Smaczny, kolorowy i orzeźwiający – brzmi jak drink idealny na upał! Taki jest właśnie Aperol Sptritz, który od pewnego czasu przeżywa apogeum popularności na całym świecie. I to nie tylko w miesiące urlopowe – coraz częściej staje się elementem towarzyskich spotkań, zastępując miejsce wcześniej uskutecznianym koktajlom. O popularności Aperolu świadczyć mogą statystyki – był najlepiej sprzedającym się koktajlem w 2019 roku[1]!

Skąd właściwie wziął się ten Aperol Spritz?

Wielu z Was jeszcze jakiś czas temu mogło nie kojarzyć koktajlu o nazwie „Aperol Spritz”. Zastanawiacie się pewnie czym on jest i skąd ta jego nagła popularność? No właśnie – jak przyjrzymy się historii tego rozchwytywanego drinka to okaże się, że nie taka nagła! Aperol Spritz ma ciekawą i nie taką krótką historię.

Kojarzycie może z historii moment przełomu oświecenia i romantyzmu, czyli XVIII i XIX wiek? No cóż – zaskoczeniem może być dla Was informacja, że okres ten nie tylko pozostawił po sobie wyjątkowe dzieła sztuki, literaturę i poezję, ale także drinki! Bo właśnie wtedy powstał Aperol Spritz. A skąd pochodzi? No jak to skąd!? Ze słonecznej Italii.

Pobyt Habsburgów w Italii zakończony Spritzem

Wspomniany przełom XVIII i XIX wieku to moment, w którym Lombardia i Wenecja Euganejska znalazły się pod panowaniem austriackich rządów[2]. Habsburgowie wysłali zatem swoich żołnierzy, aby stacjonowali na tych terenach. A jak wiadomo, nie samą pracą człowiek żyje, więc i żołnierz musi się jakoś po służbie zrelaksować. W swojej ojczyźnie austriaccy wojacy pijali przeważnie piwo. W słonecznej Italii musieli się jednak zadowolić winem. Jaki w tym problem? A taki, że wino było znacznie mocniejsze, a palące słońce i upał tylko potęgowały niepożądany wpływ alkoholu na organizm.

Potrzeba matką wynalazku. Nie możesz pić alkoholu, bo jest za mocny, ale jednocześnie nie chcesz z niego całkowicie rezygnować? W takim razie dobrym pomysłem będzie, aby go rozcieńczyć! I tak też uczynili austriaccy żołnierze. Białe wino spryskane wodą gazowaną lub sodową („spritzen” po niemiecku oznacza „pryskać”) było pierwszą wersją drinka Aperol Spritz, jaka powstała. I co ciekawe – w takiej formie nadal możecie ją zastać w regionie Wenecji Julijskiej[2]!

Aperol Spritz i jego dalsza ewolucja

„Pryskane wino” szybko zyskało na popularności, a wraz z nią zaczęto kombinować ze smakowymi modyfikacjami. Na czym polegały? Zamiast zwykłego wina dodawano wino wzmacniane lub tradycyjne wino „doprawiano” likierami, które nieco wzmacniały koktajl i nadawały dodatkowego aromatu.

I taką właśnie drogą doszło do powstania znanego nam dziś Aperolu. Miało to miejsce na początku XX wieku, a więc jakieś 100 lat po wynalezieniu pierwowzoru! Autorami popularnego dziś likieru byli włoscy bracia Luigi oraz Silvio Barbieri. Wytwórnię likierów odziedziczyli oni po swoim ojcu. Prace nad recepturą trwały aż 7 lat – ostatecznie zaprezentowany został w on w Padwie w 1912 roku. Co ciekawe, do dziś dokładna receptura Aperolu nie jest znana. Wiadomo, że jest to likier ziołowy, inspirowany francuskim określeniem na aperitif („Apero”), skąd wzięła się jego nazwa. Prawdopodobnie podstawowymi składnikami są gorzka pomarańcza, rabarbar, chinowiec oraz wyciąg z ziół. A jakich? Tego właśnie nie wiemy – jest to pilnie strzeżona tajemnica[1]!

Kolejne 100 lat historii

Wzrost popularności Aperolu nastąpił po II wojnie światowej. To w latach 50. Powstał znany nam dziś przepis na koktajl „Aperol Spritz”. Zyskał on sporą popularność w swojej ojczyźnie, a szczególnie upodobała go sobie włoska młodzież. Powoli też wzrastała (zapewne za sprawą turystyki) popularność drinka w innych krajach. Jednakże prawdziwe apogeum popularności miało swój początek dopiero na początku XXI wieku, gdy Aperol nabyła grupa Campari, która mocno zainwestowała w kampanię reklamową. Jak widać dziś – mocno się opłaciła, gdyż Aperol Spritz zamawiany jest coraz częściej i to nie tylko w upalne dni[3]!

 

Chcesz złożyć zamówienie na alkohol? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę!

 

[1] https://www.elleman.pl/artykul/historia-jednego-drinka-aperol-spritz

[2] https://podsloncemitalii.pl/aperitif/spritz-krotka-historia-najpopularniejszego-wloskiego-drinka/

[3] Ibid.