Wszyscy chyba słyszeliśmy o niebotycznie drogich szampanach, wybornych egzemplarzach whisky czy dostojnych wiekowych winach, które zarówno smakiem, jak i swoją ceną mogą przyprawić o zawrót głowy. A czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są najdroższe na świecie wódki? Jak się okazuje, nisza „wódek wysoce ekskluzywnych” też ma się czym pochwalić!

Wódka wódce nierówna

Cena często przekłada się na jakość: te nieco droższe alkohole bywają lepsze w smaku, ich jakość często daje się także odczuć „dzień po imprezie”, gdy głowa boli jakoś mniej. Czym jednak od drogich i bardzo drogich wódek mogą różnić się te niebotycznie drogie? Czy można było wymyślić coś więcej w technologii produkcji tego alkoholu? Cóż… pomysłowość ludzka nie zna granic, co tu przekłada się zarówno na recepturę, jak i działania marketingowe.

Kto bogatemu zabroni

Najdroższe wódki świata budują swoją „wyjątkowość” na kilku walorach: wartości historycznej, wyjątkowym (nierzadko ekskluzywnym i zakrawającym o fanaberię) procesem produkcji i butelce, przypominającej nierzadko bardziej dzieło sztuki niż flakon trunku. Tak powstają butelki wódki w kształcie jaj Faberge, flakony przyozdobione kryształkami czy też trunki filtrowane przez nordycki lód i węgiel aktywny z brzozą, kamienie półszlachetne lub nawet diamenty[1]!

Co to za wódki oraz ile kosztują?

W rankingu najdroższych i najbardziej ekskluzywnych wódek świata wymienić można wiele pozycji. My przybliżymy Wam najdroższe pięć:

  • Billionaire Vodka – tak, to jest właśnie najdroższa wódka świata, filtrowana przez diamenty, rozlewana do inkrustowanego kryształu pokrytego platyną i rodem, który dodatkowo przyozdabiają pokryte diamentami paski. Cena? Bagatela – 3,75 mln dolarów[2]!
  • Russo-Baltique Vodka – stworzył ją producent wojskowych samochodów Russo Baltique, a jej charakterystyczna butelka ma replikować chłodnicę samochodu z 1911. Co ciekawe, właściciel marki uważa, że wódka ta nie jest do picia, a do podziwiania. Wódka ta stworzona została w 2008 r. z okazji setnej rocznicy otwarcia fabryki aut Russo-Baltique, a spora część funduszy na ten cel pochodziła z Kazachstanu. Za to oryginalne cacko trzeba zapłacić 1,35 mln dolarów[1].
  • Diva Vodka – trunek w dość niepozornej, okrągłej butelce, którą wyróżnia „jedynie” pasek zawierający kryształy Swarovskiego. Sama produkt ma być jednak „najbardziej ekscytującą wódką świata”, co gwarantować ma proces jej produkcji: filtrowanie przez nordycki lód, węgiel aktywny z brzozą oraz późniejsze sączenie przez piasek z mnóstwem szlachetnych i półszlachetnych kamieni. Jesteście ciekawi jej ekscytującego smaku? Wystarczy kupić butelkę za 1 mln dolarów i spróbować[3]!
  • Imperial Collection Vodka Faberge eggs – wódka stworzona przez rosyjską markę wódki Imperial Colection. Jest to Wódka Premium, wykonana z rosyjskiej pszenicy i żyta, rozlewana do karafek w kształcie jaj Faberge. Co ciekawe, nawet wersja z karafką pokrytą 24 karatowym złotem jest niezwykle tania w porównaniu do poprzednio wspomnianych pozycji – kosztuje „zaledwie” 9502 dolary.
  • Belvedere Vodka’s Belver Bears – na naszym małym podium musiała się znaleźć także produkowana w Polsce wódka. Czym od standardowej wyróżnia się wersja „Belver Bears”? Stanowi część limitowanej edycji z 2011 roku, która trafiła do ekskluzywnych miejsc w całej Francji: charakterystyczna butelka wódki Belvedere przytulana jest przez efektownego, szklanego „misia”. Cena? Trochę ponad 7 tysięcy dolarów[3].

Czy to smakuje lepiej?

Każdy zwykły śmiertelnik z pewnością zada sobie pytanie: czy najdroższe wódki świata faktycznie smakują lepiej od produktów przeznaczonych dla „zwykłych śmiertelników”? Nie zawsze musi tak być: niekiedy większą rolę odgrywa tu otoczka, opakowanie, promocja produktu i chwyt marketingowy: produkt z założenia ma być drogi i ekskluzywny, a nie smaczny. Dobra wiadomość jest taka, że jakościowe trunki możemy znaleźć w cenach przystępnych dla każdego.

 

Chcesz złożyć zamówienie na wódkę lub inny alkohol? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy specjalnie dla Ciebie najlepszą ofertę na rynku!

 

[1] http://eluxo.pl/blog/2014/05/16/10-najdrozszych-wodek-na-swiecie/

[2] https://finanse.wp.pl/najdrozsze-alkohole-swiata-6115779615774849g/12

[3] Ibid.