Sylwester, Boże Narodzenie, Wigilia, urodziny czy imieniny to najpopularniejsze na całym świecie święta, których celebrowanie jest w Polsce istotnym aspektem kultury. Wtórują im różne zwyczaje, między innymi spożywanie wysokoprocentowych trunków. Gdy na naszych stołach pojawiają się nie tylko alkohol, ale również dania i przekąski, niemal zawsze towarzyszą im napoje gazowane.

Polacy spożywają ogromne ilości tych płynów. Dla wielu osób są one nieodłącznym elementem tzw. kultury picia. Skoro zajmują one tak mocną pozycję w naszej diecie warto zadać sobie pytanie: Co zawierają najpopularniejsze napoje gazowane?

Poświęć chwilę na niniejszy artykuł i sprawdź co pijesz!

Napoje typu cola

Chociaż istnieją różne upodobania dotyczące tego, jaki napój najlepiej smakuje z konkretnym alkoholem, to jednak każdy przyzna, że jednym z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych płynów są produkty typu cola. Dla przykładu, w roku 2002, w krajach Europy Centralnej do których należy Polska, zanotowano 4,581 milionów litrów sprzedanej coli wiodącej marki Coca-Cola. Z kolei wszystkich napojów gazowanych sprzedano aż 7,960 milionów litrów. Z powyższych statystyk można wywnioskować, że dystrybucja samej Coca-Coli to ponad 50% całości.

Jeśli do tego faktu dodamy, że oprócz wspomnianej marki, na rynku jest jeszcze wiele napojów tego typu od innych producentów, wniosek narzuca się sam: tego rodzaju produkt jest zdecydowanym faworytem konsumentów. Co zawiera ten prawdziwy „król bąbelków”? Przede wszystkim puste kalorie! Mowa tu o dużych ilościach cukru i karmelu, które chociaż nie są odżywcze, to jednak dostarczają organizmowi dużo energii. Oprócz powyższych, na etykiecie znajdziemy także kwas fosforowy, kofeinę i aromaty. Popularność napojów typu cola nie wynika więc z ich właściwości zdrowotnych, ale przede wszystkim smakowych.

Cytrusowe napoje gazowane

Na podium popularnych napojów gazowanych, zaraz obok coli, stoją te o smaku cytrusowym. Wśród wiodących na rynku smaków przodują pomarańczowe, cytrynowe i grejpfrutowe. Z tych pierwszych wyłonić można takie produkty jak Mirinda, Fanta czy Orangina.

Dużą zaletą wspomnianych płynów jest fakt, że w ich skład wchodzi prawdziwy sok pomarańczowy. Wprawdzie jest on w formie zagęszczonej, ale na tle składu innych rodzajów napojów gazowanych, stanowi duży atut pomarańczowych „bąbelków”. W przypadku cytrynowych produktów z dwutlenkiem węgla sytuacja wygląda podobnie. Z tą różnicą, że niektóre marki mogą nie uraczyć nas już sokiem, a jedynie samym kwasem cytrynowym i substancjami aromatyzującymi.

Cukier, cukier i jeszcze raz cukier

Jak już wspomniano, gdy na stole pojawia się alkohol, niemal zawsze towarzyszą mu napoje gazowane. Trudno więc sobie wyobrazić, aby nasze ulubione płyny „bąbelkowe” nie były słodkie. W dużej mierze to właśnie cukier uśmierza srogi posmak alkoholu. Trzeba przyznać, że konsumenci po prostu uwielbiają ich słodki smak.

Niestety, ilość cukru w popularnych ulubieńcach potrafi sięgać zenitu, co jak jest powszechnie wiadome; nie wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Dla przykładu, puszka coli to średnio 2-3 łyżki stołowe cukru. Pomyśl, ile puszek jesteś w stanie wypić na rodzinnej imprezie, czy podczas spędzania czasu z przyjaciółmi? Chociaż coraz częściej wspomina się o tym fakcie w środkach masowego przekazu, to jednak popularność takich napojów nie ulega znaczącej zmianie. Trudno wyobrazić sobie na przykład święta, bez uroczej ciężarówki Coca-Coli.

Napoje gazowane to nieodłączna część naszej kultury i nie zapowiada się, aby miało to ulec zmianie.