Ciężko sobie wyobrazić imprezę bez żadnego alkoholu. Na stole najczęściej pojawia się wódka – uniwersalne, wysokoprocentowe rozwiązanie, które można łączyć praktycznie ze wszystkim. Każdy napój alkoholowy należy pić umiejętnie, najlepiej poprzedzając kolejne kieliszki małą zagryzką.

Z czym najlepiej łączyć wódkę, a jakich zestawień unikać?

Wódka + inny alkohol

Połączenie wódki z innymi alkoholami – w szczególności wysokoprocentowymi – nie jest najlepszym pomysłem. Wino, piwo czy likier w parze z 40-procentową wódką mogą doprowadzić do szybkiego upojenia. Niewiele osób jest w stanie wytrzymać taką mieszankę. Jeżeli na imprezie pojawia się więcej alkoholi, najlepiej zaczynać od niskoprocentowych i kończyć na najmocniejszych.

Wyjątkiem od powyższego są drinki. Do ich tworzenia nierzadko wykorzystuje się dwa, a nawet trzy różne alkohole. Prym w tym zakresie wiodą likiery. Proporcje zależą od konkretnego drinka, aczkolwiek zazwyczaj nie przekraczają one 35% alkoholu. Najpopularniejszymi składnikami drinków są:

  • Blue Curacao – słodki likier pomarańczowy o niebieskiej barwie (20-25% alkoholu),
  • Cointreau – likier z gorzkich pomarańczy typu triple sec (co najmniej 40% alkoholu),
  • Bailey’s – irlandzki likier tworzony na bazie śmietanki i whiskey, z dodatkiem kakao oraz wanilii (17% alkoholu),
  • Likier brzoskwiniowy,
  • Likier kawowy oraz likier czekoladowy,
  • Likier miętowy,
  • Likier kokosowy.

Bardziej wyszukane drinki - z wódką czy likierem - posiadają w sobie również gin, biały rum, a także tequilę. W ich przypadku szczególnie ważne są proporcje. Zazwyczaj objętość poszczególnych alkoholi wynosi 25 mililitrów. Wódka z piwem to nic innego jak słynny U-Boot – mocny drink, którego prawidłowe wykonanie pozwoli jego smakoszom uniknąć kaca. Ważne, aby po wrzuceniu kieliszka z wódką do kufla nie mieszać całości.

Wódka + sok lub napój gazowany

Wódka idealnie łączy się z nie gazowanymi sokami owocowymi. Czarna porzeczka, pomarańcza i grejpfrut skutecznie maskują jej smak sprawiając, że ta staje się przyjemniejsza w smaku. W przypadku drinków dużą popularnością cieszy się także sok żurawinowy, sok ananasowy oraz sok cytrynowy. Nie sposób nie wspomnieć również o zestawieniu wódki z napojami gazowanymi. Rekordy popularności w tym przypadku bije Tonic, Sprite bądź 7Up. Nie brakuje również koktajli z Coca-Colą czy zwykłą wodą.

Szczególnie wyszukane drinki na bazie wódki, o charakterystycznym smaku zawierają w sobie takie składniki jak mleko skondensowane, sok pomidorowy, pieprz, sos Tabasco, sok malinowy czy grenadynę. Wiele niezwykle ciekawych koktajli powstaje na bazie syropów czy specjalnych zapraw barmańskich - przykładem może być popularny włoski bitter pomarańczowy Campari. Końcowo napoje na bazie wódki uzupełniane są świeżymi owocami, lodem, przyprawami, syropem cukrowym, likierami ziołowymi bądź listkami mięty.