Coś niezwykłego jest we włoskiej kuchni, gdyż podbiła ona świat. Popularna „pasta”, czyli makaron oblany smakowitym sosem to danie, które zjeść możemy praktycznie wszędzie – w każdym kraju świata.

Często gości też ono na naszych stołach. W Polsce przyjęła się zwyczajowa nazwa „spaghetti”, choć we Włoszech nie oznacza ona dania w ogóle, ale określa typ makaronu, z jakiego danie jest przygotowywane (długie nitki przypominające sznurek).

Szybkie życie, szybkie gotowanie

Na popularność wspomnianego dania z pewnością wpływ łatwość i szybkość jego przygotowania. W końcu wystarczy ugotować makaron, przygotować sos, wymieszać i można delektować się całkiem smacznym sycącym posiłkiem.

Dzisiejszy świat pędzi jednak coraz bardziej i niekiedy czasu brakuje nawet na przygotowanie domowego sosu do makaronu. Jak to mawiają, potrzeba jest matką wynalazku – i tutaj technologia żywności wyszła społecznym potrzebom naprzeciw. Ratunkiem dla zapracowanych są sosy do spaghetti w proszku, typu instant, które pozwalają w kilka minut wyczarować aromatyczny sos do makaronu!

Czym są te sosy?

Sproszkowane produkty typu „instant” mają swoich stałych przeciwników i zwolenników. Przeciwnicy nierzadko zarzucają im wysoce przetworzony charakter, czy obecność nie do końca zdrowych elementów w składzie – takich jak olej palmowy[1]. Czy sproszkowane sosy są zatem takie złe? Niekoniecznie. Oczywiście, nic nie smakuje tak dobrze jak prawdziwy, domowy, przygotowywany od podstaw sos, niemniej jednak współczesne tajniki technologii żywności pozwalają na tyle udoskonalać produkcję typu instant, że bez obaw możemy raz po raz po nie sięgnąć, aby ułatwić sobie życie.

Co należy wiedzieć o sosach w proszku? Przede wszystkim to, że należy sprawdzać ich skład: wielu producentów idzie z duchem czasu i stara się oferować możliwie naturalne składy. Większość składników takich sosów powstaje poprzez naturalny proces suszenia – nie ma zatem potrzeby dodawania do nich konserwantów, aby utrzymać ich długotrwałą przydatność do spożycia. Niestety proces suszenia w znaczącym stopniu pozbawia produkty zawartych w nich witamin[2], choć wciąż w takim sproszkowany sosie znaleźć możemy pewne dawki witamin z grupy B czy makroelementów takich jak wapń, żelazo, magnez, potas czy fosfor[3].

Pamiętajmy też, że nie wszystkie „sztucznie” dodane aromaty same w sobie są sztuczne – często pochodzą z naturalnych ekstraktów oraz przypraw i są w pełni zdrowe dla naszego organizmu. Nie jest też prawdą, że każdy sos w proszku ma zły smak, wyczuwalnie gorszy od smaku sosów domowych. Liderzy na rynku oferują produkty o naprawdę dobrym smaku. Jednym z najlepiej ocenianych sosów do spaghetti w proszku jest FIX KNORR BOLONESE, chwalony za intensywny smak, odpowiednią konsystencję i naturalny aromat[4].

A może… alternatywne wykorzystanie?

Sos pomidorowy do spaghetti w proszku to nie tylko pomysł na szybki lub wręcz awaryjny obiad z dodatkiem makaronu. Ciekawostką jest,  że można go wykorzystać także do innych rzeczy, o czym warto pamiętać!

Po pierwsze, może się przydać, jeśli chcemy wzbogacić nasz domowy sos o nieco głębszy pomidorowy aromat. Sprawdzi się doskonale także jako sos do domowej pizzy, a dodając do niego odpowiednio więcej lub odpowiednio mniej wody możemy otrzymać… ciekawy sos pomidorowy do dipów czy tostów lub nawet zupę pomidorową! Czy to koniec pomysłów? Oczywiście, że nie! Sos pomidorowy do spaghetti sprawdzi się także jako dodatek do ryżu, będzie też doskonałą bazą do samodzielnego stworzenia ketchupu lub aromatycznego sosu barbecue[5]!

A zatem, jak widzisz wystarczy odrobina inspiracji (a Internet jest jej doskonałym źródłem), kropla fantazji i łyżeczka odwagi, aby z sosu instant wyczarować na szybko różne pyszności! Nie bój się eksperymentować! Choć oczywiście nie zachęcamy do całkowitej zamiany sosów domowej roboty na sosy instant, to jednak uważamy, że kilka saszetek z aromatycznym pomidorowym proszkiem zawsze warto posiadać w kuchni: nie zajmują dużo miejsca, są tanie, a w różnych sytuacjach potrafią nam ułatwić życie – a zwłaszcza w tych awaryjnych, gdy lodówka świeci pustkami, a nas odwiedzają niezapowiedziani goście.

Chcesz złożyć zamówienie na sosy do makaronu lub inne produkty typu instant? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] J. Piechocka, Obiad bez sosu? No to foch! Obnażamy sosy gotowe Winiary, Vitalia, źródło: https://vitalia.pl/artykul8622_Obiad-bez-sosu-no-to-foch-obnazamy-sosy-gotowe-winiary.html

[2] A. Bartoś, Gotowe sosy mokre i suche – co zawierają i jak wpływają na zdrowie, Party.pl, źródło: https://party.pl/porady/dom/kuchnia/gotowe-sosy-mokre-i-suche-co-zawieraja-i-jak-wplywaja-na-zdrowie-112329-r1/

[3] A. Kowalczyk, Sos w proszku, Żywienie ABC Zdrowie, źródło: https://zywienie.abczdrowie.pl/sos-w-proszku

[4] Sos w proszku, czyli spaghetti dla leniucha, Przetestuję – spróbuję, źródło: http://przetestuje-sprobuje.blogspot.com/2013/10/sos-w-proszkuczyli-spaghetti-dla.html

[5] J. Weiss, 15 ways to use tomato powder, Your Thrive Life, źródło: http://yourthrivelife.com/2014/05/06/15-ways-to-use-tomato-powder/