Wiele się słyszy „o dobrym winie”, tymczasem nie zawsze mamy pojęcie o jego różnych rodzajach oraz o tym, co tak naprawdę wpływa na smak tego starego i szlachetnego trunku. Czynników jest naprawdę sporo!

Cóż – o winie pisać by można całe epopeje i rozprawy naukowe (istnieje nawet specjalna dziedzina naukowa o winach – enologia[1]). My postaramy się jednak w pigułce zaznajomić Was z tym, dlaczego dane wino smakuje tak, a nie inaczej. Zapraszamy do lektury.

Rodzaj wina

Najbardziej podstawową sprawą jest sam rodzaj wina i jego kolor. Rozróżniamy przede wszystkim wina czerwone, białe i różowe (pośrednie). Każdy z tych typów może się z kolei podzielić na wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie (deserowe). O tym podziale decyduje ilość zawartego w trunku cukru.

Odmiana winorośli

To, z jakiego gatunku winogron produkowane jest wino, ma kluczowy wpływ na jego finalny smak. A każdy gatunek i rodzaj winogron będzie się różnić smakiem i aromatem. Nie mówiąc już o winach produkowanych z mieszanek różnych gatunków owoców (tzw. kupaż). Najpopularniejsze gatunki winogron wykorzystywane do produkcji wina czerwonego to chociażby Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Pinot Noir, a białego – Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling[2].

Oczywiście, odmian i gatunków winorośli jest całe mnóstwo. Najwięksi smakosze wina lubują się w poszukiwaniu nietuzinkowych, lokalnych gatunków i szczepów, z których produkuje się wyjątkowe wina.

Pogoda, czyli mikroklimat

Pogoda jest kolejnym, kluczowym czynnikiem wpływającym na smak wina. Nie bez powodu najlepsze winnice zlokalizowane są w miejscach o łagodnym i ciepłym klimacie. Idealna temperatura dla wina nie powinna być ani zbyt wysoka (gdyż owoce staną się zbyt słodkie), ani zbyt niska (winogrona nie zdążą wówczas dojrzeć). Odpowiednia powinna być także ilość słonecznych dni – zwłaszcza w okresie wegetacji rośliny.

Jeżeli amplituda temperatur między dniem a nocą jest znaczna, wino (zwłaszcza białe) może mieć bardziej kwaskowaty smak. W regionach, w których temperatura nie jest zbyt wysoka, a dni słonecznych jest mało, wino może mieć mało cukru i dużą kwasowość. Obecnie coraz więcej winnic pojawia się w północnych regionach Europy, niemniej jednak produkowane tam wino smakuje inaczej niż to z południa Włoch, Francji czy Mołdawii.

Te same szczepy winorośli hodowane na różnych glebach będą dawać wino o innym smaku. Przykładem może być chorwacki szczep Plavac Mali, dający wino o tej samej nazwie oraz drugie wino o nazwie Dingac. Do produkcji obydwu wykorzystuje się winogrona rodzaju Plavac Mali, które rosną wyłącznie na półwyspie Peljesac. Wina „Plavac Mali” pochodzą jednak z winogron rosnących na płaskim terenie, a „Dingac” robi się z winogron rosnących na stromym wzgórzu nad brzegiem morza. To drugie posiada znacznie bardziej intensywny smak.

Ilość wody

W okresie wzrostu i dojrzewania winogron istotna jest także ilość wody – czyli opady deszczu. Według znawców powinien on wynosić 450-500 mm rocznie. Ułatwia to głębokie ukorzenienie pnączy i poprawę stanu owoców, gdyż sięgają one po więcej składników mineralnych znajdujących się w glebie. Zbyt duży opad może znów powodować przesłodzenie winorośli.

Okres i metoda zbiorów

Na smak wina wpływ ma nie tylko pogoda i opady, ale także moment zbioru winogron i metoda zbierania. Najlepiej, jeżeli winogrona są zbierane delikatnie, ręcznie[3]. Dlatego co roku na jesień w winnicach pracuje większa ilość osób, pracujących przy zbiorach.

Metoda produkcji i leżakowania

Sama metoda produkcji i to, w jaki sposób wino dojrzewa ma finalny wpływ na smak trunku. Metody mogą być nowoczesne lub tradycyjne, co wpływa na finalny rezultat. Nie bez znaczenia jest samo dojrzewanie wina: to, jak długo trwa (nie bez powodu mówi się, że wino im starsze, tym lepsze) oraz w jaki sposób przebiega. Jeżeli wino leżakuje w drewnianych beczkach to wpływ na jego smak będzie miał typ oraz wiek wykorzystanego drewna!

Wino przechowuje się przez okres co najmniej kilku miesięcy. Tyle minimalnie potrzeba, aby nabrało właściwego smaku i aromatu. Ważna jest odpowiednia temperatura, która powinna być stabilna i wynosić od 5 do 15 stopni Celsjusza[4]. Dlatego właśnie wino najczęściej leżakowane jest w piwnicach.

 

Zaciekawił Cię temat wina? Jeśli chcesz złożyć zamówienie na alkohol, skontaktuj się z nami! Przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę!

 

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wino

[2] https://www.topnaj.pl/najlepsze-rodzaje-win/

[3] https://winnicalidla.pl/blog/od-czego-zalezy-smak-wina.html

[4] https://www.lubimywino.pl/akademia-wina/technologia-wina/