Świat kocha wódkę! Kwestia ta nie podlega żadnej dyskusji. Mimo że globalna sprzedaż tego trunku nieznacznie spadła w 2018 roku, kilka miesięcy później znów zaobserwowano jej gwałtowny wzrost. To jeden z najlepiej sprzedających się alkoholi na świecie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wszechstronności. Wódka zajmuje kluczowe miejsce na niemal każdej imprezie, niezależnie od jej rodzaju. Pijana w domu i w restauracji, podczas wakacji i przez weekend, z lodem bądź w formie drinka, przez mężczyzn i kobiety – jest obecna w naszym życiu na co dzień.

Top 4 najlepszych marek wódki na świecie

W rankingu najlepiej sprzedających się wódek marki premium amerykańskiego magazynu „Impact” nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Jedna z naszych perełek znalazła się zaraz za podium:

  • Smirnoff – numer jeden na świecie! Wódka stworzona przez rosyjskiego chłopa. Niegdyś ulubiony trunek cara Rosji, obecnie pity w blisko 40 smakach, w 130 krajach. Współcześnie produkowana w Wielkiej Brytanii. Wytwarzana ze zboża, otrzymywana w wyniku potrójnej destylacji.
  • Absolut – jedna z najbardziej znanych marek wódki na świecie wywodząca się ze Szwecji. Założona w XIX wieku przez Larsa Olssena Smitha, który zasłynął również jako wynalazca destylacji frakcyjnej. Absolut charakteryzuje się nietypowymi, kolekcjonerskimi butelkami.
  • Khortytsa (Chortyca) – ukraińska wódka, której nazwa pochodzi od największej wyspy tego kraju. Stosunkowo nowy trunek, powstały w 2003 roku.  
  • Żubrówka – znana również pod nazwą Bison Grass Vodka, polska marka, która podbiła zagraniczne serca. Charakterystyczny trunek z trawą żubrową dodawaną do butelki narodził się już w XVII wieku. Obecnie produkowana w wielu krajach na całym świecie.

Polska w rankingu najlepszych wódek na świecie

Trzecie miejsce Żubrówki to nie jedyny sukces naszego kraju. Tylko w pierwszej dwudziestce znalazły się trzy marki produkowane w Polsce. Na dziesiątym miejscu zagościła Soplica, na dwudziestym natomiast Krupnik.   

  • Soplica – jedna z najstarszych rodzimych marek czystej wódki, posiadająca w swoim portfolio ponad 20 wyśmienitych trunków. 
  • Krupnik – wódka produkowana przez grupę kapitałową Sobieski. 

Polska może poszczycić się wieloma doskonałymi trunkami, zwłaszcza w zakresie czystych wódek. Świat docenił również Wódkę Żołądkową Gorzką De Luxe (miejsce dwudzieste pierwsze), Żytniówkę (miejsce dwudzieste szóste), Wyborową (miejsce dwudzieste dziewiąte), Sobieski (miejsce trzydzieste czwarte), a także Prestige (miejsce trzydzieste piąte).

Polska jest obecnie największym producentem wódki w Unii europejskiej i czwartym na świecie – zaraz po Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Ukrainie. Co ciekawe, o miano ojczyzny tego alkoholu rywalizują obecnie dwa kraje: Polska oraz… Rosja. Literatura przedmiotu nie definiuje dokładnej daty opracowania techniki produkcji wódki. Na świecie przyjmuje się jednak, że to nasi sąsiedzi zapoczątkowali jej produkcję.