Eksport żywności jest ważnym elementem światowej gospodarki, a Europa jest jednym z kluczowych regionów, który odgrywa znaczącą rolę w międzynarodowym handlu żywnością. Eksporterzy żywności w Europie mają wiele korzyści, ale również stają w obliczu różnych wyzwań. W tym artykule omówimy zarówno korzyści, jak i wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć eksporterzy żywności w Europie.

Korzyści dla eksporterów żywności

Europejscy eksporterzy produktów spożywczych mogą skorzystać z licznych szans i możliwości, jakie daje im ich geopolityczne położenie. Pośród najważniejszych korzyści danych europejskim producentom i eksporterom z pewnością wymienić można duży rynek zbytu [1]. Europa to ogromny rynek konsumencki, który oferuje ogromne możliwości dla eksporterów żywności. Zróżnicowanie kulturowe i gusty kulinarne [2] otwierają drzwi do różnorodnych produktów spożywczych. Eksporterzy mogą dotrzeć do szerokiego grona klientów o różnych preferencjach żywieniowych. Europejczycy są ciekawi nowych produktów spożywczych, a zróżnicowanie kulturowe na – relatywnie niewielkim – obszarze Europy pozwala na stosunkowo łatwe sięganie po żywność produkowaną w innym zakątku Starego Kontynentu.

Nie bez znaczenia jest ujednolicona, wysoka jakość i standardy produkcji żywności w Unii Europejskiej. Nie da się ukryć, że na tle światowym europejski rynek żywności ma rygorystyczne standardy jakościowe i bezpieczeństwa żywnościowego [3]. Eksporterzy, którzy spełniają te wymogi, zyskują zaufanie konsumentów. Wysoka jakość produktów spożywczych i skrupulatne procedury kontrolne są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku europejskim. Handel żywnością w Unii Europejskiej jest łatwiejszy dla producentów i eksporterów z państw członkowskich UE, gdyż „u siebie” również muszą spełniać wszystkie te rygorystyczne normy. Trudniejsze zadanie mają handlowcy spoza Unii Europejskiej, którzy czasami muszą dostosować się do wyśrubowanych europejskich norm.

Z pewnością dodatkową korzyścią dla europejskich producentów żywności są programy wsparcia: Unia Europejska oferuje różnorodne programy wsparcia dla eksporterów żywności, które mają na celu promowanie eksportu i ułatwienie dostępu do rynków zagranicznych. To obejmuje pomoc finansową, szkolenia, doradztwo eksperckie i promocję handlu zagranicznego [4].

Kolejną istotną korzyścią dla europejskich eksporterów żywności jest rozbudowana europejska sieć transportowo-logistyczna. Transport hurtowy w Europie możliwy jest drogą lądową, kolejową, morską i lotniczą. Dobra komunikacja (w dodatku pozwalająca na wybranie alternatywnych środków transportu) oraz infrastruktura transportowa pozwala na obniżenie kosztów przewozu żywności oraz na stosunkowo szybkie dostarczenie jej z magazynu hurtownika do klienta docelowego [3].

Wyzwania dla eksporterów żywności

Mimo wielu korzyści, które dają europejskim hurtownikom spore możliwości rozwoju handlu i eksportu produktów, nie brakuje czynników, które stanowią dla nich pewne wyzwanie. Mimo ujednoliconej polityki unijnej, handlowcy muszą bacznie zwracać uwagę na regulacje i przepisy. Europejski rynek żywności jest znany z bardzo surowych przepisów i regulacji dotyczących importu i sprzedaży żywności. Eksporterzy muszą zapoznać się z tymi wymogami i spełniać je, co może być czasochłonne i kosztowne. Konieczność dostosowywania się do różnych norm w poszczególnych krajach europejskich może stanowić wyzwanie dla eksporterów.

Kolejnym wyzwaniem dla unijnych handlowców jest spora konkurencja. Europejski rynek żywności jest wyjątkowo konkurencyjny. Eksporterzy muszą konkurować nie tylko z lokalnymi producentami, ale także z innymi międzynarodowymi firmami. Konieczne jest wypracowanie unikalnej strategii marketingowej, aby wyróżnić się na tle konkurencji i przekonać konsumentów do wyboru ich produktów.

Stan produkcji żywności w Europie

Stan produkcji żywności w Europie jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak warunki klimatyczne, rolnictwo, infrastruktura, polityka rolna i preferencje konsumenckie. Należy brać pod uwagę, że Europa to kontynent mocno zróżnicowany, zarówno pod kątem warunków uprawy (klimatu), kultury rolnej, jak i czynników ekonomicznych.

