Baton Kit Kat, czyli smakowity wafelek oblany mleczną czekoladą, znają chyba wszyscy, znaleźć go możemy na praktycznie każdej sklepowej półce.

Niewielu jednak wie, ile ciekawostek kryje w sobie ten batonik – wymieniać można by długo: historia powstania, historia wyjątkowo skutecznego marketingu, różne rodzaje produkcji i na koniec przeróżne smaki, na jakie trafić można w różnych krajach świata.

I choć w Polsce KitKat ma wielu miłośników i niezaprzeczalnie stabilną pozycję na rynku to nie da się ukryć, że największymi fanami wafelka w czekoladzie są, bez wątpienia, Japończycy.

Wyjątkowy batonik z historią

Niewielu zdaje sobie sprawę, że z batonikiem KitKat do czynienia mogli mieć nawet nasi pradziadkowie. Ten, należący do Nestle, produkt został wyprodukowany po raz pierwszy w 1935 r., w Londynie, pod nazwą Chocolate Crisp Rowntree. Jego nowoczesna (znana i nam) nazwa Kitkat powstała w 1937 r. (i nie do końca wiadomo, jaka jest jej etymologia). Lata 30. XX. wieku były też momentem, w którym batonik zaczął pojawiać się w innych krajach[1], a dziś sprzedaje się go w ponad 70 krajach świata.

Co stoi za jego fenomenem? Nie jest to tylko kusząco chrupiący wafelek i rozpływająca się w ustach czekolada: na początku swojego istnienia KitKat był znacznie mniejszy niż typowe opakowania podobnych słodkości (tak – ongiś królowały jedynie duże i toporne tabliczki czekolady), w związku z czym był bardzo poręczny. Mieścił się w każdej kieszeni, a zatem zawsze można było go mieć przy sobie jako zapasową przekąskę. Jak widać to właśnie ten pragmatyzm sprawił, że KitKat szybko stał się ulubieńcem wielu[2].

W Polsce KitKat znany jest zarówno najmłodszym, jak i starszym i cieszy się sporą popularnością – w 2018 r. w rankingu ulubionych słodkich batoników Polaków zajął zaszczytne pierwsze miejsce[3]!

Przez cały okres bytowania KitKata w naszym kraju, przez polski rynek przewinęło się około 11 różnych smakowych rodzajów tego batona. Najczęściej spotykany i prawdopodobnie najbardziej lubiany jest klasyczny KitKat Chunky, będący po prostu tradycyjnym wafelkiem w czekoladzie. Pośród innych „polskich” smaków KitKata znajdziemy m.in. smak karmelowy (KitKat Senses lub Caramel), smak białej czekolady (KitKat White), smak cappuccino (KitKat Cappuccino), smak orzeszków ziemnych (KitKat Peanut Butter), batony z dodatkową warstwą wafli (Kit Kat 3Finger i 4 Finger) czy najnowsze propozycje marki – baton o smaku różowej czekolady (KitKat Ruby) oraz o smaku białej czekolady z zieloną herbatą (KitKat Green Tea Matcha)[4].

Zdaje się to być szeroką ofertą smakową? No to zajrzyjmy teraz do Japonii i przekonajmy się, czym jest prawdziwe „kitkatowe” szaleństwo!

KitKat w Japonii

Nasz batonik pojawił się w Kraju Kwitnącej Wiśni już w 1937 r.[5] – a więc równocześnie z utworzeniem jego nowoczesnej nazwy. A ta, dla powodzenia na rynku japońskim, miała olbrzymie znaczenie. Mianowicie, nazwa batonika przypomina wymowę japońskiego powiedzenia „kitto kattu”, czyli „na pewno mi się uda!”. Pracujący dla Nestle spece od marketingu szybko podchwycili temat i wykreowali KitKata na amulet szczęścia!

W Polsce KitKat stanowi raczej przekąskę, element drugiego śniadania, w Japonii jest akcesorium obowiązkowym podczas każdego sprawdzianu czy ważnego egzaminu! Kupują go nie tylko sami uczniowie czy studenci, ale także rodzice, rodzeństwo, ciocie czy zatroskani dziadkowie, pragnący tym samym wyrazić swoje wsparcie i życzenie powodzenia[6].

Kolejną rzeczą, wyróżniającą japońskie KitKaty jest ich produkcja, o wiele bardziej skrupulatna niż ta w europejskich czy polskich[7] zakładach Nestle. Japońska fabryka Nestle położona jest w Ibaraki, na wschodzie kraju, niedaleko od Tokio. Panują tam niezwykle rygorystyczne normy higieny (nawet odzież pracowników na wejściu poddawana jest działaniu specjalnego nawiewu, który ma za zadanie wydmuchać wszystkie niepożądane drobinki).

Co ciekawe, choć na całym świecie procesy produkcji KitKata różnią się od siebie, to niezależnie od tego, klasyczne odmiany batonika wszędzie mają ten sam wyśmienity smak[8].

