem zastąpi tradycyjny płyn, a nawet może okazać się od niego lepszy. W przeciwieństwie do niektórych preparatów, wódka nie pozostawia smug.

Czyszczenie biżuterii

Element biżuterii składający się z jednego lub więcej metali szlachetnych, bądź posiadający kamienie szlachetne, takie jak diament czy szmaragd w bardzo prosty sposób można odnowić za pomocą alkoholu. Wystarczy zanurzyć biżuterię w wódce na pięć minut, a następnie opłukać ją w wodzie i dobrze osuszyć.

Zdejmowanie plastra

Zdejmowanie plastra z rany może być bardzo nieprzyjemne. Ból może zostać jednak złagodzony poprzez zastosowanie alkoholu, który rozpuszcza używany w plastrach klej. Wystarczy na chwilę przyłożyć do niego wacik nasączony alkoholem, aby bez problemu odszedł on od skóry.

Preparat do odżywiania kwiatów

Kwiaty po ścięciu wymagają włożenia ich do wody, aby nie uschły. Okazuje się, że jeśli do naczynia z wodą doda się odrobinę wódki i cukru to świeżość roślin dodatkowo ulegnie wydłużeniu.

Środek owadobójczy

Odstraszanie lub likwidowanie nieproszonych owadów może odbyć się bez użycia specjalnych preparatów chemicznych. W zamian można posłużyć się alkoholem poprzez rozpylenie go spryskiwaczem w odpowiednich miejscach. Mocny alkohol odstrasza, a nawet zabija niektóre owady.

Oparzenie meduzy

Osoby lubiące podróże i przygody mogą kiedyś mieć do czynienia z poparzeniem przez meduzę, co nie jest przyjemnym doświadczeniem. Wódka może posłużyć jako środek do dezynfekcji oraz zmniejszyć pieczenie w miejscu powstałej rany.