Wódka z napojem energetycznym jest bardzo popularnym drinkiem: pijemy go nie tylko w domu, ale także w barach, pubach czy na domówkach (zwłaszcza studenckich). Do konsumpcji zachęca „zastrzyk energii” i smak. Niestety, mieszanka ta posiada wiele skutków ubocznych i nie bez powodu nazywana jest przez naukowców „wybuchową”.

Skąd w ogóle taka popularność?

Skąd wzięła się popularność „mixu” wódki z energetykiem, skoro istnieje wiele innych, oryginalnych i całkiem smacznych drinków? Wiele osób przekonuje połączenie walorów smakowych (energetyk skutecznie łagodzi w ustach gorzki posmak wódki), motywacją jest także chęć dodania sobie energii – zwłaszcza, gdy imprezowicz ma za sobą ciężki dzień, a godziny zabawy przeciągają się do późna. W mniemaniu wielu osób wspomniany drink ma zapewnić energię do imprezowania do białego rana[1].

Zabójcza mieszanka

Niestety, niewielu zdaje sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie ze sobą spożycie wspomnianego drinku, choć lekarze biją na alarm. Przede wszystkim, mieszanie napojów energetycznych z wódką ma bardzo niekorzystny wpływ dla serca i układu krążenia. Zwiększa pobudliwość serca, a co za tym idzie: może dojść do zaburzeń rytmu, migotania przedsionków czy częstoskurczów. Mix wódki z energetykiem „wypłukuje” z organizmu także potas i magnez (pierwiastki kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia) na tyle, że mocno zwiększa się ryzyko powikłań zatorowych[2].

Arytmia to nie wszystko

Dysfunkcja układu krążenia to jednak nie jedyny potencjalny skutek spożycia wódki z napojem energetycznym. Jak wykazały badania, wypicie większej ilości takiego drinka może dać podobny efekt jak przedawkowanie amfetaminy! U ludzi zaobserwowano zawroty głowy, drgawki, nadmierne pobudzenie, agresję oraz napady psychozy[3]!

Co więcej, zawarta w energetyku tauryna sprawia, że alkohol wchłaniany jest wolniej, co często skutkuje tym, że imprezowicz wypija go więcej. W końcu jednak ilość alkoholu we krwi się kumuluje, a jak wiadomo – w nadmiernej ilości może to doprowadzić do nieszczęścia. Niestety, znane są w medycynie śmiertelne przypadki będące skutkiem spożycia wódki z energetykami.

Eksperyment na rybach

Skutki spożycia wódki z napojem energetycznym zainteresowały doktora Matta Parkera z Uniwersytetu w Portsmouth. Przeprowadził on eksperyment na rybach. Podzielił zwierzęta na kilka grup: jedna pływała w czystej wodzie, inna w wodzie za alkoholem, jeszcze inna w wodzie z tauryną, a ostatnia – w mieszance wszystkich (czyli takim właśnie drinku).

Ryby z ostatniej grupy stawały się nie tylko pobudzone, ale bardziej skłonne od ryzykownych zachowań (śmiałe zbliżanie się do drapieżnika) oraz traciły zdolność sprawnego porozumiewania się między sobą. Zdaniem naukowca, podobne reakcje mogą występować także u ludzi[4].

Losu lepiej nie kusić

Co prawda, dla zdrowego człowieka jeden drink „z wódki i energetyka” nie powinien być niebezpieczny, niemniej jednak, będąc świadomym ewentualnych konsekwencji – lepiej nie kusić losu i zarówno wódkę, jak i napoje energetyczne spożywać nie tylko w rozsądnych ilościach, ale i osobno.

 

Chcesz złożyć zamówienie na wódkę lub inne napoje? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku.

 

[1] https://zywienie.abczdrowie.pl/wodka-plus-energetyk-mieszanka-zabojczo-niebezpieczna

[2] Ibid.

[3] https://www.papilot.pl/zdrowie/odzywianie/14248/napoj-energetyczny-alkohol-mieszanka-wybuchowa-moze-in

[4] https://www.logo24.pl/Logo24/7,110989,23797134,dlaczego-picie-wodki-z-energetykiem-to-kiepski-pomysl.html?disableRedirects=true