Jeśli chodzi o alkohole to Polska zazwyczaj kojarzy się z wódką. Nasz kraj ma jednak więcej do zaoferowania niż mogłoby się wydawać. Można tu skosztować różnego typu trunków regionalnych, które zaskakują swoim smakiem.
Mazowieckie trunki z dodatkiem miodu
Mazowsze znane jest przede wszystkim z alkoholi niskoprocentowych, z dodatkiem miodu. Bardzo popularne w tym regionie są piwa miodowe, piwo kozicowe czy to znane pod nazwą Ciechan Miodowe. Oprócz piw można jednak tam także skosztować cydru, miodu pitnego, nalewek (na przykład likier miodowo-jajeczny) oraz wódki.
Oryginalne, lokalne nalewki
Miodowych nalewek, zwanych miodula, miodonka czy warzonka można skosztować na Śląsku. Alkohole oparte na miodzie są też popularne na Pomorzu, zwłaszcza nalewka Onisiówka. Region ten słynie także z gdańskiego likieru ziołowego – Goldwasser. Z Pomorzem jest ściśle związana społeczność kaszubska, mogąca poszczycić się oryginalnymi recepturami nalewek. Mówiąc o regionalnych nalewkach trzeba wspomnieć o Województwie Kujawsko-Pomorskim, gdzie produkowana jest Księżycówka z gruszek i Bulimiączka z kwiatów głogu. Niszowych producentów nalewek można spotkać także na Warmii i Mazurach – chociażby Z.Kozub i Synowie. Nalewkę Kresową oraz Śmietanówki należy szukać w województwie Opolskim.
Z czego słynie Dolny Śląsk?
Na Dolnym Śląsku najpopularniejsze są wina. W górnej części regionu można skosztować wyśmienitych likierów, w tym karkonoskiego, na bazie kilkudziesięciu ziół. Odwiedzając tą część Polski warto zajrzeć do jednego z najstarszych browarów – Browaru Lwówek, a będąc we Wrocławiu zapoznać się z wódką Wratislavia.
Gdzie jeszcze można skosztować wyśmienitych piw regionalnych?
Z produkcji piw regionalnych słyną także inne województwa, nie tylko Dolnośląskie. Na Lubelszczyźnie mieści się Browar Perła oraz Browar Jagiełło. W województwie Łódzkim można skosztować oryginalnego Łódzkiego Portera czy piw klasycznych – Cornelius i Koreb. Do Browaru Namysłów warto udać się, będąc w województwie Opolskim, a Browar Amber można odwiedzić na Pomorzu i spróbować Portera Bałtyckiego. Jednym z wiodących browarów w Polsce jest Kormoran na Warmii i Mazurach. Z piwami kojarzy się także mocno Wielkopolska. Można tam odnaleźć kilka ciekawych propozycji (Fortuna czy Czarnków). Stamtąd też wywodzi się piwo czarne i grodziskie.
Regiony winiarskie
Wysoce rozwiniętym regionem winiarskim jest województwo Małopolskie, gdzie produkcją tego alkoholu zajmują się Winnica nad Dworskim Potokiem i Winnica Srebrna Góra. Czołowym producentem win jest także Podkarpacie, oferujące między innymi wina z winorośli o nazwie Jutrzenka oraz województwo Świętokrzyskie – tu, w winnicy Zbrodzice, powstaje wino Herbowe. Za województwo winiarskie uznaje się także Lubuskie, słynące z Winnicy Miłosz, Winnicy Equus, Winnicy Krucza i wielu innych, a także z największego święta winiarskiego, zwanego Winobraniem.
Mocniejsze trunki
Mocniejsze trunki, jak winiaki czy Gin lubuski, można znaleźć w województwie Lubuskim. Małopolska z kolei jest znana z Łąckiej śliwowicy oraz producenta wódek Dwór Sieraków. Wódka jest alkoholem produkowanym w dużych ilościach na Podlasiu. Tam wytwarza się, między innymi wódkę Chopin, a swoją siedzibę ma producent wódek Kiermusianka. Zachodniopomorskim alkoholem regionalnym jest Starka, produkowana obecnie tylko w fabryce w Szczecinie.