Uzależnienie to poważne zaburzenie zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Charakteryzuje się koniecznością ciągłego użycia danej substancji, nawet jeśli ta wpływa na organizm człowieka negatywnie. Wbrew powszechnej opinii, można się uzależnić praktycznie od wszystkiego – nie tylko alkoholu, narkotyków czy leków.

W XXI coraz częściej mówi się o specyficznym nałogu jakim jest uzależnienie od napojów gazowanych. Na samym wstępie należy podkreślić, że zaburzenie to nie zostało oficjalnie zdefiniowane, a co za tym idzie, nie wlicza się w poczet znanych, konwencjonalnych chorób. Nadal jednak uzależnienie to budzi wiele kontrowersji wśród naukowców i jest poddawane licznym badaniom.

Definicja uzależnienia od napojów gazowanych

Uzależnienie od napojów gazowanych można przyjąć za element uzależnienia od jedzenia. Do celów niniejszego artykułu zdefiniujemy je jako picie nadmiernych ilości napojów gazowanych, bez możliwości samodzielnego rzucenia czy chociażby ograniczenia ich spożycia – nawet z chwilą wystąpienia negatywnych skutków. Dolegliwość ta ma wiele cech wspólnych z uzależnieniem od narkotyków.

Co warunkuje uzależnienie od napojów gazowanych

Większość napojów gazowanych posiada pewne – stosunkowo łatwo dostępne na całym świecie – substancje potencjalnie uzależniające. Mowa o kofeinie oraz cukrze, a także sztucznych dodatkach słodzących. Niebezpieczny może również być sód.

Sporadyczne picie wszelkiego rodzaju rozwiązań z gazem nie powoduje większych problemów natury zdrowotnej. Uzależnienie się od najpopularniejszych przysmaków nie jest jednak takie trudne, jak mogłoby się wydawać; wystarczy spożywać je co najmniej raz dziennie. Już pozornie niegroźne 250ml ulubionego napoju, spożywane 7 dni w tygodniu może doprowadzić do uzależnienia.

Objawy uzależnienia od napojów gazowanych

Objawy uzależnienia od napojów gazowanych pojawiają się po dłuższym, regularnym czasie przyjmowania danej substancji. Ciężko oszacować dokładną ilość dni w tym zakresie, gdyż wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań danej jednostki. Jednej osobie wystarczy miesiąc codziennego spożywania ulubionego napoju, innej natomiast pół roku. Problem zaczyna się wraz z pojawieniem silnego pragnienia, które zaspokoić może jedynie ten jeden produkt. Z czasem osoba uzależniona odczuwa mentalne zaabsorbowanie piciem, aż w końcu nie jest zdolna do ograniczenia jego przyjmowania.

Skutki uboczne uzależnienia od napojów gazowanych

Duże spożycie napojów gazowanych zwykle prowadzi do szybkiego zwiększenia masy ciała, jednak szklanka standardowego soku z gazem zawiera około 100 kalorii – butelka natomiast ponad 500. Nadprogramowe kilogramy zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 oraz chorób serca. Wśród skutków ubocznych omawianego uzależnienia nie sposób nie wspomnieć o niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby czy problemach z zębami.

Uzależnienie od napojów gazowanych – ze względu na swoją naturę – leczy się przy pomocy psychologa, psychiatry bądź psychoterapeuty. W skrajnych przypadkach niezbędne jest odizolowanie osoby chorej poprzez zamknięcie jej w specjalnym ośrodku.