Biorąc pod uwagę potencjał produkcji żywności, Europa jest bardzo zróżnicowana pod względem rolnictwa i upraw. W niektórych krajach, takich jak Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, dominuje rolnictwo konwencjonalne, które obejmuje uprawy zbóż, owoców, warzyw, roślin oleistych i hodowlę zwierząt [5]. Jednak w niektórych regionach, takich jak kraje skandynawskie i Holandia, znaczącą rolę odgrywa rolnictwo intensywne, w tym produkcja mleka, mięsa i uprawy szklarniowe [6]. Ponadto, w niektórych krajach rolnictwo ekologiczne i lokalne staje się coraz bardziej popularne, ze względu na rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia i środowiskiem.

Również zwierząt odgrywa ważną rolę w europejskim sektorze żywności. Bydło, świnie, drób i owce są głównymi gatunkami hodowlanymi. Hodowla zwierząt jest prowadzona zarówno na dużych fermach przemysłowych, jak i na mniejszych gospodarstwach rodzinnym. W ostatnich latach wzrasta także zainteresowanie produkcją zwierząt hodowlanych zgodnie z zasadami dobrostanu zwierząt, a także ekologiczną hodowlą.

W Europie dobrze rozwinięte zostało także przetwórstwo żywności. Przemysł spożywczy obejmuje wiele gałęzi przemysłu, takich jak przetwórstwo mięsa, mleka, ryb, zboża, owoców, warzyw i napojów. W Europie znajdują się duże zakłady przemysłowe oraz mniejsze, rodzinne firmy produkcyjne, które specjalizują się w tradycyjnych produktach regionalnych. Przemysł spożywczy stawia nacisk na jakość, bezpieczeństwo żywności oraz innowacje w dziedzinie produktów i technologii.

Szanse na rozwój handlu europejskich eksporterów żywności w perspektywie światowej

Europejscy eksporterzy żywności mają obiecujące szanse na rozwój handlu w perspektywie światowej. Oto kilka czynników, które przyczyniają się do tych szans:

  • Wysoka jakość i reputacja: Europejska żywność cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie ze względu na wysoką jakość, bezpieczeństwo i tradycję. Eksporterzy żywności z Europy mają dobrą reputację jako dostawcy produktów najwyższej jakości, co stanowi solidną podstawę do rozwijania handlu zagranicznego.
  • Różnorodność produktów: Europa jest znana z bogactwa różnorodnych produktów spożywczych, które cieszą się popytem na światowych rynkach. Obejmuje to takie produkty jak sery, wina, oliwa z oliwek, szynki, czekolada, ciasta, wędliny i wiele innych. Różnorodność kulinarna w Europie sprawia, że eksporterzy mają szeroki wachlarz produktów, które mogą zaoferować na międzynarodowych rynkach.
  • Znaczenie zdrowego odżywiania: Światowy trend ku zdrowemu stylowi życia i zwiększonemu zainteresowaniu zdrową żywnością otwiera nowe możliwości dla eksporterów żywności z Europy [7]. Produkty ekologiczne, organiczne, naturalne i lokalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem na światowych rynkach, a europejska produkcja często spełnia te wymagania.
  • Różnorodność kulturowa: Europa to kontynent o różnorodnych kulturach i gustach kulinarnych. Eksporterzy żywności z Europy mogą dostosować swoje produkty do różnych preferencji i smaków konsumentów na całym świecie. Dzięki temu mają możliwość eksportu swoich produktów do różnych rynków i docierania do różnych grup odbiorców.
  • Wsparcie rządowe i unijne: Rządy europejskie i Unia Europejska oferują różne programy wsparcia dla eksporterów żywności, takie jak dotacje, szkolenia, promocja handlu zagranicznego i ułatwienia eksportowe. To pomaga eksporterom rozwijać swoje działania na międzynarodowych rynkach i konkurować skuteczniej.

Jednakże, wraz z szansami, istnieją również pewne wyzwania dla europejskich eksporterów żywności. Są to między innymi konkurencja na światowych rynkach, regulacje i przepisy dotyczące importu i eksportu żywności, zmienne trendy konsumenckie oraz kwestie związane z logistyką i transportem. Ważne jest, aby eksporterzy byli świadomi tych wyzwań i dobrze przygotowani, aby skutecznie rozwijać swoje działania na arenie międzynarodowej.

 

Źródła:

[1] https://www.statista.com/outlook/cmo/food/europe

[2] https://www.pkt.pl/artykul/kalejdoskop-kultur-kulinarnych-czyli-kuchnia-europejska-2342

[3] https://european-union.europa.eu/priorities-and-actions/actions-topic/food-safety_pl

[4] https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001054

[5] https://agrohandel.com.pl/rolnictwo-konwencjonalne-a-uprawy-ekologiczne/ 

[6] https://www.money.pl/gospodarka/holandia-zniweluje-niedobor-warzyw-w-europie-szklarnie-znow-beda-pracowac-pelna-para-6873604415158976a.html

[7] https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/zdrowe-odzywianie-coraz-silniejszym-trendem-w-polsce