Francja kojarzy się przede wszystkim z modą, serami oraz oczywiście winem. Na północy kraju można skosztować wina białego, natomiast na południu popularniejsze jest czerwone. Chcąc spróbować wyśmienitych francuskich alkoholi należy udać się do Alzacji, czyli krainy w północno-wschodniej części kraju.

Alzacki szlak winny ciągnie się aż przez 170 kilometrów - prowadzi przez liczne wioski, miasteczka, doliny i winnice. Istnieje od 1953 roku i jest podzielony na pięć regionów:  Pays de Wissembourg, Vignoble de Strasbourg, Cœur d’Alsace, Terre et Vins au Pays de Colmar oraz La Route des Vins Sud-Alsace.

Można go zwiedzać pieszo, rowerem lub samochodem. Oprócz możliwości skosztowania najwyższej jakości trunków, dodatkowym atutem są oczywiście malownicze krajobrazy. Alzacja to zdecydowanie obowiązkowy przystanek dla miłośników wina, odwiedzających Francję.

Z czego słynie Francja? – popularne alkohole

Ale Francja to nie tylko wino - to kraj alkoholem płynący, z którego wywodzi się wiele specjałów. Zdecydowanie należy wspomnieć o Hennessy, Courvoisier, Remy Martin i Cognac – jednych z największych destylarni koniaku. Proces jego powstawania jest dość złożony. Wytwarza się go zazwyczaj na bazie wina z winogron ungi blanc, pochodzących z jednego z sześciu okręgów: Grand Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bon Bois i Bois Ordinaire. W procesie destylacji powstaje woda, która następnie leżakuje kilka lat, czasem nawet dekad w beczkach. Po tym czasie wszystko zostaje starannie zmieszane, a następnie zabutelkowane. Nie można także zapomnieć o armaniaku, czyli najstarszej w Europie naturalnej wódce z winogron, produkowanej w Gaskonii.

Producenci napojów alkoholowych z Górnej Normandii słyną z kolei z wytwarzania Benedyktynki (nalewki ziołowej). Z trunkiem tym związany jest niezwykle ciekawy fakt. Ponoć jest on tworzony według ściśle tajnej receptury, niezmiennej od lat, znanej tylko trzem osobom na świecie.

Innym ziołowym produktem godnym uwagi jest likier Chartreuse, którego nazwa pochodzi od klasztoru kartuzów La Grande Chartreuse w okolicach Grenoble, gdzie jest on produkowany. Istnieją dwa podstawowe typy tego alkoholu – żółty (słabszy – 43% alkoholu i nieco słodszy w smaku) oraz zielony (mocniejszy – 55% alkoholu). Oba są wykonywane w ten sam sposób i z tych samych składników, jednak w nieco innych proporcjach. Oparte są na destylacie winnym i ekstraktach z aż 130 różnych ziół, więc ich kolor jest uzyskiwany w całkowicie naturalny sposób. 

Likiery we Francji są dość popularne. W Burgundii produkowany jest wyśmienity La creme de cassis z czarnych porzeczek, stanowiący bazę wielu koktajli alkoholowych.

Kolejnym alkoholem obok, którego nie sposób przejść obojętnie jest Cidre de Normandie, czyli francuski cydr. Powstaje on w północnej części kraju, gdzie temperatura rzadko przekracza 20 stopni Celsjusza, więc panują tam idealne warunki. Napój wytwarza się w wyniku procesu fermentacji soku z jabłek, stąd jego potoczna nazwa – Jabłecznik z Normandii. W tym przypadku również można wyróżnić dwa typy, wytrawny o kwaskowatym smaku i słodki.

 

Jak widać Francja to kraj nie tylko dla miłośników wina. Osoby lubujące się w innych rodzajach alkoholu też z pewnością znajdą tam coś dla siebie.