Chyba każdy z nas kojarzy dużą, czerwoną ciężarówkę Coca-Coli, jadącą przy wpadającej w ucho piosence „Coraz bliżej święta”. Dodajmy do tego kultowy wizerunek korpulentnego, ubranego w czerwony strój Świętego Mikołaja.

Nie da się ukryć, że reklamy Coca-Coli nie tylko wpisały się w swoisty kanon historii marketingu, ale i zrewolucjonizowały symbolikę Świąt Bożego Narodzenia – i to właściwie na całym świecie! Jaka jest historia tej wyjątkowej kampanii marketingowej i czy utrwalony w pop-kulturze wizerunek Świętego Mikołaja naprawdę został wymyślony przez Coca-Colę?

Zaraz wyjaśnimy!

Jak sprzedać napój chłodzący zimą

Historia znanych nam reklam Coca-Coli sięga lat 30. XX wieku. Napój z powodzeniem sprzedawał się od początku lat 20., ale głównie latem. Koncern szukał sposobu na zniwelowanie sezonowości produktu i zachęcenie ludzi do spożywania go także zimą. W tym celu postanowiono wykorzystać okazję najlepiej kojarzoną z tą porą roku – Święta Bożego Narodzenia.

Święty Mikołaj jakiego znamy

Coca-cola postanowiła nawiązać do uwielbianej postaci Świętego Mikołaja, jednakże jego „oryginalny” wizerunek, jako dobrego, aczkolwiek surowego z wyglądu, biskupa nie do końca wpisywał się w kanon marki. Oryginał zamieniono wizerunkiem zabawnego, korpulentnego, brodatego staruszka, ubranego w charakterystyczny czerwony strój.

Czy jednak to Coca-Cola wymyśliła ten wizerunek? Choć panuje takie przekonanie, nie jest to prawdą – puszystego i przyjaznego Mikołaja w czerwonym wdzianku stworzył XIX-wieczny rysownik, Thomas Nest[1]. To właśnie jego rycinami inspirowali się pracownicy koncernu.

Obrazy olejne, czyli wymagająca sztuka reklamy

Dzisiaj grafiki reklamowe powstają szybko z pomocą technik cyfrowych. Niemniej jednak w przeszłości, aby je stworzyć potrzeba było prawdziwego malarza. Pierwszym artystą pracującym dla Coca-Coli był Fred Mizen. To on wykonał w 1930 r. pierwszą reklamę z brodatym staruszkiem trzymającym butelkę gazowanego napoju[2].

Później zadanie stworzenia grafik reklamowych Coca-Coli przypadło Haddonowi Sundblomowi, który współpracował z marką aż do 1964 r., a spod jego pędzla wyszło około 40 olejnych obrazów przedstawiających Świętego Mikołaja z Coca-Colą. Tutaj przytoczyć można kilka ciekawostek: Sundblom szukał inspiracji w pierwotnej pracy Mizena oraz poezji – a dokładnie z wiersza Wizyta Świętego Mikołaja Clementa Moore’a . Nie malował też z pamięci – przez lata w pracy pomagał mu przyjaciel Lou Prentiss, który był jego żywym modelem! Po jego śmierci Sundblom próbował sobie radzić wzorując się… na samym sobie.

Kolej na ciężarówkę

Prawdopodobnie najlepiej kojarzoną świąteczną reklamą Coca-Coli jest spot reklamowy przedstawiający pięknie oświetlone, czerwone ciężarówki z logiem napoju i wizerunkiem Świętego Mikołaja stworzonego przez Haddona Sundbloma.

Pierwsza edycja tej sławetnej reklamy miała miejsce w 1995 r. Krótki spot przedstawiał karawanę świecących ciężarówek Coca-Coli jadącą do muzyki „Wonderful dream / Holidays are comming”. Reklamę stworzyła agencja WB Doner, a o spektakularne oświetlenie zadbała firma Industrial Ligh & Magic.

Choć twór wymagał ogromnego nakładu pracy i środków finansowych, to spełnił swoje zadanie – zrobił na konsumentach ogromne wrażenia, podbijając serca ludzi właściwie na całym świecie. Już w 1996 r., czyli zaledwie rok po wyprodukowaniu reklamy, specjalne „Santa Packi” do niej nawiązujące sprzedawały się jak świeże bułeczki nie tylko w USA, ale i w Wielkiej Brytanii, Australii, Hong Kongu, RPA czy na Filipinach!

W Polsce oczywiście również doczekaliśmy się tej reklamy. Do klipu podłożono jednak polskojęzyczną wersję piosenki „Wonderful dream / Holidays are comming”. Nosi ona tytuł „Coraz bliżej Święta” i wykonywana jest przez Annę Szarmach.

Wyjątkowa edycja 2020

Zważywszy na wyjątkową sytuację, jaka panuje na całym świecie w 2020 r., koncern Coca-Coli postanowił wyprodukować specjalną edycję świątecznej reklamy. 2-minutowy, stworzony z rozmachem, spot wyreżyserowany został przez nominowanego do Oscara Taikę Waitiego[3]. Reklamę opisać można jako opowiadający o bliskości krótki film przygodowy, w którym… oczywiście nie brakuje brodatego jegomościa w charakterystycznej czerwonej ciężarówce!

 

Chcesz złożyć zamówienie na Coca-Colę lub inne napoje chłodzące? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] https://grupainfomax.com/blog/swiateczne-reklamy-coca-coli-historia/

[2]https://www.coca-cola.pl/baw-sie-dobrze/ciekawostki/zobacz-jak-zmienialy-sie-swiateczne-reklamy-coca-cola 

[3] https://www.vogue.pl/a/swiateczna-reklama-coca-coli-badzmy-razem