No i nadszedł czas na najbardziej wyczekiwaną kwestię, czyli słynne smaki KitKata w Japonii! Jak już wspomnieliśmy, w Polsce mieliśmy ich łącznie około 11. A wiecie, ile jest w Japonii? Od 1937 r. KitKat wypuścił w Kraju Kwitnącej Wiśni ponad 350 smaków swoich batonów[9]! Brzmi niesamowicie, prawda? Trochę Was uspokoimy, gdyż w stałym obiegu znajduję się zaledwie (a może „aż”?) 100 rodzajów KitKata, przy czym wiele smaków w Japonii ma charakter sezonowy. Co ciekawe, istnieją też pewne japońskie KitKaty regionalne (prawdopodobnie około 15), które kupić można jedynie w określonych miastach lub regionach. Są to:

 • Smak „narodowy” Japonia - Sake Masuizumi i Sernik truskawkowy (sprzedawane w charakterystycznym opakowaniu w kształcie góry Fidżi)
 • Okinawa– Fioletowy słodki ziemniak
 • Kiushu – Truskawka Amaou
 • Hiroszima – Momiji Manju (ciastko w kształcie liścia klonu)
 • Kobe– Pudding z Kobe
 • Kioto– Itohkyuemon Uji Matcha i Palona herbata Itohkyuemon
 • Tokai– Kanapka z pastą azuki (ze słodkiej fasoli)
 • Shizuoka i Kanto– Wasabi
 • Jokohama– Sernik z truskawką
 • Tokio – Banan i rodzynki rumowe
 • Tochigi -Truskawki Otome
 • Shinshu– Jabłko[10].

W całym kraju można też dostać masę innych, niekiedy bardzo oryginalnych, smakowych wersji KitKata.

Bez trudu kupimy batonik o smaku każdego rodzaju japońskiej herbaty, popularne są też (dość lubiane przez zagranicznych turystów) wszelkie owocowe wersje batonika (kiwi, jabłko, zimowa truskawka, banan, ananas, borówka amerykańska), choć niektóre dość udziwnione – na przykład arbuz z solą.

Pośród jeszcze bardziej ekstrawaganckich (i chyba niezliczonych) smaków znajdziemy wasabi, słodką zupę fasolową Oshiruko, pieczoną kukurydzę z Hokkaido, owoce morza[10], kandyzowane oraz pieczone ziemniaki, syrop klonowy, dynię, kasztany, ocet jabłkowy, francuską sól, piwo imbirowe czy wino (to ostatnie wydawane jest jako edycja limitowana w eleganckich opakowaniach „Kit Kat Chocolatier Wine”[11].

Oryginalne i często zaskakujące smaki japońskich KitKatów stały się słynne na całym świecie i często to właśnie batonik KitKat stanowi pamiątkę z podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni lub przywożony stamtąd upominek dla krewnych lub znajomych! A czy Wy odważylibyście się spróbować któregoś z nietypowych smaków?

Co ciekawe, to właśnie Polacy wykazują sporą ciekawość pod kątem intrygujących i nietypowych smaków KitKata. Efektem tej ciekawości było wprowadzenie w 2018 r. nowych smaków (Zielona Herbata i Czekolada Ruby), które „przywędrowały” do Polski właśnie z Japonii.

 

Chcesz złożyć zamówienie na batony KitKat lub inne słodycze? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy najlepszą ofertę na rynku specjalnie dla Ciebie!

 

[1] Skąd wzięły się nazwy najpopularniejszych batoników, Food and People, źródło: http://www.foodandpeople.pl/skad-sie-wziely-nazwy-najpopularniejszych-batonikow_ebhh.a

[2] Jak powstaje kultowy batonik? Produkcja KitKat w Japonii, Have a Zen Break, źródło: http://haveazenbreak.wp.pl/jak-powstaje-kultowy-batonik-produkcja-kitkat-w-japonii

[3] E. Bukowiecka-Janik, Baton dostępny w każdym kiosku na szczycie rankingu najlepszych czekoladowych przekąsek, Kuchnia WP.PL, źródło: https://kuchnia.wp.pl/baton-dostepny-w-kazdym-kiosku-na-szczycie-rankingu-najlepszych-czekoladowych-przekasek-tez-go-kochacie-6223823531177601a

[4] Kit Kat, Wikipedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kit_Kat

[5] Skąd wzięły się nazwy najpopularniejszych batoników, Food and People, źródło: http://www.foodandpeople.pl/skad-sie-wziely-nazwy-najpopularniejszych-batonikow_ebhh.a

[6] N. Grębowicz-Kamińska, Japońskie Kit Katy: jak z batona zrobić amulet szczęścia, Miss Gaijin, źródło: https://miss-gaijin.pl/japonskie-kit-katy-jak-z-batona-zrobic-amulet-szczescia/

[7] Koncern zdecydował – słynne wafle od Nestle będą produkowane w Polsce, Biznes Wprost, źródło: https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10052386/koncern-zdecydowal-slynne-wafle-od-nestle-beda-produkowane-w-polsce.html

[8] Jak powstaje kultowy batonik? Produkcja KitKat w Japonii, Have a Zen Break, źródło: http://haveazenbreak.wp.pl/jak-powstaje-kultowy-batonik-produkcja-kitkat-w-japonii

[9] N. Grębowicz-Kamińska, Japońskie Kit Katy: jak z batona zrobić amulet szczęścia, Miss Gaijin, źródło: https://miss-gaijin.pl/japonskie-kit-katy-jak-z-batona-zrobic-amulet-szczescia/

[10] Ibid.

[11] M. Maruszczak, 14 najdziwniejszych Kit Katów, Gadżetomania, źródło: https://gadzetomania.pl/16305,14-najdziwniejszych-kit-katow,all