Żywność liofilizowana to termin, który w ostatnim czasie zaczął pojawiać się coraz częściej. I choć tytułowe „liofile” stają się coraz popularniejsze, to wiele osób wciąż nie wie, czym ta żywność jest i odnosi się do niej z dozą nieufności. „Liofilizacja” kojarzy się z procesem przetwarzania produktu, a przecież żywności przetworzonej staramy się unikać. Niemniej jednak, w przypadku liofilizacji sprawa wygląda trochę inaczej.

Zdrowa żywność przetworzona

Liofilizacja jest dość wyjątkową metodą konserwacji żywności. Polega ona na suszeniu po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia. W wyniku zakończonego procesu liofilizacji żywność pozbawiona jest sporej ilości wody – od 70% do 96%. Dzięki temu powstrzymuje się rozwój mikroorganizmów oraz znacząco spowalnia procesy enzymatyczne. Żywność liofilizowana jest niezwykle lekka i posiada bardzo długi termin przydatności spożycia[1].

Inną ogromną zaletą procesu liofilizacji jest to, że żywność ta zachowuje naturalny smak, aromat, wygląd oraz wartość odżywczą! I to bez użycia konserwantów, dzięki czemu liofilizaty mogą być bez obaw spożywane nawet przez osoby o wrażliwym układzie pokarmowym[2].

Wojna i podbój kosmosu, czyli historia liofilizacji

Proces liofilizacji zastosowano po raz pierwszy na masową skalę w USA podczas II wojny światowej. Przy czym „materiałem obróbki” nie była wówczas żywność, a osocze krwi. Pozbawienie jej wody ułatwiało transport na obszary objęte działaniami wojennymi. Po wojnie liofilizacja musiała chwile poczekać na swoje kolejne masowe zastosowanie. Dopiero w latach 60. XX w. zaczęto jej używać do konserwacji żywności dla astronautów i kosmonautów. Nie tylko długi termin przydatności do spożycia był tu zaletą – dzięki zmniejszeniu masy transportowanej żywności podczas jednej misji można było zaoszczędzić od 4 do 6 mln dolarów! Bowiem wyniesienie 1 kilograma ładunku na orbitę to koszt około 40-60 tys. „zielonych”[1].

Liofilizacja obecnie

Przez długi czas liofilizacja była procesem dość kosztownym. Obecnie jednak się to zmieniło, przez co możemy coraz częściej znaleźć produkty liofilizowane pośród ogólnie dostępnej żywności. Szczególnie zawładnęły one rynkiem sportowym. Liofilizaty znacznie ułatwiają życie osobom podróżującym (zwłaszcza pieszo), a także himalaistom, górołazom, wspinaczom, kajakarzom i innym[3]. Lekkie, smaczne i pożywne pożywienie jest w ich przypadku „strzałem w dziesiątkę”. Liofilizacji poddać można bowiem nie tylko pojedyncze produkty, ale i całe dania. Po zalaniu ich wodą i odczekaniu kilku minut można cieszyć się pełnowartościowym posiłkiem.

Produkty liofilizowane coraz częściej pojawiają się także w naszych domach. Jedną z odmian kaw rozpuszczalnych jest właśnie kawa liofilizowana[4]. Procesowi liofilizacji coraz częściej poddaje się warzywa (np. marchew, seler, por), owoce (m.in. żurawinę, maliny, wiśnie, jabłka czy śliwki), mięso oraz wędliny, zioła czy grzyby. Owoce liofilizowane stanowią częsty dodatek do musli czy innych płatków śniadaniowych, z kolei liofilizowane zioła czy warzywa to doskonały dodatek do sosów czy bulionów. Liofilizowane zupy stanowią zdrową alternatywę dla „zupek w proszku”, procesowi liofilizacji poddaje się także gotowe sosy do spaghetti lub nawet całe dania makaronowe[2]! Liofilizowane batony owocowe można coraz częściej spotkać nawet w osiedlowych sklepach – stanowią one smaczną, niskokaloryczną i zdrową przekąskę!

Jedzenie liofilizowane czy suszone?

Niektórzy tradycjonaliści są zwolennikami tradycyjnej żywności suszonej, która stanowi pewną naturalną alternatywę dla żywności liofilizowanej. Produkty suszone mają jednak pewną wadę: proces ich przygotowania trwa znacznie dłużej. Niekiedy w przypadku żywności suszonej trzeba do niej dodać wody kilka lub kilkanaście godzin przed spożyciem[5]. W przypadku liofilizatów wystarczy czas od 5 do 10 minut, co ma ogromne znaczenie – zwłaszcza podczas biwakowania.

Liofilizacja to proces znany od wielu lat, niemniej jednak dopiero teraz staje się coraz bardziej popularny. Jak widać, jest to jeden z „dobrych” wynalazków, a liofilizowanej żywności nie trzeba się obawiać!

 

Chcesz złożyć zamówienie na produkty spożywcze? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy specjalnie dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywno%C5%9B%C4%87_liofilizowana

[2] https://wylecz.to/diety/zywnosc-liofilizowana-czy-jedzenie-liofilizowane-jest-zdrowe/

[3] https://8a.pl/8academy/zywnosc-liofilizowana/

[4] https://dietetycy.org.pl/kawa-liofilizowana-zdrowie/

[5] http://konkursvegeta.pl/zywnosc-liofilizowana-czy-suszona/